U Gazzi se osnovne životne namirnice za preživljavanje 1,5 miliona stanovnika dopremaju putem tunela spasa prokopanih na egipatskoj granici, jer su svi drugi putevi usljed embarga kojeg je uveo Izrael neprohodni.
Palestinci u Gazzi uglavnom sami iznalaze rješenja protiv embarga čiji su ključevi u rukama Izraela. Tako se osnovne životne namirnice u Gazzu dopremaju putem tunela na egipatskoj granici, prokopanih na dubini i do 30 metara, a dugih po nekoliko kilometara.
Prolazeći kroz jedan od tunela, ekipa agencije Anadolija imala je priliku vidjeti o kako teškim uslovima se radi. Naime, da bi se sačuvali od izraelskog bombardovanja, tuneli su prokopani na velikoj dubini, a prolazak kroz njih je otežan samim tim što unutra nedostaje kisika. Miris vlage se osjeti cijelom dužinom tunela. Život i duševno stanje ljudi koji svakodnevno moraju prolaziti ovim tunelima, koji podsjećaju na grobnice, vrlo je teško razumjeti. Prolaze u strahu da bi se svaki tren tunel mogao obrušiti i zatrpati ih, te se zbog toga moraju brzo kretati i crpiti svu životnu energiju, kao zatvorenici koji su godinama zatvoreni u zatvorskoj ćeliji i nadaju se slobodi.
Žila kucavica Gazze
Pretpostavlja se da se na četrnaest kilometara dugoj granici Egipta i Gazze nalazi više hiljadu tunela. Kroz njih se prije svega dopremaju hrana i lijekovi, ali i domaće životinje i automobili.
S obzirom na to da je embargo na uvoz robe u Gazzu na snazi od 2006. godine, Palestinci ove tunele i danas koriste kao neizbježnu nužnost. Oni za njih predstavljaju “žilu kucavicu”, koja s vremena na vrijeme biva uništena izraelskim bombama ili tokom operacija egipatskih snaga sigurnosti. Jedina veza Gazze sa ostatkom svijeta jeste granični prelaz Refah na granici sa Egiptom, na kojemu je prolazak još uvijek otežan usljed zahtjevne procedure i dugih zastoja, tako da su tuneli često jedina opcija za prolazak.
(Anadolija)