Mediji: Britanija priprema rezoluciju o Srebrenici

sanel
By sanel

London priprema rezoluciju za usvajanje u Ujedinjenim narodima kojom će 11. juli biti proglašen za dan sjećanja na žrtve genocida u ovom bh. gradu.

Velika Britanija priprema rezoluciju za usvajanje u Ujedinjenim narodima kojom će 11. juli biti proglašen za dan sjećanja na više od 8.000 Bošnjaka koje su srpske snage ubile 1995. godine.

Ovo je potvrđeno beogradskom dnevnom listu Danas u diplomatskim krugovima.

Kako list saznaje, plan je da ova rezolucija bude usvojena uoči obilježavanja 20. godišnjice od genocida u Srebrenici.

Također, Danasu je nezvanično potvrđeno da u ovoj inicijativi, osim Velike Britanije, učestvuju i Holandija i Sjedinjene Američke Države.

Potpredsjednik Vlade Srbije i šef diplomatije Ivica Dačić izjavio je da Srbija ima saznanja o usvajanju rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN-u, prenosi Fena.

Deklaracija u Skupštini Srbije

“Mi sada imamo informaciju da jedna velika sila sprema rezoluciju o Srebrenici, a pitanje je šta će tu pisati”, rekao je Dačić za B92.

Odgovarajući na pitanje da li je bilo pritisaka iz međunarodne zajednice na predstavnike vlasti u Srbiji u vezi njihovog prisustva na predstojećem obilježavanju 20. godišnjice genocida u Srebrenici, Dačić je za tu beogradsku televiziju kazao da Srbija “ima jasan stav prema tom zločinu, kao i da je stvar procene na kom nivou će Srbija biti predstavljena na toj godišnjici”.

Dačić je podsjetio da je Skupština Srbije donijela deklaraciju o Srebrenici i da je bivši predsjednik Srbije Boris Tadić prije bekoliko godina bio u Srebrenici.

Nataša Kandić, bivša direktorica Fonda za humanitarno pravo, ističe za Danas da bi usvajanje ove rezolucije u UN-u imalo veliku snagu i moć nad načinima na koje se genocid u Srebrenici predstavlja u pojedinačnim državama.

“Rezolucija Saveta bezbednosti UN-a ima političku snagu, koja otvara prostor za pravnu regulativu, za razliku od nacionalnih deklaracija i rezolucija. U ovom trenutku [bosanskohercegovački entitet] Republika Srpska je ljudskija prema žrtvama Srebrenice, ali to nije priznanje sudskih činjenica o genocidu. Ako premijer Srbije Aleksandar Vučić ode u Srebrenicu, Srbija će morati da otvori pitanje poštovanja sudskih činjenica”, zaključuje Nataša Kandić.

Predsjednica udruženja Majke Srebrenice Hatidža Mehmedović izjavila je nedavno da su mirovnjaci UN-a dozvolili da se u Srebrenici dogodi genocid i da zato ovo globalno tijelo ima obavezu podržati rezoluciju.

Izbjegavanje termina genocid

Mediji spekuliraju da bi pored proglašenja 11. jula međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida rezolucijom bilo definirano da se u obrazovni sistem Bosne i Hercegovine i drugih zemalja uvrsti gradivo koje će srebreničke zločine okarakterizirati kao genocid.

Skupština Srbije usvojila je 2010. godine, tokom vlasti koalicije Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije, deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici.

Tekst deklaracije napisali su predstavnici DS-a, izbjegavajući da masakr u Srebrenici definiraju kao genocid, pod izgovorom da je to urađeno zbog protivljenja SPS-a, odnosno da je plod kompromisa s tom strankom.

U tekstu deklaracije poziva se na presudu Međunarodnog suda pravde, kojom je utvrđeno da je u Srebrenici u julu 1995. godine izvršen genocid, i u tekstu se osuđuje zločin na način utvrđen presudom pomenutog suda, bez pominjanja termina genocid, prenosi B92.

(Agencije)

Share This Article