Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izrazio je žaljenje ukoliko je njegova izjava da je “Hrvatska u osjetljivoj situaciji jer graniči sa BiH u kojoj živi puno muslimana”, u dijelu javnosti BiH doživljena kao stigmatizacija vjerskih uvjerenja.
Josipović je juče telefonom razgovarao sa članom Predsjedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, te mu pojasnio da je njegova izjava imala potpuno drugi motiv i smisao, te da je na pitanje novinara Reutersa o radikalizaciji u regiji rekao da do nje “ne može doći jer svi dijelimo iste, evropske vrijednosti”, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.
“Takva interpretacija je netačna”, rekao je Josipović pozivajući se na svoj dosadašnji rad u kome je, kako kaže, dokazao da u potpunosti poštuje uvjerenja svih vjernika u BiH.
Josipović je naveo da u svojim međunarodnim kontaktima kontinuirano snažno podupire euroatlantske težnje BiH, i da pri tome uvijek naglašava svoj stav da u BiH ne postoji opasnost radikalizacije.
U kontekstu redovnih kontakata te razvoja dobrosusjedskih odnosa Izetbegović i Josipović su tokom razgovora razmotrili i mogućnost skorog susreta.
Reakcije bošnjačkih intelektualaca nakon izjave Ive Josipovića
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izjavio je 5. aprila u Dubrovniku da je “Hrvatska u osjetljivoj situaciji jer graniči sa BiH u kojoj živi puno muslimana”, te izrazio nadu da “sukobi u sjevernoafričkim zemljama i u Libiji, neće uticati na odnose različitih nacionalnosti u BiH u susjednim zemljama”.
Izjava hrvatskog predsjednika Ive Josipovića da se plaši radikalizacije muslimana u BiH zbog dešavanja u arapskom svijetu, a prije svega Libiji, izazvala je nevjericu i žestoke reakcije u našoj zemlji.
Sigurnosni problem
Ocjenjujući da su dešavanja u arapskom svijetu, odnosno sjevernoj Africi, sigurnosni problem za cijelu južnu Evropu, Josipović je rekao da Hrvatska ima posebno osjetljivu situaciju, “jer smo susjedi sa BiH, u kojoj živi mnogo muslimana”! On je izrazio očekivanje da dešavanja u arapskom svijetu neće utjecati na odnose između različitih etničkih grupa u BiH i susjednim zemljama.
Predsjednik Sabora IZBiH Safet Softić kaže za “Avaz” da je nemalo iznenađen i razočaran ovakvim izjavama hrvatskog predsjednika.
– Josipović je zbog dosadašnjeg rada zadobio veliko povjerenje građana BiH, pa i Bošnjaka. Utoliko je ova izjava više iznenađujuća i frustrirajuća. Doživljavali smo ga kao nekoga ko je prijatelj Bosne i u potpunosti oslobođen nacionalnih frustracija. On je u regionu trebao biti lider pomirenja i izgradnje boljih odnosa. Ima li posljednja izjava veze s formiranjm vlasti u BiH ili je izazvana činjenicom da su takve izjave prijemljive za EU, ne znam. U BiH stoljećima žive muslimani i s njima nikada niko nije imao problema, ali mi jesmo imali problema s drugima – kazao je Softić.
Akademik Muhamed Filipović primjećuje da se stječe utisak da je Josipović čovjek kratkog pamćenja, jer je zaboravio da se u Bosni morao izvinjavati upravo zbog agresije i zločina koje je Hrvatska počinila po našoj zemlji. S druge strane, kaže, Bošnjaci nikada nisu izvršili bilo kakvu diverziju na tlu Hrvatske.
– To što govori Josipović samo je dokaz da Hrvati prilagođavaju svoje stavove prema momentalnim političkim potrebama, a da, ustvari, održavaju živom politiku svojih prava prema BiH. Jer, ako mi predstavljamo opasnost za njih i ako ono što se zbiva u islamskom svijetu predstavlja opasnost za Hrvatsku, onda znači da se ta zemlja mora preventivno štititi progonom muslimana u Hrvatskoj i adekvatnim mjerama prema BiH. A to podrazumijeva i stvaranje nekakve hrvatske pokrajine u Bosni – tvrdi Filipović, upozoravajući da su ovakvi istupi dio “strategije da nam se agresori postave za tutore i kontrolore”.
Prizma vjere
Nadalje, ugledni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu prof. dr. Enver Imamović smatra da, ako se Evropa ičega treba bojati, onda to svakako nisu muslimani Bosne. Bošnjaci su narod koji, tvrdi on, ničim nije zaslužio takav odnos.
– Ako se zna šta su Bošnjaci doživjeli u proteklom ratu, istupi poput Josipovićevih više su nego opasni. Krajnje je neprimjereno dovoditi Bošnjake u vezu s arapskim svijetom. Mi nismo Arapi i Turci, mi ovdje živimo hiljadu godina. Ako se iko može pohvaliti evropskim porijeklom i miroljubivošću, onda smo to mi. Uzimati Bošnjake kao opasnost u Evropi krajnje je opasno. Mi smo osjetili šta znači kada se pripadnici jednog naroda gledaju kroz prizmu njegove vjere. Krajnje je vrijeme da država BiH osudi takve postupke – rekao je Imamović.
Lavić: Nisu odustali od ratnih projekata
Predsjednik BZK “Preporod” dr. Senadin Lavić ističe da su Bošnjaci stari evropski narod i da među njima u posljednjih 200 godina nije egzistirao nijedan radikalistički pokret.
– Svi koji pokušavaju instalirati u bošnjačko biće neki radikalizam vrlo su zlonamjerni i treba se dobro zapitati s kojih pozicija oni djeluju. Razočaran sam odnosom Beograda i Zagreba prema BiH 20 godina nakon rata. Vrlo je deprimirajuće da oni još nisu odustali od projekata koje nisu mogli provesti ratnim sredstvima – kazao je Lavić.
(Srna/Avaz)