Suci u Aleksandriji kreću u štrajk, dok je Vrhovno sudsko vijeće, egipatski najviši pravosudni organ, opisalo odluku predsjednika Mohammeda Mursija da dodijeli sebi kontroverzne nove ovlasti koje bi ga stavile iznad pravosuđa, kao – čin bez presedana.
Al Jazeerina reporterka iz Kaira Hoda Abdel-Hamid opisala je da su suci Vrhovnog vijeća izrazili ljutnju zbog Mursijevog dekreta.
Egipatska policija je u subotu, drugog dana protesta zbog dekreta predsjednika Mohammeda Mursija, upotrijebila suzavac kako bi rastjerala demonstrane koji su, u manjem broju, noć proveli na centralnom Trgu Tahrir u Kairu.
Policija je reagovala kada je još demonstranata došlo da se pridruži opozicionim aktivistima, koji su u oko 30 šatora proveli noć na trgu koji predstavlja simbol prošlogodišnjih protesta protiv bivšeg lidera Hosnija Mubaraka, javila je agencija AFP.
Revolucijski slogani
Al Jazeerina Hoda Abdel-Hamid, javila je da demonstranti traže obaranje režima – traže pad Muslimanskog bratstva.“
“Slogani koji odjekuju sa Trga Tahrir su identični onima što su se čuli tokom revolucije. Samo je ime predsjednika promijenjeno“, javila je novinarka Al Jazeere.
Među demonstrantima je Mohamed El Baradei, bivši predsjednik međunarodne agencije za atomsku energiju. El Baradei, koji je 2011. godine također učestvovao na predsjedničkim izborima, na Twiteru je napisao da je Mursi proglasio sebe novim faraonom.
Novi sukobi u Kairu uslijedili su nakon što je u petak opozicije pokrenula proteste zbog širokih ovlašćenja koja je dekretom sebi dao predsjednik. U sukobima policije, Mursijevih pristalica i protivnika u većim gradovima širom Egipta povrijeđeno je oko 100 ljudi.
U petak su u Suecu i Aleksandriji zapaljena sjedišta Mursijeve stranke, političkog krila Muslimanskog bratstva – Partije slobode i pravde.
Demonstranti se protive u četvrtak donijetom dekretu koji propisuje da odluke predsjednika ne može da dovodi u pitanje nijedan državni organ, uključujući sudstvo.
Zabrinutost stranaca
Zbog ovog Mursijevog poteza međunarodna zajednica je izrazila zabrinutost, a sam egipatski predsjednik je u obraćanju pristalicama rekao da ne teži uzurpaciji vlasti, već da radi u korist svih Egipćana.
Međutim, opozicija tvrdi da je on ovim aktom sebe postavio iznad zakona, budući da je već smijenio državnog tužioca, naredio da se ponove suđenja zvaničnicima iz doba Mubaraka i propisao da nijedan pravosudni organ ne može da raspusti skupštinu, koja piše novi ustav, a u kojoj dominiraju islamisti.
(AJ Balkans)