Novi turski parlament konstituisan uz bojkot opozicije

sanel
By sanel

Novi turski parlament položio je danas zakletvu u zategnutoj atmosferi, jer su poslanici opozicionih i kurdskih stranaka bojkotovali ceremoniju u znak protesta zbog hapšenja njihovih poslanika.

Neposredno prije nego što se parlament sastao radi polaganja zakletve, sekularistička Republikanska narodna partija (CHP) je objavila da će njeni članovi bojkotovati ceremoniju i pridružiti se bojkotu koji su još prošle sedmice najavili poslanici kurdskih stranaka.

“Nećemo polagati zakletvu dok god to ne bude omogućeno našim kolegama”, izjavio je lider stranke Kemal Kilidzdaroglu, prenosi AFP.

Premda poslanici koji ne polože zakletvu ne mogu da učestvuju u radu parlamenta, ovaj bojkot nije mogao da blokira inauguraciju parlamenta sa 550 mjesta, u kome  Partija pravde i razvoja premijera Tajipa Erdogana (AKP) ima većinu od 327 mjesta.

Bojkot, međutim, ima za cilj da izvrši politički pritisak na AKP da riješi kontroverze oko hapšenja poslanika i predstavlja udarac premijeru Erdoganu koji je po završetku izbora obećao pomirenje sa opozicijom u cilju ustavne reforme, navela je agencija.

Sudovi su prošle sedmice odbili da oslobode devet opozicionih poslanika koji su izabrani dok su čekali na suđenje u zatvoru, a izborna komisija je jednom od njih oduzela mandat zbog presude vezane za terorizam.

Dvojica tih poslanika, novinar Mustafa Balbaj i intelektualac Mehmet Haberal, članovi su Republikanske narodne partije (CHP). Oni se već više od dvije godine nalaze u pritvoru pod optužbom da su bili umiješani u zavjeru da se destabilizuje i zbaci vladajuća AKP.

U zatvoru se nalazi i šest kurdskih aktivista, optuženih za veze sa Radničkom partijom Kurdistana koju je Ankara stavila na spisak terorističkih organizacija. Oni takođe ne mogu da zauzmu mjesta u parlamentu.

Poslije izbora 12. juna u parlament su pored Erdoganove stranke ušle i sekularistička CHP koja je osvojila 25,9 odsto glasova i radikalno desničarska Partija nacionalističke akcije – 13 procenata.

Mjesta u parlamentu osvojilo je i 36  kandidata za nezavisne poslanike, koje je podržala prokurdska Partija mira i prijateljstva.

Nova vlada će biti poznata početkom idućeg mjeseca.

Premijer Erdogan je najavio da će smanjiti broj resora u kabinetu na 25, s tim što će prvi put formirati ministarstvo za odnose sa EU, u pokušaju da postakne eurointegracije koje nisu mnogo odmakle od početka.

Turska je 1999. godine postala kandidat za ulazak u EU, a pristupne pregovore je počela 2005.

Mnoga poglavlja su se našla “na ledu”  zbog toga što Ankara još nije priznala Republiku Kipar i što se njenom ulasku u EU otvoreno protive Pariz i Berlin.

(Tanjug)

Share This Article