Palestinci pred UN-om o državnosti

sanel
By sanel

Palestinci planiraju u ponedjeljak podnijeti Ujedinjenim narodima konačni Nacrt rezolucije o državnom statusu Palestine, u kojoj pozivaju na zaključivanje mirovnog sporazuma s Izraelom unutar godine dana i okončanja okupacije palestinskih područja do kraja 2017, saopćili su dužnosnici.

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas izvijestio je američkog državnog sekretara Johna Kerryja da će nastaviti s tom inicijativom usprkos protivljenju Izraela i SAD-a, prenosi palestinska novinska agencija WAFA.

Nekoliko evropskih zemalja zagovara fleksibilniji vremenski okvir koji bi dobio širu podršku, prenosi Hina.

“Danas će se u New Yorku sastati arapska grupa te ćemo Vijeću sigurnosti UN-a podnijeti nacrt rezolucije, u nadi da se glasanje okonča do sutra ili prekosutra”, kazao je palestinski dužnosnik Saeb Erekat.

Palestinski dužnosnici objašnjavaju da prijedlog rezolucije predviđa pregovore na temelju teritorijalnih granica koje su postojale prije izraelske aneksije Zapadne obale, Pojasa Gaze i Istočnog Jerusalema u Bliskoistočnom ratu 1967. godine.

Rokovi Palestine

“Nacrt rezolucije poziva na obnovu pregovora u cilju rješavanja svih pitanja o konačnom statusu u roku od najkasnije 12 mjeseci od usvajanja rezolucije te poziva da se okupacija započeta 1967. okonča najkasnije do kraja 2017”, saopćila je Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO).

“Nacrt rezolucije zagovara dvije suverene, demokratske i sigurne države – Palestinu i Izrael”, dodaje PLO.

U konačnom Nacrtu rezolucije se o Istočnom Jerusalemu ne govori kao zajedničkom glavnom gradu dvije države već samo kao glavnom gradu Palestine, a također se poziva na zaustavljanje izgradnje izraelskih četvrti u Istočnom Jerusalemu i Zapadnoj obali.

Izrael, koji se 2005. povukao iz Gaze, tvrdi da bi njegova istočna granica ostala neodbranjiva ukoliko bi se potpuno povukao sa Zapadne obale.

Također poručuje da će se žestoko opirati pokušajima da mu se nametnu uvjeti koji predstavljaju prijetnju njegovoj sigurnosti. Za usvajanje rezolucije je potrebno devet glasova u Vijeću sigurnosti.

Ukoliko rezolucija prođe, SAD će odlučiti da li će uložiti veto.

(Agendije)

Share This Article