Sandžački Bošnjaci kao nacionalna manjina u Srbiji ne ostvaruju Ustavom i zakonom zagarantovana prava – praksa govori drugačije, izjavio je danas predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća u tehničkom sastavu Esad Džudžević.
Tvrdnju je potkrijepio dokumentima o zaustavljanju, odnosno onemogućivanju prava ove nacionalne manjine obrađenim u knjizi “Zaustavljeni proces” koja se odnosi na period od 2009. do 2011. godine.
U pokušaju da još jednom skrene pažnju javnosti na položaj sandžačkih Bošnjaka, Džudžević je naglasio da je čitav proces, pokrenut zakonskom regulativom nakon demokratskih promena u Srbiji, zaustavljen na nivou “okvirnih prava”.
“Bošnjaci jesu ozvaničeni kao jedna od 28 nacionalnih zajednica u Srbiji, bosanski jezik jeste zakonom ušao među deset manjinskih u zemlji i sa elementima bošnjačke kulture zastupljen je u osnovnim školama unazad sedam godina, no sve je to na nivou okvirnih prava. Državnim organima pokušavamo od 2009. da ukažemo na lošu praksu u primjeni zakona”, naveo je Džužević.
Opravdanja i alibi za postojeće stanje, kako tvrdi, vlasti Srbije traže u ocjeni Sandžaka kao političko nestabilnog područja.
“Naši koraci u ostvarenju prava (odblokiranju procesa), usmjereni su ka institucijama čije djelovanje zadire u ovu oblast. Formula za naš bolji život je politički razvoj, ekonomska stabilnost, iskorištavanje kulturnog naslijeđa u komercijalne svrhe i, naravno, kompromis na relaciji opcija koje personifikuju Rasim Ljajić, Muamer Zukorlić i ja”, poručio je na konferenciji za novinare.
Na listi želja, odnosno zahtjeva Bošnjaka su i, prema riječima Džudževića, djelotvornije učešće u javnom životu, reakciju pravosudnih organa na rasvjetljavanje dešavanja ’90-tih godina na području Sandžaka, implementacija bosanskog jezika, ostvarivanje prava na obrazovanje, informisanje na jeziku manjine putem javnog servisa, zaštita nacionalne materijalne i nematerijalne baštine…
“Ne postoji dan da se ne zapitam zašto se Ustavom zagarantovana prava ne ostvaruju u praksi, a djelimičan odgovor očekujem od Zaštitnika građana, Ustavog suda…”, zaključio je Džužević koji je današnji susret sa predstavnicima sedme sile iskoristio i da pozdravi prvu zvaničnu posjetu predsednika Srbije Borisa Tadića BiH – zemlji koju Bošnjaci doživljavaju kao “zemlju maticu”.
Šef resora za kulturu i informisanje u Bošnjačkom nacionalnom vijeću Muhedin Fijuljanin se pozvao i na evropske preporuke, odnosno zahtjeve usmjerene srpskim vlastima u oblasti zakona koja obrađuju i određuju pitanja nacionalnih manjina.
“Da li je zaista previše zahtjevno i nemoguće ostvariti pravo na polučasovnu sedmičnu emisiju na bosanskom jeziku čiji bi emiter bio RTS, sa sadržajem u cilju očuvanja ncionalnog identiteta”, pita Fijuljanin i poručuje da će sve probleme Bošnjaci rješavati kroz institucije.
(AVaz)