Ovo je bilo treći put da je Komisija raspravljala o ovom zakonskom prijedlogu, a za ovu sjednicu zatražena su mišljenja nadležnih sigurnosnih agencija.
Međutim, članovi Komisije su ta mišljenja uglavnom ocijenili kao površna ili “bez svrhe i smisla”, kazala je Alma Čolo. Naprimjer, Ministarstvo sigurnosti BiH i SIPA nisu imali određeno mišljenje, a Granična policija nije imala primjedbi. Ivo Miro Jović je posebno ukazao na “apsurdnu situaciju” da je od Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova dobio odgovor da Komisija razmotri da li je zakon u skladu s Ustavom BiH.
U raspravi pred izjašnjavanje su Drago Ljubičić i Milorad Živković zastupali stav da je pravo na sigurnost jedno od temeljnih ljudskih prava, dok je, naprimjer, Adem Ibrahimpašić rekao da ne može braniti nikome da nosi nikab i oblači se kako hoće, ali da ne bi dozvolio da to rade članovi njegove porodice. I Azra Alajbegović je zastupala stav da predloženi zakon predstavlja kršenje ljudskih prava.
Alma Čolo je ukazala da dva dokumenta koja je usvojila Parlamentarna skupština Vijeća Evrope, a koja ni nakon službenog zahtjeva nisu prevedena za potrebe Komisije, preporučuju da se ne uspostavlja potpuna zabrana nošenja nikaba, te da se tim ženama osiguraju jednake mogućnosti za školovanje i zapošljavanje. Izuzeci su preporučeni samo u slučaju kada javna funkcija zahtijeva vjersku neutralnost ili kada obavljanje posla zahtijeva otkrivenost lica.
Na kraju su zakonski prijedlog podržali Ljubičić i Živković, Ivo Miro Jović i Mirjana Malić su bili uzdržani, dok su protiv bili Čolo, Alajbegović, Ibrahimpašić i predsjedavajuća Komisije Lejla Klokić.
Ivo Miro Jović je novinarima nakon sjednice izjavio da ovaj zakon dosta zadire u ljudska prava, u duhovnost i religioznost čovjeka, a s treće strane u sigurnost.
– Kad bi bilo korektnog odnosa svih institucija, pa i u prijedlogu ovoga zakona, moguće je naći simbiozu svih ovih čimbenika i da izađemo iz ove situacije da imamo jedan kvalitetan zakon koji bi zaštitio ljudska prava i duhovnost, ali i doprinio sigurnosti zemlje, rekao je on.
Milorad Živković smatra da je Komisija za ljudska prava malo izašla iz svog mandata i da je raspravljala o stvarima koje nisu bile tema ovog zakona, a da će pravu sliku o tome šta da se radi s ovim zakonom dati parlamentarna rasprava u srijedu.
Prosvjednici smatraju da SNSD satanizira muslimanke pokrivene zarom
Grupa žena koje pokrivaju lica nikabom danas je mirno protestirala na platou ispred zgrade institucija Bosne i Hercegovine u Sarajevu jer je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), politička stranka iz Republike Srpske, pokrenula inicijativu u državnom parlamentu za donošenje bh. zakona koji bi zabranio nošenje nikaba u BiH.
SNSD obrazlaže da je nikab odjeća koja onemogućava identifikaciju, a žene koje ga nose izjavljuju da to za njih znači mnogo više od načina odijevanja, da je u pitanju prakticiranje vlastitih vjerskih sloboda i načina života te ljudskih prava kojih se nipošto ne žele odreći.
Inicijativu SNSD-a ove žene smatraju provokacijom s političkom pozadinom u državnom parlamentu, fašizmom i pokušajem satanizacije žena muslimanki pokrivenih zarom.
Uoči sjednice u državnom parlamentu, na kojoj ove sedmice treba da bude riječi o SNSD-ovoj inicijativi, učesnice protesta uputit će pismo kojim će pozvati ostale parlamentarce da ne uvaže predloženi zakon jer bi se, u suprotnom, kako ističu, kao zakonodavci upustili u kršenje ljudskih prava i sloboda.
Nađa Dizdarević, koja je preuzela odgovornost i organizaciju za današnji protest, rekla je novinarima da žene pod nikabom nisu nikada i neće kršiti ničija ljudska prava te odlučno odbacila SNSD-ovo obrazloženje da ovaj način odijevanja onemogućava identifikciju.
U svim institucijama odgovornim za utvrđivanju identiteta građana postoje i ženske osobe koje mogu identificirati pokrivene žene, rekla je Dizdarević.
U slučaju da SNSD-ov zakon podrži Parlament, to bi značilo da pokrivene žene ne mogu živjeti kao dosad jer se ne žele odreći nikaba a ne mogu plaćati predviđene novčane kazne, ne mogu izlaziti na ulicu niti se školovati i napredovati u karijeri, ne mogu izvoditi svoju djecu, ići u kupovinu niti se pokazivati na bilo kojem drugom javnom mjestu.
Jedan njen istomišljenik, muškarac, učesnik današnjeg protesta čija je supruga također pokrivena, rekao je da bi usvajanje zakona pogodilo ne samo Bosanke i Hercegovke, pobornice nikaba, već i žene koje dolaze iz zemalja čija tradicija nalaže pokrivanje ženskog lica na javnim mjestima.
Učesnice protesta izložile su transparente s porukama da se nikab nosio i nekad i sad u BiH te da će ga one nositi zauvijek.
Skup je osiguravala policija na platou ispred zgrade državnog parlamenta, kao i na okolnim raskrsnicama.