Džidda – Govornici na međunarodnom seminaru su u Džiddi u petak opisali imama Ebu Hanifu, utemeljitelja hanefijske škole islamskog prava (fikha), kao velikog učenjaka, reformatora i tumača islamskog prava.
Seminar posvećen životu i doprinosu Nu’mana ibn Sabita ibn Zutaa ibn Merzubana (80.-148. h.g.), poznatog kao imam Ebu Hanife, je bio dio serijala predavanja o četiri velika imama islamskog prava, a kojeg je organizirao Da’vetski centar za imigrante u Džiddi.
Šejh Ahmed Hamden, bivši direktor Centra, je otvorio seminar. Abdul-Kasim Nu’mani, direktor Darul-‘ulum Deoband, Indija, i renomirani pakistanski učenjaci Muhammed Hanif Dželenderi i Ahmed Ludijenbi su bili neki od glavnih govornika.
Šejh Abdul-Hafiz Mekki, predsjednik Međunarodne Hatemun-nubuvve Komisije, šejh Abdun-Nesir, trenutni predsjednik Da’vetskog centra za imigrante, pakistanski generalni konzul Aftab Ahmed Khokher i drugi velikodostojnici i učenjaci su bili među prisutnima.
Ebu Hanifa je rođen u iračkom gradu Kufi. Nakon što je uzimao znanje od najvećih učenjaka u Kufi u to vrijeme, studirao je islamsko znanje kod mnogih učenjaka u Mekki i Medini.
Šejh Hamden je u svom govoru istakao vrhovni doprinos imama Ebu Hanife u izdizanju islama kroz njegovo vjerodostojno tumačenje islamskog prava.
Također je naglasio vitalnu ulogu ostala tri imama u preciznom iznošenju obavljanje ibadeta, a na temelju Kur’ana i Sunneta.
“Stavovi imama Ebu Hanife se i dalje podučavaju na mnogim islamskim univerzitetima i institucijama širom svijeta. Mišljenja ovog imama slijedi najveći broj muslimana,” dodao je on.
Nu’mani je naglasio poziciju imama Ebu Hanife u hadiskoj nauci. Napisao je nekoliko knjigu na temu hadisa i prenio oko 1000 hadisa, sve njih od jednog ravije. “Između Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve selleme, i imama Ebu Hanife je postojala samo jedna veza,” rekao je.
Dželenderi je rekao da je imam Ebu Hanife bio veliki učenjak, reformator i tumač islama. Rekao je da je imam obogatio islamsko znanje, koje je stekao učeći od ashaba Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, poput Abdullaha ibn Mes’uda i Enesa ibn Malika, radijallahu anhuma.
“Njegov lični život je pun primjera žrtvovanja i odricanja od dunjalukih užitaka,” rekao je on dodajuću da je imam Ebu Hanife u dva navrata odbio poziciju kadije i birao zatvor umjesto toga.
Dželenderi je direktor pakistanskih Vifak škola, gdje oko 65 000 studenata svake godine uče Časni Kur’an napamet.
Ludijenbi je rekao da je imam Ebu Hanife “vođa među vođama i učenjak među učenjacima. Bio je istinski vizionar čiji su učenici poznati po dubokom poznavanju islama i širokim shvatanjima. Ženevska konvencija o ljudskim pravima je bazirana na knjizi o ljudskih pravima koju je napisao imam Muhammed, jedan od Ebu Hanifinih učenika.”
Sa’d Nu’mani, učenjak koji je imigrirao u KSA, je oduševio publiku melodičnim kiraetom Plemenitog Kur’ana u stilu imama Mekke i Medine.
Izvor: Saudi Gazette
Prijevod i obrada: Minber.ba