Libija: Pao američki lovac, pobunjenici spasili pilota

sanel
By sanel
Američki lovac F-15E Eagle se srušio iznad Libije tokom trećeg dana bombardovanja, javlja britanski Daily Telegraph pozivajući se na svjedočenje svog reportera koji se nalazi u toj afričkoj zemlji.


Avion je pronađen na tlu, a vjeruje se da je pao zbog mehaničkih problema.

Prema navodima Daily Telegrapha, pilota su spasili pobunjenici i nalazi se na sigurnom.

Libijske vlasti tvrde da je u novim napadima savezničkih snaga ubijeno još civila. Eksplozije i protiv vazdužna vatra čula se u blizini sjedišta pukovnika Muamera Gaddafija.


Borba između vladinih snaga i pobunjenika je također nastavljena, iako je vlada proglasila primirje.

Reporter BBC-a je javio da je nebo iznad Tripolija bilo obasjano eksplozijama protiv zračnog naoružanja.

Libijska državna televizija objavila da je glavni grad pod krstaškim vazdušnim napadima.

“Ovi napadi neće preplašiti libijski narod”, objavila je državna televizija.


Novi raketni napadi i nove civilne žrtve u Libiji
Tokom treće noći vazdušnih i raketnih napada koalicionih snaga u okviru provođenja zone zabranjenog leta iznad Libije, bilo je novih žrtava među civilima, saopštila je danas libijska Vlada.

Libijska državna televizijska stanica javila je da je prijestonica “trenutno izložena bombardovanju neprijateljskih krstaških snaga”, te da je napadnuto nekoliko lokacija.

Eksplozije i vatra protivraketne odbrane čuli su se iz pravca kompleksa libijskog lidera Moamera Gaddafija u Tripoliju.

Nastavljeni su i sukobi između snaga lojalnih libijskom lideru i pobunjenika, uprkos tome što je Vlada proglasila prekid vatre.

Očevici su izjavili da je bombardovana pomorska baza libijskih snaga Buseta udaljena oko deset kilometara istočno od Tripolija.

Katarska televizijska stanica Al Jazeera, takođe, javila je da su gađane radarske stanice i dvije baze vazdušnih snaga istočno od Benghazija.

Portparol libijske Vlade Musa Ibrahim rekao je na konferenciji za novinare da je meta napada bio i grad Seba na jugu zemlje, te da su koalicione snage napale “manju ribarsku luk” poznatu pod nazivom “Oblast 27” nedaleko od Tripolija.

Prema njegovim riječima, u vazdušnim i raketnim napadima izazvane su “brojne civilne žrtve”, posebno na “civilnom aerodromu” u Sirti.

On je, takođe, saopštio da vladine snage kontroliše grad Misratu, koji je posljednji pod kontrolom pobunjenika na zapadu Libije, što je opozicija osporila.

Prema izjavama očevidaca, grad Zintan, nedaleko od granice sa Tunisom, bio je na meti artiljerije snaga lojalnih Gaddafiju.

Američki predsjednik Barack Obama istakao je da je “politika SAD da Gaddafi mora da ode” i da je vojna operacija zapadnih snaga usmjerena samo na zaštitu civila.

“Naša vojna akcija je podrška međunarodnom mandatu Savjeta bezbjednosti UN u posebna je pažnja usmjerena na humanitarnu prijetnju koju prema svom narodu predstavlja Gaddafi. Ne samo da je ubijao civile već prijeti novim žrtvama”, rekao je Obama tokom posjete Čileu.

SAD, Velika Britanija i Francuska insistiraju na tome da libijski lider nije meta napada. U raketnom napadu 20. marta trospratna zgrada nedaleko od Gaddafijeve rezidencije u kompleksu Bab Al Azizija uništena je do temelja.

Bilo je i nekoliko pokazatelja tenzija unutar međunarodne zajednice zbog rezolucije Vijeća sigurnosti UN, kojom je odobrena vojna akcija u Libiji.

Ruski premijer Vladimir Putin je rezoluciju opisao kao “neispravnu i punu propusta”.

Podjele su se pojavile i unutar NATO-a. Norveška je saopštila da njeni borbeni avioni neće učestvovati u akcijama sve dok ne bude jasno ko je glavnokomandujući operacije.


(Sarajevo-x/Srna)
Share This Article