Piše: Haris Hećimović
Zahvaljujući Svevišnjem Gospodaru, Allahu, tebareke ve te’ala, prvi put u historiji Bosne i Hercegovine i prvi put u historiji Univerziteta “Ummul-Qura” u Mekki El-Mukerremi, u zvanje magistra islamskih nauka promoviran je Bosanac, naš brat Osman (Osman) Smajlović. U tom kontekstu veoma bitno je spomenuti i to da je naš brat ocijenjen najvećom ocjenom (A+). Ovaj mubarek događaj desio se u nedjelju 6. rebiul-evvela 1433. h. g., što odgovara 29. januaru 2012. god. Brat Osman Smajlović odbranio je magistarski rad na temu “Vakia es-sekafeti el-islamije ve et-tehaddijat elleti tuvadžihuha fi el-Busneti vel-Hersek” / “Islamska kultura u Bosni i Hercegovini danas i izazovi sa kojima se susreće”.
Ovaj rad je od izuzetne važnosti za sve Bošnjake muslimane, pa čak i za sve muslimane Evrope, zbog činjenice da tretira period od početka ekspanzije islama u Evropi, a posebno u Bosni i Hercegovini, pa sve do današnjih dana.
Rad se sastoji od: uvoda, četiri poglavlja i zaključka.
– U uvodnom dijelu ukratko se govori o historijatu ulaska islama na tlo Evrope.
– U prvom poglavlju govori se o ulasku islama u Bosnu i Hercegovinu i počecima islamske da’ve u BiH.
– U drugom poglavlju govori se o raznim utjecajima na islamsku kulturu u BiH i njenim tragovima. Istraživač je ovdje spomenuo mnoge faktore islamske kulture u BiH od kojih su: džamije, škole, mediji, islamske organizacije, džemati itd.
– U trećem poglavlju riječ je o izazovima sa kojima se susreće islamska kultura u BiH. Neki od izazova koje je istraživač naveo su: ratovi, sekularizam, zapadnjaštvo, utjecaj kršćanstva, pozivanje u šiizam itd.
– U četvrtom poglavlju govori o suočavanju izazova islamske kulture u BiH.
Pri pisanju ovog djela, brat je kao izvore koristio čak 149 knjiga na arapskom jeziku, zatim 48 knjiga na bosanskom jeziku, potom 52 časopisa – magazina, te 70 internetskih stranica.
Kao što vidite iz priloženog, ovaj rad je od velike važnosti za sve nas i svakako je veoma bitno da u što skorije vrijeme bude preveden i štampan na bosanskom jeziku, inšallah!
A sada, nekoliko riječi o magistru…
Osman Smajlović rođen je 1975. godine u Novom Šeheru kod Maglaja, gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje. Već pri prvim pucnjima na našim prostorima, dobrovoljno se prijavljuje u redove odbrambenih snaga Bosne i Hercegovine. Nakon osnivanja odreda “El-Mudžahidin”, uključuje se u ovu i više nego uspješnu jedinicu čiji je pripadnik bio sve do svršetka rata. Godine 2001. primljen je na Univerzitet ‘’Ummul-Qura’’ u Mekki El-Mukerremi na kojem uspješno završava Institut arapskog jezika, a potom upisuje Fakultet da’ve i usuli-dina” na Odsjek za akidu. Nakon završenog studija akide, primljen je, među rijetkim stranim studentima, na postdiplomski studij na Odsjeku za islamsku kulturu. Pored ovog akademskog puta našeg brata magistra, bitno je spomenuti i to da je njegova supruga također završila Institut arapskog jezika i Fakultet šerijata, na Odsjeku za šerijat na Univerzitetu ‘’Ummul-Qura’’. Sa suprugom ima četvero djece: Muaza, Mus’aba, Šejmu i Malika. Njegov najstariji sin je hafiz časnog Kur’ana i tenutno pohađa prvi razred Elči Ibrahim-pašine medrese u Travniku.
Molim Uzvišenog Allaha da nam poživi magistra i da u što skorije vrijeme stekne zvanje doktora, te da vidimo plodove njegovog rada u pozivanju ka Allahu Uzvišenom u Bosni i Hercegovini i šire. AMIN!