Bangladeš: Islam ipak ostaje državna vjera

sanel
By sanel

Minber.ba – Bangladeš će zadržati islam kao državnu vjeru u izmjenama i dopunama koje vlada priprema za ​​ustav, rekao je jedan ministar u utorak. Vojna vlast je 1998. godine uvela islam kao državnu vjeru u ustav, ali je to veoma malo utjecalo na pravni sistem Bangladeša koji se uglavnom bazira na britanskom običajnom pravu. Vlada je saopštila da promjene neće utjecati na pravni sistem. Nasljedstvo i drugi porodični zakoni su bazirani na vjeri.

Jedna posebna vladina komisija je pripremila prijedloge amandmana, i vlada će te prijedloge poslati parlamentu na usvajanje.

Bangladeš je 1971. godine proglasio nezavisnost odvojivši se od Pakistana uz pomoć Indije u krvavom devetomjesečnom ratu.

Prvi ustav je uveden od strane vođe nezavisnosti Sheikh Mujibur Rahmana, oca trenutne premijerke Hasine Wajed. Nakon ubistva Rahmana u vojnom udaru 1975. godine, vojna vlast je dodala niz amandamana na ustav.

Neki na posljednje poteze vlade gledaju kao na kompromis Hasine, koja je tokom izborne kampanje prije decembra 2008. izjavila da će vratiti ustav iz 1972. godine ukoliko glasaju za nju. Taj ustav ne priznaje nijednu vjeru kao državnu, ukida komunalizam i protivi se diskriminaciji i proganjaju na osnovu vjere.

Novim prijedlozima se želi vratiti na te odredbe sekularizma, ali će se zadržati islam kao državna vjera.

Na sastanku kabineta vlade u ponedjeljak je podržan jednak status i jednaka prava u prakticiranju drugih vjera, uključujući hinduizam, budizam i kršćanstvo, kazao je ministar. Kabinet je odlučio zadržati odredbu o državnoj vjeri uzimajući u obzir stvarnost nacije, kazao je ministar.

Glavna opoziciona partija, Nacionalna partija Bangladeša koju predvodi bivša premijerka Khaleda Zia, je u kampanji partiju Hasine, Awami League, nazivala anti-islamskom. Najveća islamska partija u državi Jammat-e-Islami, kao i njeni zaveznici, također partiju Hasine označavaju anti-islamskom.

U Bangladešu postoje na hiljade islamskih škola koje zagovaraju uvođenje Šerijata. Čak je bilo i bombaških napada kroz koje se htjelo pritisnuti vladu da uvede šerijat. Grupa koja je to činila se raspala nakon što su vođe grupe obješene.

Izvor: AP

Za minber.ba preveo i prilagodio: E.D.

(Minber.ba)

Share This Article