Minber.ba – Škole i preduzeća u Bangladešu su zatvorena i drugi dan zaredom u ponedjeljak, 11. jula, jer muslimani štrajkuju širom zemlje zbog uklanjanja fraze iz Ustavu koja spominje vjerovanje u Allaha, tokom kojeg je došlo do sukoba između policije i demonstranata. “Situacija je sada mirna”, rekao je glasnogovornik policije u Dhaki Masud Ahmed za AFP.
“Neka vozila su počela da se vraćaju na ulice”, dodao je, ističući kako interventna policija stražari ispred madresa i nacionalne džamije.
Na štrajk je pozvalo 12 islamskih stranaka, potpomognute glavnom opozicionom nacionalnom strankom Bangladeša (BNP), kako bi se zahtijevalo ponovno ubacivanje zavjeta u “apsolutnu vjeru u Allaha” kao stuba ustava.
Iako je islam zadržan kao državna religija u većinski muslimanskoj državi, prošli mjesec su izmjene i dopune ojačale sekularni karakter izvornog ustava iz 1972. godine.
BNP i njezini saveznici su također sprovodili niz nedavnih štrajkova tokom promjene izbornog zakona za koji kažu da nepravedno favorizira aktualnu vladu.
Na desetine ljudi je ranjeno u sukobima u nedjelju, kada su hiljade demonstranata s barikadama presjekli dio autoouta koja vodi prema istočnom predgrađu glavnog grada.
Suočavajući se s demonstrantima, policija je koristila gumene metke i suzavce protiv hiljada demonstranata koji su bacali kamenje.
Ceste su uglavnom napuštenae u glavnom gradu i prijevoz u druge gradove je prekinut u ponedjeljak, iako je štrajk završio u nedjelju.
Bangladeš je treća po veličini država u svijetu sa većinski muslimanskom populacijom, a ima oko 148 miliona stanovnika.
U toj zemlji vlada sekularni pravni sistem, ali u pitanjima koja se odnose na nasljedstvo i brak muslimani slijede Šerijat.
Svjetovni pojmovi zemlje su prvi put ugrađeni u ustav iz1972. kojeg su izradili pod vodstvom utemeljitelja države, Sheikh Mujibur Rahman, oca Sheikh Hasina.
Tokom vojnih vlada u ustav su ubačene vjerski izrazi kroz amandmane i izmjene od 1975. do 199. godine.
U dvije odvojene presude, sud je prošle godine te promjene proglasio ništavnim i zatražio da se ustav vrati u svoj prvobitni oblik iz 1972.
Gubici
Napadajući demonstrante s palicama, suzavcima i gumenim mecima, policajci su branili svoju poziciju rekavši da su bili prvi napadnuti.
“Aktivisti su nas napali. Prebili su sedam naših časnika koji su ozlijeđeni”, rekao je šef policije Fatullah-a Ainul Haq za AFP.
Fatullah, dom stotinama tvornica za izradu odjeće najznačajnijih svjetskih proizvođača, bio je pogođen satima borbi u kojima se policija borila s demonstrantima koji su bacali cigle i blokirali autoputeve.
“Pucali smo gumene metke i suzavce kako bi rastjerali nemirnu gomilu”, dodao je.
Haq nije rekao da li je bilo ozlijeđenih demonstranata, ali je privatna televizija Bangla Vision navela da je bilo 50 ozlijeđenih.
U Dhaki, gotovo 13.000 policajaca i pripadnika elitne Jedinice za brzo djelovanje je bilo raspoređeno na ulicama.
U Chittagongu, drugom gradu po veličini i najvažnijoj luci, na ulicama je bilo 1.500 policajaca.
Kanchpur, glavni autoput koji povezuje Dhaku sa lučkom gradu Chittagong, pretvoren je u bojno polje kada je policija razbila demonstrante koji su bili “naoružani” bambusovim štapovima.
Uzvikujući “Nema Boga osim Allaha”, do 3.000 demonstranta je blokiralo autoput i palilo gume, rekao je šef policije Sheikh Nazmul Alam.
Izvor: OnIslam.net
Za minber.ba preveo i prilagodio: E.D.
(Minber.ba)