Radi usporedbe, za legalizaciju objekata istih dimenzija građani iz prve dvije zone plaćat će skoro 10.000 KM više od ostalih.
Treba napomenuti da većina bošnjačkog stanovništva živi u prve dvije zone, dok doseljenici, izbjegle i raseljene osobe koji su svoje utočište potražili u Bijeljini, žive u prigradskim naseljima obuhvaćenim ostalim zonama u kojima je, prema slobodnoj procjeni, desetak hiljada bespravno izgrađenih objekata.
Prijedlog te odluke dao je načelnik Mićo Mićić na osnovu ekonomsko-socijalnog stanja većine doseljenih stanovnika, a općinska administracija velikodušno se odrekla vlastitih ranijih odluka o legalizaciji, te budžetskih prihoda radi predizbornih poena kod biračkog tijela.
U praksi to znači da će čvrsti objekti bespravno podignuti oko Bijeljine biti legalizirani po bagatelnoj cijeni, dok općinske inspekcije već na terenu traže legalizaciju šupa i improviziranih garaža koje su Bošnjaci napravili u vlastitim dvorištima. No, to nije ništa novo u ovoj općini.
Povratnici pisali načelniku
Zbog ovakve diskriminirajuće odluke, bijeljinsko udruženje “Povratak” uputilo je pismo načelniku Mićiću u kojem ga pita:
– Da li ćete to sutra učiniti i s cijenom vode i svega onoga što je u domenu općinske vlasti? U obrazloženju i razlozima za donošenje ove odluke u istom skupštinskom materijalu niste naveli da će jedan dio građana plaćati punu cijenu, a oni povlašteni samo 15 posto. Razlog je vrlo jasan, jer je to pravno neodrživo. Izglasavanjem navedene odluke direktno ste prekršili ustavna prava građana da su svi jednaki u uživanju svojih prava, ali su jednaki i u ispunjavanju obaveza.(Avaz)