Tokom sedme godine po Hidžri, veliki broj kurejšijskih prvaka i velikodostojnika prima islam, što teško pada Kurejšijama, koji shvataju da se njihov sistem i ustrojstvo potresaju iz temelja. Te godine, između ostalih, islam su primili Amr b. As, Halid b. Velid i Osman b. Talha, radijallahu anhum. (Ahmed, 17777)
Ummu Habiba – od Abesinije do Medine
U ovoj godini, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, oženio se Remlom bint Ebu Sufjan, koja je bila poznata po nadimku Ummu Habiba, radijallahu anha. Ona je davno primila islam i zajedno sa svojim mužem Ubejdullahom b. Džahšom učinila hidžru u Abesiniju. Nakon što joj je u Abesiniji umro muž, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, poslao je Nedžašiju pismo u kojem ga je zamolio da u njegovo ime zaprosi Ummu Habibu i da ih vjenča, što je Nedžaši i učinio. Ummu Habiba, radijallahu anha, kazuje da se udala za Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, dok je još bila u Abesiniji i da ju je s njim vjenčao Nedžaši, koji ju je opremio za vjenčanje i darovao joj cijeli mehr – vjenčani dar, u iznosu od četiri hiljade srebrenjaka – dirhema, a zatim ju je u pratnji Šurahbila b. Hasene poslao u Medinu. (Ebu Davud, 2107, i Nesai, 3350)
Pohod na Hajber
U sedmoj godini po Hidžri, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poveo je svoje ashabe u pohod na jevrejsko uporište Hajber, mjesto na sjeveroistoku Medine, koje je postalo centar spletkarenja i kovanja zavjera protiv islama i muslimana. Muslimanska vojska opsjedala je jevrejska utvrđenja i s njima su u više navrata ušli u žestoke sukobe, u kojima su muslimani pokazali da su spremni na svaki vid žrtve i zalaganja. U tim borbama posebno je došla do izražaja hrabrost Alije b. Ebu Taliba, radijallahu anhu, kojem je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dao ratnu zastavu, nakon čega je vrlo brzo došlo do konačne pobjede. Uoči odlučujućeg napada na jevrejska utvrđenja, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Zastavu ću dati čovjeku preko čijih će ruku Allah podariti pobjedu. On voli Allaha i Njegovog Poslanika, a i Allah i Njegov Poslanik vole njega.” I zaista, ubrzo su jedna za drugom osvojene sve jevrejske utvrde, a njihovi stanovnici predali su se muslimanima. Svi su pošteđeni izuzev dvojice okorjelih zločinaca. (Buhari, 947, 2942, i Muslim, 1365, 2406)
Dolazak muhadžira iz Abesinije
Još jedan radostan događaj desio se u ovoj godini. Naime, dok su muslimani slavili veličanstvenu pobjedu osvojenja Hajbera, u Medinu pristigoše muhadžiri iz Abesinije čiji je predvodnik bio Džafer b. Ebu Talib, radijallahu anhu, amidžić Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ushićen i sretan zbog njihovog povratka, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: “Tako mi Allaha, ne znam čemu se više radujem – osvajanju Hajbera ili Džaferovom dolasku!” (Buhari, 3876, Muslim, 2502, i Taberani, 1470)
Delegacija plemena Devs
Dok su Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i njegovi drugovi boravili na Hajberu, pristiže delegacija plemena Devs, ogranak velikog arapskog plemena Ezd, nastanjenog na jugu Arabijskog poluotoka, a sačinjavali su je članovi ovog plemena koji su posredstvom plemenitog ashaba Tufejla b. Amra, radijallahu anhu, već primili islam. Naime, nakon što je ovaj ashab, Allahovom voljom i Njegovom milošću, već ranije primio islam, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, tada je proučio dovu, rekavši: “Allahu moj, molim Te uputi pleme Devs u islam i dovedi ih nama!” Iz ovog je plemena i Ebu Hurejra, radijallahu anhu, ashab koji je od svih Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, drugova zapamtio i prenio najveći broj hadisa. (Buhari, 2937, i Muslim, 2524)
Ženidba Safijjom
Safijja bint Hujejj b. Ahtab, radijallahu anha, bila je kćerka jednog od jevrejskih poglavara koji su upravljali Hajberom i bila je među zarobljenima nakon što su muslimani izvojevali pobjedu. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, pozvao ju je u islam i ona ga je rado prihvatila. Nakon toga, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, oslobodio ju je i prilikom povratka sa Hajbera u Medinu njome se i oženio, tako da je i ona postala majka vjernika. (Buhari, 371, i Muslim, 1365)
________________
Iz knjige:
Upoznaj Poslanika u nekoliko minuta
Naslov originala: اَلسِّيرَةُ النَّبَوِيَّةُ فيِ دَقَائِقٍ / Es-Sīretun-nebevijja fī dekāik
Autor: Dr. Nasir b. Musfir el-Kureši ez-Zehrani
Prijevod: Amir Durmić
Recenzija: Prof. dr. Zuhdija Hasanović i prof. dr. Fuad Sedić