Arapsko proljeće nekima je donijelo patnju, nekima slobodu, a nekima će donijeti veliku zaradu. Usljed povećane potrošnje oružja, municije i bombi “veliki igrači” svjetske vojne industrije očekuju da će na predstojećem pariškom avio mitingu ugovoriti velike poslove i popuniti svoje “teftere” za narudžbine.
Uprkos tome što će dolazeći pariski avio miting, koji je zakazan za kraj meseca biti prilika da se izlože najnovije palete civilnih aviona i svemirskih letjelica, “veliki igrači” vojne industrije već trljaju dlanove u očekivanju da im prodaja drastično poraste zbog Arapskog proljeća, navodi Bi-Bi-Si.
Širok spektar kompanija od “Lokid Martina”, “BAE Sistema” do “Finmekanike” i “Nortrop Grunmana” utrkuju se da popune 130.000 metara kvadratnih izložbenog prostora na aerodromu “L’Burže” kako bi svoju ponudu što bolje predstavili.
Sa više od 200 delegacija iz 88 zemalja mnogi čelnici vojne industrije očekuju da im narudžbine dramatično skoče ove godine.
Naime, opšte je poznato da oružani sukobi povećavaju obim prodaje vojne industrije, a posljednjih mjeseci ih je, nažalost, bilo u izobilju.
Nekoliko zemalja koje, uobičajeno, nisu pretjerano aktivne u oružanim sukobima sada se nalaze u poziciji da moraju da popune potrošene zalihe bombi i municije potrošenih posljednjih meseci u Libiji i regionu sjeverne Afrike i Bliskog istoka, navodi Bi-Bi-Si.
Narudžbine iz ovih zemalja mogle bi da premaše i nekoliko milijardi dolara, predviđanja su zvaničnika vojnih industrija.
Istovremeno, jedan od oficira zapadne koalicije koji učestvuje u vazdušnim udarima u Libiji, rekao je za britanski nacionalni servis da su mnogi generali impresionirani preciznošću nekih od oružja korišćenih u vazdušnim udarima na Libiju.
Neka od tih oružja su laserski navođene bombe namenjene pogađanju oklopnih vozila bez nanošenja velike kolateralne štete, što će učiniti da prodaja ovakvog visokotehnološkog oružja zabilježi porast ove godine, piše Bi-Bi-Si.
Napetost u regionu
Predviđa se i da će zemlje Bliskog istoka i sjeverne Afrike, koje nisu direktno pogođene Arapskim proljećem povećati narudžbine nestabilnosti u regionu.
“Komšijske tenzije, koje potom uslovljavaju unutrašnje, podstaći će potražnju”, ističe se u izvještaju Stokholmskog međunarodnog insituta za studije mira “Sipri”.
Bogatstvo tog dijela svijeta, uslovljeno “svemirskim”skokom nafte na svjetskim berzama, rezultiralo je velikim porastom kupovine oružja posljednjih godina.
Veliki kupci
Samo u regionu Bliskog istoka 2010. godine potrošeno je 111 milijardi dolara na vojnu opremu, od čega je najveći dio otpada na Saudijsku Arabiju.
Ipak, Amerika neprikosnoveno drži prvo mesto, kao najveći svetski kupac oružja i vojne opreme. Od ukupne sume novca koja se godišnje u svijetu potroši za nabavku proizvoda vojne industrije SAD izdvaja 43 odsto.
Prema podacima švedskog instituta od 2001. do 2009. godine Amerika je zabilježila porast potrošnje od 81. odsto.
(RTS)