Evropska unija (EU) odbila je ponudu Turske da njeni vojnici popune broj vojnika u sastavu EUFOR-a, koji se već mjesecima smanjuje, saznaje “Dnevni avaz”.
Brisel je već odavno namjerio da vojnu misiju “Althea” privodi kraju, ali se konačna odluka o povlačenju vojnika stalno odgađa zbog političke krize u Bosni i Hercegovini.
Povlačenje snaga
Ista odluka donesena je i prije dvije sedmice na sastanku Političko-sigurnosnog komiteta EU, gdje su i visoki predstavnik Valentin Incko (Inzko) i komandant EUFOR-a Bernhard Bair izričito tražili da se misija ne prekida, jer za to nije vrijeme.
No, istovremeno, veliki broj država, uključujući Španiju i Holandiju, već je pod pritiskom svoje javnosti odlučio povući kontingente iz EUFOR-a. Briselu je sve teže održavati broj od 1.600 vojnika na terenu. Vojne misije u Afganistanu, Iraku, u posljednje vrijeme i Libiji, odvlače sve više resursa.
Stoga su iz Ankare, kako nam je preneseno iz diplomatskih izvora, džentlmenski ponudili da njihovi vojnici popune manjak kako bi se zadržala operativnost vojnih snaga na terenu.
No, to je Brisel odbio, iako je jasno da se EUFOR mora zadržati još najmanje godinu u BiH. EU navodi da je Slovačka spremna povećati svoje prisustvo.
Garant autoriteta
Već nekoliko mjeseci EUFOR je u tzv. tranziciji iz izvršne misije održavanja mira u misiju pomoći i treninga za bh. oružane snage i pomoć u reformi pri integraciji u NATO. Dio vojnika tako je angažiran u timovima van EUFOR-ove baze.
No, kako saznajemo, nisu rijetka mišljenja da je EUFOR potreban u punom kapacitetu kao garant i podrška ulozi međunarodne zajednice, čiji legitimitet i autoritet dovodi u pitanje Republika Srpska.
Moguće pozvati pojačanje s Kosova
Ima i onih koji smatraju da ni 1.600 vojnika nije dovoljno za autoritativnu reakciju. Jedan strani diplomata iz Sarajeva s vojnim iskustvom nedavno je kazao svojim kolegama iz Vijeća za implementaciju mira da “ne gaje iluzije da taj kapacitet vojnih snaga može nešto ozbiljno učiniti u slučaju obnove sukoba”.
No, diplomatski izvori našeg lista podsjećaju da, prema sporazumu “Berlin Plus”, međunarodna zajednica, u slučaju potrebe, može veoma brzo angažirati dodatne vojne snage, i to američke i britanske iz baza KFOR-a na Kosovu.(Avaz)