Poznati list Asia Tribune objavio je autorski tekst Dr. Habib Siddiquija u kojem ovaj poznati stručnjak povlači paralele između rata u Bosni i Hercegovini koji je trajao između 1992-1995 i današnjih krvavih dešavanja u azijskoj državi Mijanmar gdje se vrši masovni pokolj tamošnjeg muslimanskog stanovništva.
Siddiqui u tekstu navodi da je potpuno tačna teza da današnji krvavi događaji u Mijanmaru najviše podsječaju na Bosnu iz 1990-tih kada se vršio sistematski pokolj bosanskih muslimana.
“Na sastanku u Lutonu u Velikoj Britaniji u oktobru ove godine, gdje sam učestovao kao govornik o problemu Rohingya muslimana u Mijanmaru, jedan član parlamenta Velike Britanije povukao je važnu paralelu između onoga što se dešava danas Rohingya muslimanima u Arakanu i onoga šta se desilo bosnaskim muslimanima u Bosni ranih 1990-tih, i mislim da je potpuno u pravu”, napisao je Siddiqui.
Siddiqui ističe da se danas na zapadu mogu čuti samo “prazna izvinjenja i fraze kao što je ona da je veliko siromaštvo doprinijelo stradanju muslimana u Mijanmaru”.
“Čuli smo slična izvinjenja u toku genocida u Bosni i Ruandi. Postoje mnoge države u kojim vlada gore siromaštvo ali ipak u tim društvima utjecajnija većina ne vrši genocid pritiv manjine. Da bi se genocid uopšte dogodio, to uvijek mora biti nacionalni projekat u kojem ljudi svih životnih svjetonazora učestvuju, i to je ono što se danas dešava protiv Rohingya muslimana u Mijanmaru”, naveo je ovaj poznati stručnjak.
Napominje da je žalosna činjenica da čitav svijet nije naučio potrebne lekcije iz krvoproliča i genocida kao što je onaj u Bosni i Hercegovini.
“Žalosno je vidjeti da nismo naučili ništa iz genocida iz prošlosti, ni onog Hitlerovog u Njemačkoj niti iz nedavnih genocida u Bosni, Kosovu i Ruandi. Retoričke fraze se koriste samo da bi se umanjila priroda zločina koji prijeti pripandicima Rohingya zajednice. Mnogi izvještači koji izvještavaju o događajima u Mijanmaru koriste prefikse kao što je “navodni” samo da bi sakrili ono šta se u stvarnosti i događa. Mnogi lokalni izvještači su pristrasni i samo šire propadagnu zvanične vlade u Mijanmaru”, naveo je Siddiqui.
Na kraju je dodao da se povodi za masovna ubistva često kriju u ideologiji koju država zagovara. Društvena i etnička struktura stanovništva je obično osnova za takve projekte istrebljenja jednog naroda ili vjere.
Ovaj eminentni stručnjak navodi da “smo posljednjim genocidom protiv Rohingya muslimana u Mijanmaru jasno pokazali da smo zakazali na dva polja, nismo eliminisali povode za genocid i nismo spriječili ponavljanje barbarskih događaja”.
Prema izvještaju UN-a, Rohingya muslimani su jedna od “najugroženijih skupina na svijetu”. Zbog vjere i rase, oni su žrtve pokolja i progona u Mijanmaru u kojem Budisti predstavljaju većinu.
(Anadolija)