Američka armija ovisi od zaštite afganistanskih zaštitarskih firmi

sanel
By sanel

Preveo: Denis Rizvić

Minber.ba- Početkom novembra petorica britanskih vojnika u južnoj afganistanskoj provinciji Helmand  ubijeni su u napadu na kontrolnom punktu. U tom napadu ranjena su još šestorica britanskih vojnika i dvojica afganistanskih policajaca. Napadač je bio policajac, koji je radio zajedno sa britanskim trupama. Bio je obučen od strane NATO-a, u policijskoj akademiji u Kandaharu, i radio je kao policajac tri godine.
Nedugo nakon incidenta talibani su preuzeli odgovornost za napad. “Želimo da posijemo nepovjerenje između afganistanskih policijskih snaga i stranih trupa”, izjavio je talibanski glasnogovornik. Pentagon je pokušao da umanji značaj ovog incidenta:” Ma koliko tragičan i kriminalan ovaj čin bio, on predstavlja rijetki, i srećom, izoliran incident,” izjavio je glasnogovornik Geoff Morrell.

Ovaj smrtonosni napad doveo je u prvi plan krizu lojalnosti sa kojom se susreću snage , koje predvodi Ameerika, u Afganistanu, pogotovo što je obuka afganistanskih snaga postala centralni dio strategije predsjednika Obame. U svom govoru na West Pointu Obama je istakao da će pojačanje od 30.000 američkih vojnika u Afganistanu “povećati našu sposobnost da obučimo sposobne afganistanske sigurnosne snage, i da budemo zajednički partneri, te da uključimo još više Afganistanaca u borbu. I onda bi oni trebali pomoći da se stvore uslovi da Amerika prebaci odgovornost na Afganistance.”

I kao što se povećava broj američkih pojačanja, povećava se i broj plaćenika za sigurnost i druge poslove. Krajem novembra nove smjernice su izdane od Združene komande za kontraktore za ugovore koji se tiču sigurnosti u Afganistanu,a koji se odnose na privatne kompanije, gdje stoji da se “unajmi najmanje 50% zaštitara unutar radijusa od 50 km od lokacije koja se čuva”. Trenutno, prema Ministarstvu odbrane, u Afganistanu je prisutno 104.100 plaćenika, od kojih su većina Afganistanci. Prema izvještaju u decembru od strane Kongresnog istraživačkog centra , sveukupan broj plaćenika, sa obzirom na nova pojačanja, bi se mogao povećati na 160.000.

Ova pojačanja znače da će hiljade Afganistanaca morati biti unajmljene da rade u američkim bazama, čuvaju američke instalacije i učestvuju u proširenim američkim programima obuke. Ovo predstavlja opasan izazov za američku vojsku: balansirati sa potrebom unajmljivanja Afganistanaca u američkim operacijama sa rizikom i opasnosti infiltracije „pobunjenika“ u američke baze i druge objekte. Ubistva britanskih vojnika u Helmandu, i serija napada onih za koje se smatralo da su američki saveznici, učinili su američke snage oprezne prema svojim afganistanskim plaćenicima. Ovo je posebno izraženo kada se radi o čuvanju američkih vojnih objekata u zemlji. Uzmimo kao primjer kompleks Qalaa House u Kabulu, gdje je sjedište Inžinjerijskog korpusa američke vojske (USACE).
Da bi zaštitili ovaj kompleks objekata, američka vojska je unajmila lokalne afganistanske zaštitare koji su radili za kompaniju koja je u federalnim listama ubilježena kao Burhan Security Services. Prema dokumentu ugovora američka armija vjeruje da bi bez zaštite zaštirara ove kompanije misija koju obavljaju bila suočena sa „katastrofalnom propašću“. Glasnogovornik USACE u Afganistanu izjavio je za „The Nation“ da se ovim Burhanovim snagama posvetila velika pažnja, i da se pažljivo odabiru pripadnici i plaćenici u ovoj zaštitarskoj firmi, zbog toga što su oni većinom „ iz sela koje je teško napadano od strane talibana. Izabiremo ih na osnovu toga koliko mrze talibane, ili na osnovu toga što je teško moguće da oni budu talibani ili da gaje simpatije prema talibanima. Do sada oni su nam bili vrlo odani.“ Nakon incidenta u Helmandu, izjavio je glasnogovornik, USACE je podvrgla reviziji i ponovo ispitala ovu firmu, i zaključili su da ne postoji rizik za sličan incident.

Od 2007.godine ovoj firmi je plaćeno više od 1,5 miliona dolara da štiti američku vojsku u Qalaa House. USACE  čvrsto vjeruje da bez ove kompanije, ovaj kompleks bi bio izložen ozbiljnoj opasnosti od žestokih napada. U oktobru USACE je podnijela zahtjev da se proširi služba ove zaštitarske firme, unajmljivanjem još zaštitara, prevodilaca i pratnje, zahtjev čiji je ton odisao hitnošću.
 To je „ključno je za očuvanje sigurnosti i života osoblja USACE“, stoji u ovom zahtjevu, koje je poslano velikom broju američkih dužnosnika koji se bave unajmljivanjem plaćenika.  „ Odbijanje i kašnjenje da se prošire ove usluge mogu dovesti do gubitka života i katastrofalnom propašću naše misije“. Qalaa House, kako stoji u zahtjevu, „ je pod stalnom prijetnjom napada antikoalicijskih snaga i naših neprijatelja u Afganistanu.“ Kao dodatak zaštite i čuvanja kompleksa Burhanovi čuvari obezbjeđuju „sigurnosnu pratnju“ za USACE osoblje u Kabulu. U zahtjevu se tvrdi da ovi ljudi „ ne mogu ostvariti svoju misiju“ bez Burhanovih snaga. „ Rizik za američku vladu je velik u ovom slučaju.“
Dogovor i saradnja armije sa Burhanom i drugim kompanijama širom Afganistana pokazuje koliko je jako najmoćnija armija na svijetu ovisna o zaštiti lokalnih Afganistanaca. I ovaj fenomen će se širiti kako se širi i raste broj plaćenika u Afganistanu.

Burhan Security Services nema svoju web stranicu, a njihove sjedište, kao što se navodi u američkim dokumentima, se nalazi ulici Nadar Pashtoon u Kabulu. Firma je upisana kod afganistanskog MUP-a  i registrirana je kao zaštirarska firma sa bazom u Afganistanu. Prema evidenciji specijalnog inspektora za obnovu Iraka, ova firma je dobila i dva velika ugovora od američke vojske u Iraku. U septembru, Burhan Security Services su postavili aplikaciju za posao, na jednoj pakistanskoj web stranici, tražeći „ marketinškog stručnjaka koji bi promovirao njihove usluge u industriji“. Na toj stranici, zaštitarska kuća „Burhan“ opisuje sebe kao „ firmu koja obejbjeđuje rješenja po pitanju sigurnosti na globalnom nivou“ te da      „ obezbjeđuju nove sigurnosne snage, posebno osmišljene i obučene da se čvrsto bore protiv novih tipova kriminala“.

Piše: Jeremy Scahill
Izvor: The Nation

Share This Article