BiH i Albanija su prošle godine bile izostavljene s popisa zemalja za koje se ukidaju vize, na kojem su bile Srbija, Crna Gora i Makedonija. Zbog toga su Komisiji bile upućene kritike da je te dvije zemlje izostavila iz političkih razloga dok je ona tvrdila da su posrijedi čisto tehnički uvjeti koje te zemlje nisu ispunile.
Tokom ovoga ljeta obje će zemlje morati ispuniti postavljena mjerila kako bi se na jesen stekli uvjeti za konačnu odluku.
Istovremeno dok se ispunjavaju preostali uslovi u BiH biće pokrenuta procedura u Evropskom parlamentu i Savjetu ministara.
“Ovime je skinuta najveća tehnička, ali vrlo velika prepreka da se vizna libaralizacija završi još ove godine”, saopšteno je iz Evropske komisije uz ocjenu da je prijedlog Evropske komisije “nužan i neophodan korak za koji su dugo lobirali Evropski parlament i BiH”.
Preostali uslov za BiH je jačanje zakonskih kapaciteta i efektivne primjene zakona za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, što se odnosi i na jačanje kadrova i finansija, drugi uslov je progresivna primjena akcionog plana iz marta koji se odnosi na uspostavljanje elektronske razmjene podataka između policije i tužilaštava, a treću uslov je harmonizacija krivičnog zakona entiteta i distrikta Brčko sa zakonom BiH.
Početak kraja
Šef misije BiH u EU Osman Topčagić izjavio je Srni da je današnji prijedlog Evropske komisije o ukidanju viza za BiH uz tri uslova “početak kraja” napora za dobijanje bezviznog režima.
On se složio sa procjenom evropskog komesara Sesilijom Malstrom da bi do konačne vizne liberalizacije u BiH moglo doći na jesen, a preciznije će se o svemu znati nakon 3. juna kada se u Briselu sastaju ministri unutrašnjih poslova EU.
“Potez Evropske komisije možemo uporediti sa početkom parlamentarne procedure usvajanja u nekoj zemlji”, rekao je Topčagić i podsjetio da odluku Evropske komisije treba da potvrde Evropski parlament i Savjet ministara unutrašnjih poslova EU.
“Sad je na BiH da, kako smo ranije obećali, obavimo svoj dio posla u ispunjavanju tri uslova. Kada procijenimo da smo i to završili Evropska komisija će poslati eskpertsku grupu u BiH da zaključe da li je taj posao završen kako treba”, pojasnio je Topčagić.
Na pitanje dopisnika Srne da li će politička situacija uticati na ove procese Topčagić je rekao da “ne vjeruje”, a evropski komesar Malstrom je ponovila da dobijanje viza zavisi isključivo od ispunjavanja tehničkih uslova.
Ogroman značaj
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić pozdravio je odluku Evropske komisije o usvajanju prijedloga za davanje bezviznog režima građanima BiH, ocijenjujući da će stavljanje BiH na `bijeli šengen` biti prva konkretna korist za građane BiH u procesu integracija u EU.
Špirić je istakao da je BiH, ispunjavajući uslove iz Mape puta za liberalizaciju viznog režima, pokazala da je moguće napraviti pozitivnu atmosferu i demonstrirati punu odgovornost za ovaj proces, čiji je pozitivan ishod od ogromnog značaja za građane BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
“Prijedlog Evropske komisije predstavlja valorizaciju napora vlasti u BiH na ispunjavanju zahtjevnih obaveza iz Mape puta za liberalizaciju viznog režima. Stavljanje BiH na `bijeli šengen` biće prva konkretna korist za građane BiH u procesu integracija u EU i predstavljaće podstrek evropskoj ideji unutar države”, istakao je Špirić.
Besmisleno uslovljavanje
Ministar civilnih poslova u BiH Sredoje Nović nije iznenađen što je Evropska komisija danas predložila ukidanje viza za BiH uz tri uslova i uz procjenu da bi do vizne liberalizacije moglo doći na jesen.
“Već dugo govorim da sam bez obzira na ispunjena 174 uslova očekivao da će biti rečeno da trebamo ispuniti još neki uslov. To stvara jednu nedoumicu među građanima BiH jer ponekad se čini da možete ispuniti sve, a opet niste sugurni da li ćemo dobiti bezvizni režim”, rekao je Nović Srni.
On je podsjetio da je BiH ispunila osnovne uslove koji su važili i za Srbiju, Crnu Goru i druge zemlje u regionu koje su dobile bezvizni režim, ocjenjujući da je riječ o dvojnim standardima.