Optužnica kantonalne tužiteljice Gordane Knezović o masovnoj tuči ispred Šarića džamije u Mostaru, u kojoj je 15. jula prošle godine, ni kriv dužan, život izgubio vjernik Magdi Dizdarević (35), ostavila je bez komentara kompletnu mostarsku javnost.
Naime, tužiteljica je uspjela, nakon više od pola godine odugovlačenja, jer je zakonski rok za donošenje optužnice šest mjeseci, u potpunosti odbaciti optužbe za ubistvo Dizdarevića, za koje su službenici kriminalističke policije MUP-a HNK u svom detaljnom izvještaju teretili višestrukog kriminalca Igora Salčina (34).
Šta se desilo
Dakle, nešto više od 13 mjeseci trebalo je tužiteljici da za ovaj incident, koji su isprovocirale pijane osobe koje su nasrnule na vjernike nakon njihovog izlaska iz Šarića džamije, okrivi tek 11 učesnika u tuči?!
To znači da za ubistvo ovog vjernika, koji se, prema optužnici, valjda zatekao “u pogrešno vrijeme na pogrešnom mjestu”, niko neće odgovarati!
Tako je za učestvovanje u tuči Knezović osumnjičila Salčina, a zatim i Erola Begovića, Adnana Ivkovića, Harisa Dvisca, Nedžada Klarića, Senaida Krhana, Fadila Bećirovića, Skendera i Hadžiju Gaš, Edina Prgudu i Zejnela Berišu. Svi su se prošle sedmice pred Općinskim sudom u Mostaru izjasnili da nisu krivi.
Prema optužnici, “Dizdarević je u jednom trenutku pao, i lijevom stranom glave udario u ivičnjak”, što su bile kobne povrede, od kojih je dva dana kasnije podlegao u bolnici.
Međutim, prema policijskom izvještaju, Salčin je pesnicom zadao udarac nesretnom Dizdareviću, nakon čega je on izgubio ravnotežu i udario glavom o asfalt. Salčin se, da podsjetimo, te večeri nalazio na 24-satnom redovnom dopustu iz mostarskog zatvora, gdje služi šest i po godina robije zbog trgovine ljudima i navođenja na prostituciju.
Kobni događaj, o kojem se u bh. javnosti govorilo duže vrijeme, tekao je ovako: oko 22.30 sati grupa vjernika, među kojima je bio i Dizdarević, po okončanju jacije-namaza, počela se razilaziti kućama. Paralelno je na nogometnom igralištu Liman, nedaleko od džamije, trajalo neko slavlje, gdje se konzumirao i alkohol. Prvo je došlo do verbalnog sukoba između Erola Begovića i Harisa Dvisca, koji je izlazio iz džamije, i to oko parking mjesta, nakon čega je Erol udario šakom Harisa, koji je pao i slomio ruku. Nakon što je ovaj uzvratio udarac, nastala je masovna tuča, a Erolu su u pomoć pritekli njegovi prijatelji koji su prije toga bili na igralištu.
Kakva greška
Od tužiteljice Knezović, koja se već duže vrijeme nalazi na bolovanju, nismo mogli dobiti komentar.
Međutim, ona je u jednoj od ranijih izjava za naš list, tezu da ne može nikoga teretiti za ubistvo Dizdarevića, pokušala opravdati tvrdnjama da ne postoje materijalni dokazi o tome da li je on podlegao od posljedica zadobivenih udaraca ili zbog ljekarske greške, s obzirom na to da je dva dana proveo u bolnici.
Glavni tužilac ne odgovara
Iako je reakcija porodice Magdija Dizdarevića po ovom pitanju bila očekivana, ona je, nažalost, izostala. Magdijev brat Edib kazao nam je kratko da im je bol, a i u vezi s ovom optužnicom, isuviše velika da bi mogli pričati o ovom slučaju. On nam je kazao da i Magdijeva tetka Azra Škoro ne želi davati izjave za medije.
Suprotno sasvim razumljivoj reakciji Magdijeve porodice, glavni tužilac HNK Nijaz Mehmedbašić izbjegao je dati izjavu za naš list o optužnici u slučaju tuče ispred Šarića džamije. Mehmedbašić se nije javljao na mobitel, niti nam je odgovorio nakon što mu je sekretarica ostavila poruku našeg novinara.
(Avaz)