Privremena vlada Tunisa je danas bez dva ministra, koji su podnijeli ostavke poslije zahtjeva demonstranata da iz organa vlasti ode svako ko je služio u administraciji svrgnutog predsjednika države. Tuniška berza suspendovala je rad, što dodatno ukazuje na nestabilnost zemlje od kada je predsjednik Zine al Abidin Ben Ali svrgnut u narodnom ustanku prošlog mjeseca.
Jučerašnje ostavke ministra za industriju i tehnologiju Mohameda Afifa Čelbija i ministra za planiranje međunarodne saradnje Mohameda Nurija Žuinija uslijedile su nakon što je ostavku juče podnio predsjednik privremene vlade Mohamed Ganuči. Poslije ovih događaja u najvišem organu izvršne vlasti u Tunisu više nema političara koji su služili pod Ben Alijem.
Zvanična agencija TAP javila je da se prvo Čelbi povukao sa funkcije, a nekoliko časova kasnije da je isto učinio i Žuini. U izvještajima nisu navedeni razlozi za njihove postupke, niti je nagovješteno ko bi mogao da ih zamijeni.
Vlasti Tunisa pokušavaju da stabilizuju zemlju od kada je Ben Ali pobjegao u Saudijsku Arabiju poslije 23 godine na vlasti.
U Egiptu referendum 19. marta, a parlamentarni izbori u junu
Egipatski vojni lideri organizovat će referendum o ustavnim promjenama 19. marta, parlamentarne izbore u junu, a predsjedničke šest sedmica kasnije, izjavio je aktivista Zijad El Elaili, član Koalicije revolucionarne omladine, nakon sastanka s egipatskim vodstvom.
Elaili je rekao da se s još 16 članova Koalicije, zajedničke platforme omladinskih organizacija svih opozicionih političkih orijentacija u Egiptu, sastao s tri člana vladajućeg Vrhovnog vijeća oružanih snaga koji su im saopćili ove informacije, javio je Reuters.
“Vijeće je reklo da je posvećeno tome da civilna vlada bude ustanovljena u roku od šest mjeseci i odbio je da razmotri produženje ovog perioda”, rekao je Elaili.
Vojno vijeće, kojem je Hosni Mubarak predao vlast 11. februara, raspustilo je oba doma parlamenta i suspendovalo ustav, a ubrzo nakon toga je saopćio da će voditi zemlju šest mjeseci, odnosno dok se ne održe parlamentarni i predsjednički izbori nakon uvođenja ustavnih promjena. Birači za glasanje neće morati da imaju glasačke kartice, već će im biti dovoljne lične karte, a izbore će nadgledati sudstvo, što nije bio slučaj prilikom posljednjih izbora za vrijeme Mubaraka, navodi britanska agencija.
(Srna/Fena)