Jemenski parlament usvojio je danas po hitnom postupku zakone koji predsjedniku Ali Abdulahu Salehu daju veća ovlaštenja za hapšenje, pritvaranje i cenzuru radi lakšeg gušenja demonstracija protiv režima. Novim zakonom suspendovan je Ustav, omogućena cenzura medija, zabranjeni su ulični protesti a bezbjednosne snage dobile su na 30 dana šira ovlaštenja da hapse i pritvaraju osumnjičene bez legalnog procesa.
Usvajanje novih zakona bilo je neminovno, jer Salehova vladajuća stranka dominira parlamentom koji ima 301 člana. Opozicioni i nezavisni poslanici nisu prisustvovali današnjoj sjednici.
Saopšteno je da je sjednici prisustvovalo više od 160 poslanika.
Ovim potezom pojačane su tenzije između Saleha i pokreta, koji je ujedinio vojne i vjerske lidere te omladinu u zahtjevu za njegovu ostavku.
Lideri omladinskog pokreta okupljeni na trgu u Sani, koji je postao epicentar protesta, odbacili su ovaj potez rukovodeće strukture.
“Revolucija sada odlučuje o budućnosti naroda. Ne obraćamo pažnju na nove mjere”, rekao je jedan od lidera protesta Džamal Anam.
Eskalacija sukoba izazvala je bojazan da bi Jemen mogao biti suočen sa još većom nestabilnošću.
Suprotstavljene vojne frakcije rasporedile su tenkove u Sani i jedinice na čijem je čelu Salehov sin štite predsjedničku palatu, dok odredi lojalni prebjeglom generalu Ali Mohsen al Ahmaru štite demonstrante.
Saleh, koji je blisko sarađivao u ofanzivi predvođenoj SAD protiv jemenskog ogranka Al kaide, pojačao je napore za ugušenje antivladinih protesta. Bezbjednosne snage usmrtile su više od 40 demonstranta u Sani krajem prošle sedmice.
On je juče ponudio da podnese ostavku do kraja godine, ali je opozicija odbacila njegov prijedlog.
(Srna)