Hamas razmatra novu strategiju da ne učestvuje u budućim vladama, kako bi se izbjegla izolacija međunarodne zajednice i omogućila ekonomska pomoć Palestincima. Zvaničnici Hamasa navode da je ta ideja nedavno postala popularna i da je podržava politički lider organizacije Kaled Mašal.
Poslanik iz Hamasa Jehija Musa objašnjava da ta organizacija preispituje svoje izbore i prioritete.
“Biti u vladi je breme za Hamas, breme na imidž Hamasa, breme za otpor,” rekao je on, misleći na otpor izraelskoj okupaciji. Hamas inače već četiri godine vlada pojasom Gaze.
Novi pristup organizacije je pomogao da se prošlog mjeseca postigne sporazum o pomirenju s rivalskim Fatahom palestinskog predsednika Mahmuda Abasa. Na osnovu sporazuma predviđeno je stvaranje vlade nacionalnog jedinstva ali se ostvarenje oteglo, posebno dogovor o sastavu takvog kabineta.
Dokument predviđa da u prijelaznoj vladi do izbora budu tehnokrate, ali Abas želi da je predvodi dosadašnji palestinski premijer Salam Fajad, ekonomista priznat u svijetu, koga Hamas, međutim, smatra političkom figurom. U međuvremenu je glavni palestinski pregovorač Saeb Erekat procijenio da će SAD staviti veto na zahtjev Palestinaca da se prizna palestinska država u Savjetu bezbijednosti UN.
U izjavi za palestinski list Al Ajam Erekat je rekao da su mu američki zvaničnici rekli da su pregovori jedina opcija.
Erekat je naglasio da će Palestinci pristati na pregovore samo ako se Izrael saglasi sa dvodržavnim rješenjem zasnovanim na granicama od prije rata 1967. godine, uz razmenu teritorija i prestane izgradnju u jevrejskim naseljima na okupiranoj Zapadnoj obali i istočnom Jerusalimu. U protivnom ako Izrael ne pristane Palestinska uprava će zatražiti od UN da prizna Palestinu kao zemlju članicu.
Na nedavnom sastanku sa američkim predsednikom Barakom Obamom u Vashingtonu izraelski premijer odbio je prijedlog o stvaranju palestinske države s granicama koje su postojale prije šestodnevnog rata iz 1967. godine. Benjamin Netanjahu je naglasio da je Izrael spreman na kompromis ali da je povlačenje granice na liniju iz 1967. godine nemoguće “jer se te granice onda ne bi mogle odbraniti”. Izraelski premijer je posebno naglasio da “Izrael ne može da prihvati jednu palestinsku vladu koju sastavlja Hamas. Jer je Hamas jedna teroristička organizacija čiji je cilj uništenje Izraela”.
Na drugu stranu, obnova palestinskog jedinstva ima ključan značaj za eventualno osnivanje palestinske države koja bi živjela u miru pored Izraela. Dvije grupe su podijeljene više od četiri godine tokom kojih je Hamas održavao vlast u Gazi a Fatah na Zapadnoj Obali. Do razlaza je došlo zbog nasilja nastalog nakon što je Hamas pobijedio na palestinskim izborima 2006. i 2007. preuzeo kontrolu na pojasom Gaze.
(e-novine)