Pripadnici pobunjeničke grupe Ansar al-Dine, koja se odvojila od Al-Kaide, položili su oružje na sjeveru Malija i sjeli za pregovarački sto.
Zatražili su prekid neprijateljstava, rekavši da odbacuju sve forme ekstremizma i nasilja, te da žele mirno rješenje.
Pobunjenici su rekli da su u kontaktu s posrednicima iz Alžira i Burkine Faso. Od malijskih vlasti i francuske vojske traže prekid vatre, koji bi omogućio dijalog o političkom rješenju za sjever Malija.
Nastavak ofanzive
Dok do toga ne dođe, nastavlja se ofanziva francusko-malijske vojske na sjeveru zemlje.
Kona je jedan od malijskih gradova najteže pogođenih bombardovanjem.
Razaranja su vidljiva u svim dijelovima grada, a građani Kona kazuju kako do posljednjeg trenutka nisu vjerovali da će doći do sukoba.
“Vojnici su nam rekli da stižu pobunjenici. Nismo vjerovali u to. Otvorili smo radnje kao i obično i nismo puno brinuli. To je bilo 10. januara. Da skratim priču. Malijska vojska i neprijatelji ovdje su se ubijali nemilosrdno, kaže mještanin Aman Kanpo.
General Carter Ham, komandant američke vojske za Afriku priznao je da je situacija u Maliju mogla biti drugačija, a da je Pentagon mogao učiniti više da spriječi sukob u toj zemlji.
Ham tvrdi da je SAD učinio dosta na vojnoj obuci malijske vojske, ali da gotovo ništa nije urađeno po pitanju njihove etike.
“Kada obučete uniformu vojske svoje nacije, prihvatate i odgovornost da zaštite tu naciju, da poštujete civilne vlasti, da ratujete u skladu sa međunarodnim pravom i da sebe vidite u službi svog naroda i zemlje. To im nismo objasnili u meri u kojoj smo trebali”, rekao je on.
Posljedice po zemlje u regiji
Događaji u Maliju ostavljaju traga i na druge zemlje u toj regiji.
Zbog sukoba u Maliju, nastavlja se evakuacija stranih državljana iz Libije. Australija je posljednja država u nizu koja je pozvala svoje građane da napuste Mali, jer strahuju od mogućih reakcija zbog fracusko-malijske ofanzive protiv Al-Kaide i pobunjenika u Maliju.
Evropski zvaničnici izdali su upozorenje da su potencijalne mete i škole u koje idu djeca stranih državljana. Građani libijskog grada Bengazija situaciju u tom gradu opisuju kao jadnu.
“Trenutno, u Bengaziju sigurnost ne postoji. To znači da nema ni stabilnosti i svaki strani državljanin, a posebno Evropljani, ne vjeruju u to da u Bengaziju mogu biti sigurni”, kaže stanovnik Bengazija zakaria Almejrab.
Britanija, Njemačka, Kanada i Holandija među prvima su pozvale svoje građane na evakuaciju. Upozorenje je izdato zbog talačke krize u Alžiru koja je također povezana sa sukobima u Maliju, ali i zbog prisustva pripadnika Al-Kaide u Libiji.
(AJ Balkans)