Minber.ba – Muslimansko bratstvo u Egiptu se udružilo sa 17 drugih političkih partija, uključujući liberalne i sekularne grupe, kako bi formirali zajedničku platformu uoči parlamentarnih izbora. Na sastanku u utorak političke partije su pružile ruke jedna drugoj kako bi “kanalisale svoje napore…u izgradnji pravne države bazirane na državljanstvu, jednakosti i suverenitetu naroda,” izvijestila je Francuska novinska agencija (AFP). Među sudionicima su novoformirana stranka Muslimanskog bratstva pod nazivom Stranka slobode i pravde, liberalna partija Wafd, ljevičarska Tagammu i noformirana stranka Salafi Noor.
Na sastanku je razmatrana i ideja o forimiranja jedinstvene izborne liste.
Stranke su istakle svoja zajednička načela koja uključuju “slobodu vjerovanja i obožavanja”, slobodu izražavanja i slobodu medija, nezavisnost sudstva i “ekonomski sistem baziran na socijalnoj pravdi”.
Vojna vlast u Egiptu je zakazala parlamentarne izbore za septembar.
No, pošto se i nove i stare stranke muče sa pripremama, sve su glasniji pozivi za odgađanje izbora kako bi se novoformiranim grupama dalo vremena za organizovanje.
Na izborima u septembru bi vjerovatno najbolje prošlo dobro organizavano Muslimansko bratstvo koje je za vrijeme vladavine Mubaraka bilo zabranjeno, ali koje ipak posjeduje široku mrežu podrške kroz decenije humanitarnog rada i socijalnih projekata.
Neke grupe traže da se ustav izmijeni prije izbora, dok druge traže što brže izbore kako bi se uklonila vojna vlast. Vojska je saopštila da će parlamentarni izbori biti održani kao što je i planirano, odnosno u septembru, nakon kojih slijedi novi ustav, te predsjednički izbori.
Još jedna stranka članova Muslimanskog bratstva
U međuvremenu, jedna grupa mlađih članova Muslimanskog bratstva je objavila planove o formiranju svoje vlastite stranke.
“Želimo da stranka izrazi duh revolucije, što znači da želimo da većinu vodstva stranke čine mlađe osobe,” kazao je Muhamed Affan, 30-godišnji član Bratstva, suosnivač stranke Hizb Al-Tayyar Al-Masry.
Affan je jedan od nekoliko mlađih članova Bratstva koji su javno kritikovali njegovo vodstvo. Mlađi članovi Bratstvu su se u nekoliko navrata žalili na marginalizaciju i nepostojanje bilo kakvog prisustva mlađih u administrativnom vrhu Musimanskog bratstva.
Također su odbili da pristupe novoformiranoj stranci Bratstva, navodeći da Bratstvo nije uspjelo potpuno odvojiti svoju vjerske i političke aktivnosti.
“Uz poštovanje prema Stranci slobode i pravde, ona me ne zadovoljava i ne ispunjava moje ambicije,” kazao je Sameh al-Barqy, 37- godišnji član Bratstva.
Muslimansko bratstvo je ovih dana iz svog članstva isključilo svog nekadašnjeg poznatog reformističkog lidera Moneima Abul-Futuha, jer je objavio da će se kandidovati za predsjednika države uprkos odluci Bratstva da oni neće predlagati predsjedničkog kandidata.
No, Barqya to izgleda ne uznemirava.
“Niko mi ne može oduzeti moje članstvo u Muslimanskom bratstvu,” kaže Barky. “Član sam te grupe od svoje 19. godine i nadam se da ću biti Brat i kada umrem.”
Izvor: OnIslam.net
Za minber.ba preveo i prilagodio: E.D.
(Minber.ba)