Predsjednik Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) prof. dr. Nedžad Mulabegović pita se otkud tolika potreba da se diskutira o Bošnjačkoj akademiji nauka i umjetnosti (BANU), koja je u prošli četvrtak osnovana u Novom Pazaru.
Srpska javnost
Iako dio intelektualne zajednice u našoj zemlji nastoji nametnuti tezu da će BANU podrivati Akademiju nauka i umjetnosti (ANU) BiH, dok je šira javnost u Republici Srpskoj i Srbiji skoro histerično ustala na noge protiv okupljanja bošnjačkih naučnika i uleme uopće, profesor Mulabegović boji se da su u pitanju dvostruki aršini.
– ANUBiH je ustrojena po principu državnih akademija, premda ne treba zapostaviti činjenicu da su u Republici Srpskoj još 1993. godine osnovali Srpsku akademiju nauka i da je preko „Napretka“ svojevremeno bilo uspostavljeno Znanstveno vijeće, što je put ka stvaranju hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u BiH. Ne znam zašto bi se uopće, kada bi se Bošnjačka akademija osnovala i u BiH, trebala posebno tretirati, a ne dovesti u istu ravan s jednom i drugom akademijom – kaže Mulabegović.
Štaviše, tvrdi on, i sada su određeni članovi ANUBiH istovremeno i članovi Srpske akademije ili Hrvatskog znanstvenog društva!
Realan pristup
– Ako dvije spomenute akademije nisu ugrožavale ANUBiH, zašto bi je ugrožavala Bošnjačka akademija, ako se prilazi realno i racionalno, a ne tendenciozno. Ako bošnjački intelektualni krug dođe u jednom momentu do konsenzusa da napravi akademiju, zašto bi to bio problem? Ja u vezi s tim ne bih pravio nikakve probleme – kaže profesor Mulabegović.
Dva tipa akademija
– Akademije tog tipa (poput Bošnjačke, op. a.) imaju drugačiji status od državne ANUBiH. To su dva profila akademija. Državna, kod nas je nepopularno reći, a u svijetu se to zove nacionalna akademija, jeste jedno, a ovo su akademije drugog profila. Vi znate da postoji i Američko-bosanskohercegovačka akademija koju je formirala jedna vrlo reprezentativna grupa naših mlađih ili kolega iz srednjih godina koji su se naučno afirmirali u Americi – objašnjava Mulabegović.
(Avaz)