Snage lojalne libijskom vođi Moammaru Gaddafiju pokrenule su u četvrtak kontranapad na važne gradove u blizini glavnog grada Tripolija što su pod kontrolom opozicije koja je ranije zauzela i istočne dijelove zemlje, uz granicu s Egiptom oko Benghazija i Tobruka, kao i duž obale Mediterana.
Snage sigurnosti lojalne Gaddafiju napale su opozicijske formacije koje kontroliraju grad Misratah oko 200 kilometara istočno od Tripolija, i u tom napadu je poginulo više ljudi, ispričao je jedan očevidac agenciji Reuters telefonom.
Sukob je izbio u blizini aerodroma i Gaddafijeve snage su uspostavile kontrolu nad tom oblašću, ali opozicijske snage još ih pokušavaju potisnuti. Centar Misrataha, koji je od aerodroma udaljen oko tri kilometra, već nekoliko dana kontroliraju opozicijske snage i tamo je mirno.
Jedinica libijske vojske lojalna Gaddafiju napala je u četvrtak džamiju u Az-Zawijahu, 50 kilometara zapadno od Tripolija, protuavionskim raketama i automatskim oružjem, nakon što su antivladini demonstranti odbili napustiti tu oblast, saznao je Associated Press od jednog očevica.
U tome napadu je stradao veliki broj protivnika režima koji su se ulogorili u džamiji i ispred nje, ali očevidac nije mogao reći koliki je tačan broj žrtava.
Arapska televizija Al-Jazeera prikazala je snimke policijske stanice u Az-Zawijahu koja gori i oko 20 tijela s rukama vezanima na leđima. Ta televizija je objavila da se radi o tijelima policajaca koji su strijeljani jer su odbili pucati na demonstrante.
Televizija Al-Arabiya je najavila da će se Gaddafi uskoro obratiti stanovnicima toga grada.
Opozicija je zauzela i grad Zuwarah, koji se nalazi oko 120 kilometara zapadno od Tripolija, rekla su agenciji Reuters dva egipatska radnika koja su pobjegla u susjedni Tunis.
Oni su radili na gradilištu u Zuwarahu i ispričali su da u tome gradu nema ni traga od policije i vojske, već da se on nalazi pod kontrolom “narodnih odbora” naoružanih automatskim oružjem. “Narod je preuzeo kontrolu. Policijske stanice su spaljene i proteklih dana nisam vidio ni policiju ni vojsku”, rekao je egipatski radnik Ahmed Osman.
Gaddafijev sin Saif al-Islam izjavio je kako je broj poginulih demonstranata pretjeran i da nisu tačne informacije o bombardiranju libijskih gradova.
Međunarodna federacija za ljudska prava je saopćila da je najmanje 700 ljudi poginulo u Libiji od početka protesta prije više od sedam dana. Human Rights Watch je objavio da broj žrtava iznosi 300, dok je talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini izjavio da je informacija o 1.000 poginulih vjerodostojna, ali da nije potpuna.
Gaddafijev rođak i jedan od njegovih najbližih suradnika Ahmed Gaddafi al-Dam prebjegao je u Kairo, u znak protesta zbog nasilja nad demonstrantima.
Bivši ministar: Gaddafi će završiti kao Hitler
Moammar Gaddafi će prije završiti kao Adolf Hitler, koji je izvršio samoubistvo, nego što će predati vlast, izjavio je u četvrtak donedavni libijski ministar pravde Mustafa Abdel-Jalil koji je podnio ostavku u znak protesta zbog nasilja nad demonstrantima.
On je u intervjuu švedskom listu Expressen rekao kako očekuje da Gaddafi ispuni obećanje da će prije umrijeti na libijskoj teritoriji nego otići u egzil.
“Gaddafijevo vrijeme je isteklo. On će otići kao Hitler, izvršit će samoubistvo”, kazao je Abdel-Jalil.
Hitler je izvršio samoubistvo u aprilu 1945. godine u svom bunkeru u Berlinu dok se raspadala njemačka nacistička imperija.
Abdel-Jalil je potvrdio da je Gaddafi unajmio plaćenike iz drugih dijelova Afrike koji se nalaze u prvim redovima u obračunu s demonstrantima koji su se pobunili protiv njegove vlasti duge 41 godinu.
“Znao sam da su za režim još prije pobune radili plaćenici. Vlada je na nekoliko sastanaka odlučila dodijeliti državljanstvo plaćenicima iz Čada i Nigera. Bio sam protiv toga, i to je dokumentirano”, kazao je bivši ministar, a prenio AFP.
On je rekao i da je Gaddafi lično naredio rušenje aviona iznad Lockerbieja 1988. godine, kada je poginulo 270 putnika, tvrdeći da ima dokaz kojim može potkrijepiti ove optužbe.
Libijac Abdel Basset Ali al-Megrahi je 2001. godine osuđen zato što je postavio bombu u avionu Pan-Americana koji se srušio iznad škotskog grada Lockerbieja, ali je 2009. pušten na slobodu, nakon što su ljekari utvrdili da se nalazi u terminalnoj fazi raka.
Turska se protivi uvođenju sankcija libijskom režimu
Turska se protivi uvođenju sankcija libijskom režimu, jer se time kažnjava narod, izjavio je turski premijer Redžep Tajip Erdogan dok SAD i EU razmatraju primjenu te mjere zbog nasilja nad demonstrantima. “U ovom trenutku ne bi bilo korektno uvoditi sankcije protiv Libije, jer bi tim mjerama kaznili narod.
Naš zadatak nije da se miješamo u poslove Libije”, izjavio je sinoć Erdogan i dodao da libijski narod treba sam odlučiti o svojoj sudbini.
On je, međutim, rekao da je situacija u Libiji zabrinjavajuća.
Turska ima značajan ekonomski interes u Libiji, gdje upravlja mnogim građevinskim kompanijama.
U toku posljednja tri dana Ankara je evakuisala više od 5 000 svojih državljana od 25 000 – koliko ih živi u Libiji, saopštio je juče turski šef diplomatije Ahmet Davutoglu, koji je pozvao Tripoli da odgovori na zahtjeve društva za većom demokratijom.
Portparol State departmenta Filip Krouli izjavio je juče da Sjedinjene Države razmatraju “cijeli niz opcija” kao odgovor na nasilje u Libiji, a među njima su i sankcije.
“To naravno uključuje i mogućnost sankcija koje bi mogle biti uvedene bilateralno ili multilateralno”, dodao je Krouli i naglasio da je za SAD važno da koordinišu svoj odgovor na situaciju u Libiji sa međunarodnom zajednicom.
Članice EU juče su se dogovorile da pripreme moguće sankcije Libiji kao odgovor na “Gadafijevo nasilno slamanje” antivladinih protesta.
Eksperti sada treba da sačine listu predloženih mjera, među kojima može biti zabrana viza, zamrzavanje imovine, embargo na oružje, kao i druge restrikcije, a zatim vlade EU odlučuju o uvođenju sankcija.
(Fena/Srna)