Neizvjesnost za palestinske radnike

sanel
By sanel

Oko 150.000 koji rade za palestinsku Vladu ove sedmice bi trebali dobiti plate.

Ali, to se možda neće desiti, jer Izrael odbija isplatiti novac Palestinskoj samoupravi, planirajući ga upotrijebiti za naplatu neizmirenih računa za struju, koji iznose oko 200 miliona dolara.

Kako iz Ramallaha na Zapadnoj Obali izvještava dopisnica Al Jazeere Nicole Johnston, to je samo jedan od dokaza bliske povezanosti izraelske i palestinske ekonomije.

Palestinci kažu da je najveći problem dopremiti robu kroz Izrael.

Uvoz preko Izraela

“Problem je u tome što sve uvozimo preko Izraela. I dalje nam Izrael sve određuje – i uvoz se mora vršiti u skladu s njihovim odredbama i propisima”, objašnjava Hani Kort iz Udruženja palestinskih izvoznika.

Johnston sa kontrolnog punkta na Zapadnoj obali izvještava: “Uvjeti ekonomskog odnosa između Izraela i Palestine određeni su trgovinskim sporazumom, nazvanim Pariški protokol, koji je dio starog sporazuma iz Osla. Kritičari kažu da on Izraelu daje sve povlastice, dok Palestince sprečava u ekonomskom razvoju.”

Naprimjer, Palestincima je lako uvoziti robu proizvedenu u Izraelu, ali je vrlo teško izvoziti svoje proizvode.

Mohd Shtayyeh iz Palestinskog ekonomskog vijeća kaže: “Izrael je, doslovno, ubio Pariški protokol nametanjem blokade Palestinskih teritorija. Trgovina je jednosmjerna. Od njih uvozimo robu u vrijednosti 4,1 milijardu dolara, dok izvozimo robu vrijednu samo 300 do 400 miliona dolara.”

Izrael, također, kontrolira vanjsku trgovinu Palestinske samouprave, prikupljajući, u njeno ime, poreze na uvoz robe u Gazu i na Zapadnu obalu.

Ali, od kada je palestinski status promijenjen u Ujedinjenim narodima (UN), Izrael odbija predati taj novac. Umjesto toga, planira ga iskoristiti za naplatu duga Palestinske samouprave.

Bez kontrole nad granicama

“Razlog je jednostavno to što Palestinci uopće ne kontroliraju svoje granice. Kao rezultat toga, Izrael prikuplja novac i daje ga nama, uz naknadu od dva posto. Kad god žele, taj novac mogu zadržati ili nam ga predati”, objašnjava Mohd Shtayyeh.

Profesor Ephraim Kleiman bio je viši izraelski ekonomski savjetnik tokom trgovinskih pregovora u Oslu. Tvrdi da je Pariški protokol Palestinskoj teritoriji donio mnoge prednosti.

“Slobodan ekonomski pristup mnogo većem tržištu u neposrednoj blizini, bez plaćanja troškova transporta i taksi. Riječ je o velikom tržištu, prema palestinskim standardima. To je ogromna stvar za jednu ekonomiju”, tvrdi Kleiman.

Ekonomije Izraela i Palestine ovise jedna o drugoj. Ali, kao i u svemu drugom u ovome sukobu, ravnoteža moći ne postoji…

A palestinska ekonomija je ta koja obično plaća visoku cijenu.

(AJ Balkans)

Share This Article