Vlada Tunisa konačano ostala bez Ben Alijevih kadrova

sanel
By sanel

Privremena vlada Tunisa  je danas bez dva ministra, koji su podnijeli ostavke poslije zahtjeva demonstranata da iz organa vlasti ode svako ko je služio u administraciji svrgnutog predsjednika države. Tuniška berza suspendovala je rad, što dodatno ukazuje na nestabilnost zemlje od kada je predsjednik Zine al Abidin Ben Ali svrgnut u narodnom ustanku prošlog mjeseca.

Jučerašnje ostavke ministra za industriju i tehnologiju Mohameda Afifa Čelbija i ministra za planiranje međunarodne saradnje Mohameda Nurija Žuinija uslijedile su nakon što je ostavku juče podnio predsjednik privremene vlade Mohamed Ganuči. Poslije ovih događaja u najvišem organu izvršne vlasti u Tunisu više nema političara koji su služili pod Ben Alijem.

Zvanična agencija TAP javila je da se prvo Čelbi povukao sa funkcije, a nekoliko časova kasnije da je isto učinio i Žuini. U izvještajima nisu navedeni razlozi za njihove postupke, niti je nagovješteno ko bi mogao da ih zamijeni.

Vlasti Tunisa pokušavaju da stabilizuju zemlju od kada je Ben Ali pobjegao u Saudijsku Arabiju poslije 23 godine na vlasti.

U Egiptu referendum 19. marta, a parlamentarni izbori u junu

Egipatski vojni lideri organizovat će referendum o ustavnim promjenama 19. marta, parlamentarne izbore u junu, a predsjedničke šest sedmica kasnije, izjavio je aktivista Zijad El Elaili, član Koalicije revolucionarne omladine, nakon sastanka s egipatskim vodstvom.

Elaili je rekao da se s još 16 članova Koalicije, zajedničke platforme omladinskih organizacija svih opozicionih političkih orijentacija u Egiptu, sastao s tri člana vladajućeg Vrhovnog vijeća oružanih snaga koji su im saopćili ove informacije, javio je Reuters.

“Vijeće je reklo da je posvećeno tome da civilna vlada bude ustanovljena u roku od šest mjeseci i odbio je da razmotri produženje ovog perioda”, rekao je Elaili.

Vojno vijeće, kojem je Hosni Mubarak predao vlast 11. februara, raspustilo je oba doma parlamenta i suspendovalo ustav, a ubrzo nakon toga je saopćio da će voditi zemlju šest mjeseci, odnosno dok se ne održe parlamentarni i predsjednički izbori nakon uvođenja ustavnih promjena. Birači za glasanje neće morati da imaju glasačke kartice, već će im biti dovoljne lične karte, a izbore će nadgledati sudstvo, što nije bio slučaj prilikom posljednjih izbora za vrijeme Mubaraka, navodi britanska agencija.

(Srna/Fena)

Share This Article