Fratini: Oko 1000 mrtvih u Libiji

sanel
By sanel

U Libiji je prilikom nasilnog suzbijanja protesta vjerovatno ubijeno oko 1.000 ljudi, izjavio je danas italijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini.

Frattini je također upozorio na mogućnost “egzodusa biblijskih razmjera” iz Libije ako lider te zemlje Moamer Gadafi bude svrgnut.

“Nemamo potpune informacije o broju poginulih”, rekao je Frattini novinarima u Rimu. “Vjerujemo da su procjene od oko 1.000 mrtvih vjerodostojne.”

Šef italijanske diplomacije je dodao i da prema saznanjima italijanskog veleposlanstva u Tripoliju istočna libijska pokrajina Sirenaika više nije pod Gadafijevom kontrolom, prenosi Reuters.

Frattini je u intervjuu dnevniku Corriere della Sera naglasio kako bi bude li Gadafi svrgnut, iz Libije moglo pokušati pobjeći oko 300.000 ljudi. “Može se očekivati egzodus biblijskih razmjera, problem koji Italija ne može i ne smije potcijeniti”, kazao je on, navodi AFP.

Italija je već suočena s masovnim prilivom imigranata iz Tunisa, nakon prošlomjesečnog odlaska predsjednika Zina al-Abidina Ben Alija, a Frattini je naglasio da to nije ništa u usporedbi s brojem imigranata koji bi mogli doći iz susjedne Libije.

“Znamo što nas čeka ako padne libijski režim: val od 200.000 do 300.000 imigranata. To bi bilo 10 puta više od broja Albanaca 1990-ih godina”, nakon pada komunističkog režima u Tirani, kazao je Frattini.

Libija je uspjela spriječiti odliv imigranata preko Sredozemnog mora u Italiju nakon potpisivanja prijateljskog sporazuma s bivšim kolonizatorom 2008. godine. Libija je bila talijanska kolonija od 1911. do 1942. godine.

Napadnuta gradilišta, evakuacija stranaca u toku

U Libiji i dalje vlada haos, napadnuta su još četiri južnokorejska gradilišta, dok se stranci masovno evakuiraju iz te sjevernoafričke zemlje.

Foto: AP
Pljačkaši su upali na četiri gradilišta južnokorejskih kompanija i odnijeli teške strojeve i vozila, a u napadima nije bilo povrijeđenih, izvijestile su zapadne agencije.

Južna Koreja je pozvala sve svoje građane da hitno napuste Libiju i najavila mogućnost slanja aviona i brodova za evakuaciju. U toj zemlji trenutno ima oko 1.400 Južnokorejaca, od kojih većina radi za građevinske firme.

U ponedjeljak je oko 500 Libijaca opljačkalo južnokorejsko gradilište zapadno od Tripolija, a u napadu su povrijeđena tri Južnokorejca i 15 radnika iz Bangladeša. Tokom dana su opljačkana još dva gradilišta.

Protesti i neredi u Libiji počeli su 15. februara, a libijski čelnik Moammar Gaddafi pozvao je kasno u utorak uvečer vojsku, policiju i svoje pristaše da uguše pobunu i zaprijetio je demonstrantima krvoprolićem.

U nasilju u proteklih nekoliko dana ubijeno je nekoliko stotina ljudi. U međuvremenu se strani državljani masovno evakuiraju iz Libije.

U Pariz su u srijedu ujutro sletjela dva zrakoplova sa oko 500 Francuza. Većina putnika je odbila razgovarati s novinarima, dok je nekoliko njih reklo da je aerodrom u Tripoliju pun ljudi koji čekaju da budu evakuirani.

Portugal je organizirao povratak u zemlju za 80 Portugalaca i 34 stranca, dok je Austrija evakuirala 62 Evropljanina. I druge zemlje, među kojima Velika Britanija, Njemačka, SAD, Nizozemska, Kina, Filipini i nekoliko južnoazijskih država najavile su evakuaciju svojih državljana.

Sjedinjene Države su poslale feribot radi evakuacije američkih državljana iz Libije. Brod u srijedu treba pokupiti putnike u Tripoliju i prevesti ih do Malte, a putnici će naknadno nadoknaditi vladi troškove prijevoza.

Iz Tripolija je poletio avion sa 118 ruskih građana, a tokom dana avionima treba biti evakuirano još 405 ljudi. Za evakuaciju ruskih građana koji žive u drugim libijskim gradovima Rusija je iz Crne Gore poslala feribot.

Države južne Azije također su najavile evakuaciju desetaka tisuća svojih državljana. Indija je poslala putnički brod koji može prevesti 1.000 putnika.

U Libiji živi i radi oko 18.000 Indijaca, kao i 60.000 državljana Bangladeša, čija je vlada također najavila da će u slučaju da to bude nužno, evakuirati sve svoje građane i zatražila je pomoć Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

IOM-u se obratila i Sri Lanka, koja ne raspolaže vlastitim letjelicama i čijih državljana u Libiji službeno ima oko 1.200, mada se vjeruje da je ta brojka mnogo veća. Nepal je priopćio da priprema evakuaciju svojih 2.000 građana.

Oko 3.000 Turaka ukrcalo se u srijedu rano ujutro na dva feribota na istoku Libije, koji će ih, uz pratnju jedne fregate, vratiti u zemlju, a turska mornarica će poslati još tri broda, kapaciteta po 1.500 putnika, u Libiju, u kojoj živi i radi oko 25.000 Turaka.

Ankara je dosad avionima evakuirala više od 1.850 ljudi, a još 286 njih prebačeno je autobusima u susjedni Egipat, odakle su avionom produžili za Tursku.

Indonezija: Libijski ambasador podnio ostavku jer ne može gledati ubijanje civila

Libijski ambasador u Indoneziji Salaheddin al-Bishari najavio je ostavku jer ne može “tolerisati” da režim Muamera Gadafija ubija civile, doznaje se u srijedu iz zvaničnih izvora.

Al-Bishari, koji je istovremeno i ambasador Singapura i Bruneja, upozorio je indonezijsko ministarstvo vanjskih poslova na svoju odluku, izjavio je glasnogovornik ministarstva.

On je ranije izjavio za dnevni list Jakarta Post da se radi o “ličnoj odluci”. “Vojnici bez milosti ubijaju nenaoružane civile. Koriste i teško oružje i plaćene ubice. To se ne može prihvatiti. Ja to ne mogu tolerisati”, kazao je.

“Podnosim ostavku zbog ovoga što se događa u mojoj zemlji”, kazao je on i dodao da se plaši za sigurnost svoje porodice koja je ostala u Libiji.

Nekoliko libijskih ambasadora, među kojim su i oni u SAD-u i Indiji, već je podnijelo ostavke.

(FENA)

(FENA)


Share This Article