Slobode muslimana: OIC osnovao svoju vlastitu Komisiju za ljudska prava

sanel
By sanel

Minber.ba – Organizacije islamske saradnje je uspostavila KOmisiju za ljudska prava kako bi se zaštitila osnovne slobode muslimana. Generalni sekretar OIC-a Ekmeleddinom Ihsanoglu je opisao osnivanje Nezavisne stalne komisije za ljudska prava (IPCHR) kao prvoklasni događaj u povijesti organizacije.  “Mi smo djelovali brzo kroz otvoren i vjerodostojan proces u poduzimanju konkretnih koraka prema uspostavi IPCHR.”

On je rekao da će nova komisija sarađivati ​​s Komisijom za ljudska prava UN-a. “Nova komisija će biti potpuno nezavisna. 18 stručnjaka za ljudska prava iz 18 različitih arapskih, azijskih i afričkih država članica će sastaviti svoju vlastitu platformu.”

Ihsanoglu je ponovio da su promicanje i zaštita ljudskih prava, uključujući prava žena, djece, mladih, starijih osoba i osoba s posebnim potrebama, kao i očuvanje islamskih porodičnih vrijednosti, sadržani u Povelji OIC-a. “To zahtijeva od država članica da podupiru i promiču kvalitetno upravljanje (vladavinu), demokratiju, ljudska prava i temeljne slobode i vladavinu prava, i na nacionalnoj i međunarodnoj razini”, kazao je.

“Komisija će se sastojati od 18 visokih pravniika i stručnjaka za ljudska prava iz zemalja članica”, rekao je on. “Budući da OIC-a ima tri glavne geografske grupe; afričku, azijsku i arapsku, svaka regija će imati šest članova Komisije. Svaka regija je odabrala svojih šest članova, a Komisija je sada postala stvarnost,” rekao je.

Komisija će uglavnom pratiti kršenja ljudskih prava u zemljama OIC-a. “Ovo je prvi put da se takva aktivnost provodi u muslimanskom svijetu. Biće 100 puta bolje čuti šta se događa u našim zemljama od vlastitog naroda, nego izvana,” rekao je jedan delegat. “Naravno, mi nismo navikli slušati bilo kakvu kritiku od kolega članica, ali na kraju ćemo se naučiti postaviti u našim kućama kako bi se izbjeglo privlačenje kritike.”

Koncept IPCHR-a je u principu odobren prošle godine tokom sastanka OIC-a u Dušanbeu, Tadžikistanu, ali Saudijska Arabija i Iran nisu se mogli dogovoriti o tome gdje će biti sjedište Komisije Ove godine je ta prepreka prevaziđena i Džida je odabrana kao sjedište operacija.

Ihsanoglu je uvjeren  da će se Vijeće ministara vanjskih poslova dogovoriti oko uspostavljanja  sjedišta Sekretarijata OIC-a  u Džidi. “Iran je pristao na prijedlog”, rekao je diplomat koji je govorio pod uvjetom anonimnosti. “Iran je vidio Sekretarijat OIC-a  kao neutralni teren, a oni koji su bili prisutni na sastanku su kazali da je ministar vanjskih poslova Ali Akbar Salehi to pozdravio.”

Neki nezavisni izvori  su kazali da je odluka o sjedištu u  Džidi privremena. “To nije trajno, samo je odlučeno da se uspostavi u Džidi do konačnog rješenja”, rekao je jedan izvor.

Saudijski delegati su odbili komentirati to pitanje, ali države članice koje su bliske saudijskoj poziciji izrazili su golemo zadovoljstvo. “Sekretarijat OIC-a je u Džidi, a Džida je u Saudijskoj Arabiji. Možete to gledati na različite načine, ali ostaje činjenica da će Komisija biti sa sjedištem u Saudijskoj Arabiji – to je to, ” rekao je jedan delegat.

Izvor: Arabnews.com

Za minber.ba preveo i prilagodio: E.D.

(Minber.ba)

Share This Article