Francuske i afričke jedinice koje love pobunjenike sakrivene u planinama i pustinjama na sjeveroistoku Malija mogao bi dočekati žilav neprijatelj koji je sposoban uzvratiti s arsenalom skrivenog i moćnog oružja, objavila je u petak agencija Reuters.
Početni uspjesi francuskih trupa u trosedmičnoj ofanzivi u bivšoj francuskoj koloniji Parizu je donio pohvale kod kuće i inostranstvu, pa se ne krije zadovoljstvo činjenicom da su pobunjenici, koje Zapad smatra prijetnjom, pretrpjeli snažan udarac.
Gradovi Timbuktu i Gao, važni malijski gradovi koji su od prošle godine bili pod kontrolom pobunjenika, pali su tokom vikenda u francuske ruke, a također je zauzet i aerodrom Kidal, posljednje urbano uporište boraca.
No, sljedeći korak u stabiliziranju Malija i hvatanju boraca bliskih Al-Kaidi u zabitim i nepristupačnim planinsko-pustinjskim područjima prema alžirskoj granici mogao bi se pokazati puno težim zadatkom.
Trebat će više vremena od nekoliko sedmica, a i broj ljudstva koji je za ograničenu ofanzivu dostigao brojku od 3.500 francuskih vojnika, uz podršku ratnog zrakoplovstva, helikoptera i oklopnih vozila, neće biti dovoljan, ocjenjuju analitičari.
„I politički i vojno, sada dolazimo do težeg dijela“, smatra Gregory Mann, profesor historije sa američkog univerziteta Columbia i stručnjak za Mali.
Vjeruje se da su se pobunjenici sklonili u područje sjeverno od Kidalija, u Adrar des Ifoghas, veliko i nepristupačno planinsko područje koje služi kao utočište Al-Kaidi i saharskim krijumčarima ljudima, drogom i cigaretama.
Vjeruje se da u svojim uporištima, špiljama i tunelima imaju skriveno oružje, gorivo i namirnice.
„Imaju velike zalihe goriva i oružja. Dugo se za ovo pripremaju“, tvrdi Rudy Atallah, bivši direktor odjela za protivterorizam u Africi američkog Ministarstva odbrane.
‘Bitka u Sahari’
Izvor iz zapadne obavještajne službe, koji je želio ostati neimenovan, ocijenio je da će zračni udari odigrati svoju ulogu, ali da to nije dovoljno.
„Kopnene jedinice će morati krenuti u planine, a onda će doći do žrtava“, kazao je.
Predsjednik Gvineje Alpha Conde, čija država nudi vojnike intervencijskim snagama pod okriljem Ujedinjenih naroda, predviđa „bitku u Sahari protiv švercera droge i terorista”.
„Ako ne želimo da Sahara postane Afganistan, tada se svijet mora uključiti, ne samo Francuska i Afrika, već i SAD i EU“, rekao je Conde prošle sedmice u Davosu.
Francuski predsjednik Francois Hollande žarko želi uvjeriti svoje sunarodnjake da se Francuska neće zakopati u nekakav prljavi rat u nekadašnjoj koloniji „na kraju svijeta“.
Neki stručnjaci za sigurnost procjenjuju da pobunjenički savez u sjevernom Maliju, koji okuplja sjevernoafričko krilo Al-Kaide AQIM, malijsku skupinu Ansar Dine i ogranak MUJWA, broji oko 3.000 boraca.
Porozna granica
Mark Schroeder, analitičar za subsaharsku Afriku, smatra da će Francuska i saveznici pokušati spriječiti bijeg boraca preko porozne saharske granice u Alžir, Niger i Libiju.
Skoro 2.000 vojnika iz Čada i Nigera, iskusnih u borbama u Sahari, podrška su francuskim i malijskim trupama koje pokušavaju konsolidirati stanje u osvojenom Timbuktuu i Gau i dalje prodirati prema negostoljubivom sjeveroistoku.
Osim njih, tek 1.000 vojnika iz drugih afričkih zemalja, Togoa, Benina, Nigerije, Senegala i Burkine Faso, pomaže na terenu francuskim i malijskim postrojbama.
Afričke snage, poznate kao AFISMA, trebale bi brojati oko 8.000 vojnika.
(AJ Balkans)