Nakon što je u izraelskom napadu 2006. godine devastirana elektrana, koja usljed embarga Izraela prema Palestini, nije mogla biti obnovljena, stanovnici Gazze imaju stalne redukcije u napajanju električnom energijom. Svijeće i druge imrovizirane svjetiljke u palestinskim kućama su u posljednjih četiti dana uzrokovali nekoliko požara u kojima je život izgubilo najmanje osam osoba.
Svijeća je izazvala i požar u kući šestočlane palestinske porodice u četvrtak, 31. januara, a u požaru je smrtno stradala cijela porodica, i jedno dijete i odrasla osoba koja mu je pokušala pomoći.
Glasnogovornik palestinske vlade Tahir el-Nunu je kazao da palestinske vlasti pokušavaju da iznađu rješenje krize u snabdijevanju električnom energijom.
Osvrčući se na pozive nekih medija palestinskoj vlasti da prihvati kompromis sa Izraelom i zauzvrat dobije struju, Nunu je kazao da palestinska vlast nikada neće trgovati ljudskim pravima i slobodama za materijalnu dobit.
„Nikada nećemo prodati državu za struju“, poručio je Nunu.
Zamjenik direktora elektroprivrede Palestine Fethi es-Seyh Halil je izjavio da se u medijima pojavio niz dezinformacija u vezi sa problemom napajanja strujom u Palestini i dodao da je jedini problem nedovoljna količina električne energije koju Palestini isporučuju Egipat i Izrael.
Aktivista za ljudska prava Mustafa Ibrahim je također govorio o problemu električne energije u Gazzi i istakao da je vlada Palestine ta koja mora iznaći rješenje, ili će u protivnom snositi odgovornost za sve događaje koju proizađu iz tog problema.
(AA)