Nasilje uzrokovano porastom cijena goriva u Jordanu je u porastu, a rastući bijes naroda prijeti da baci ovu kraljevinu u novi val nemira.
U srijedu navečer je ubijen jedan naoružani civil, a više policajaca je ranjeno kada je napadač pucao u policijskoj stanici u Irbidu, gradu na krajnjem sjeveru zemlje.
Neki od ranjenih policajaca su u kritičnom stanju.
Još jedna policijska stanica je napadnuta u sjevernom ammanskom predgrađu Shafa Badran, gdje je korišteno automatsko oružje.
Prema izvještajima, jedan policajac je u kritičnom stanju. Policijski zvaničnik je izjavio da su napadači iskoristili proteste da provedu svoje nasilne planove.
U Saltu, gradu sjeverozapadno od Ammana, demonstranti su zapalili ured za civilne poslove.
Situacija u srijedu navečer je bila nešto manje smrtonosna u Ammanu, iako je na ulice izašlo oko 1.000 ljudi.
Stotine mladića su se okupili na uglavnom prometnom prilazu gradu, gdje su se suprotstavili odredima interventne policije, koja je bila primorana koristiti suzavce kako su tenzije rasle.
Nemiri se nisu ograničili na sjever zemlje, gdje je oko 2.000 demonstranata u Karaku, gradu udaljenom oko 140 kilometara južno od Ammana, uzvikivalo “Dolje, dolje Abdullah” i “Odlazi i ostavi nas na miru”, tokom njihovog marširanja gradom u srijedu.
Policija i svjedoci tvrde da su demonstranti razbijali izloge radnji tokom marša kroz grad.
Širenje nasilja
Nasilje se proširilo u utorak navečer, nakon što je objavljena vijest o porastu cijena, gdje je navedeno da će cijena plina porasti 53 posto a cijene benzina 12 posto.
Ovim mjerama se planira ograničiti porast budžetskog deficita i osigurati kredit Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) od dvije milijarde dolara.
Samo par minuta nakon što je državna televizija objavila porast cijena, nekoliko hiljada Jordanaca je izašlo na ulice.
Ova poskupljenja, za kojim je uslijedilo i poskupljenje cijena javnog transporta za 11 posto, izazvalo je oštre osude opozicije, koja je upozorila na mogući građanski neposluh u susret općih izbora u januaru.
“Ulice kipte od bijesa, a slijedi erupcija”, kazao je lider Muslimanskog bratstva Zaki Bani Irsheid, najmoćnije jordanske opozicijske grupe.
“Želimo stvoriti Jordansko proljeće na lokalni način, što znači da želimo reforme u sistemu, dok istovremeno želimo da naši protesti budu mirni”.
U Ammanu se u utorak oko 500 demonstranata sukobilo s odredima interventne policije, na koju su bacali kamenje, nakon što su spriječeni održe okupljanje na kojem bi sjedili pored Ministarstva unutrašnjih poslova.
Demonstranti su zapalili automobilske gume i kontejnere za smeće, nakon čega su pokušali blokirati glavnu cestu, koja vodi do Firas kruga u kvartu Jabal Hussein, ali ih je policija spriječila u tim namjerama koristeći suzavac, prenosi novinar AFP-a.
Grad duhova
“Jabal Hussein je popularni trgovački dio. Sada su sve radnje zatvorene. Sada se pretvorio u grad duhova”, kazao je lokalni stanovnik AFP-u.
Policija javlja da su nasilne demonstracije ranije ove sedmice izbile širom svih 12 jordanskih gubernija.
Demonstranti su zapalili automobilske gume da blokiraju saobraćaj, zapaljeni su policijski i privatni automobili, a zapaljeno je i najmanje 20 državnih ureda, uključujući i zgrade suda.
Policija je objavila da je najmanje 120 osoba uhapšeno širom zemlje.
U jugozapadnom gradu Saltu desetine demonstranta su neuspješno pokušale provaliti u rezidenciju jordanskog premijera Abdullaha Nsura, dok se u gradu na jugu zemlje Maanu demonstranti pucali u zrak da istjeraju interventnu policiju iz grada, pri čemu je ranjen jedan policajac, objavila je policija.
Demonstranti su zahtijevali ostavku Nsura i njegove Vlade, koja je uspostavljena prije 36 dana.
Policija je u utorak navečer koristila suzavce i vodene topove da rastjera demonstrante okupljene ispred Nsruovog doma u Saltu.
Jordan potresaju česti, ali mali antidržavni protesti u posljednja 23 mjeseca, dok su ove demonstracije jasno usmjerile svoj fokus sa Vlade na kralja.
(AJ Balkans)