Žrtve CIA-inih metoda: Kazniti odgovorne

sanel
By sanel

Preživjele žrtve torture Centralne obavještajne agencije (CIA) pozdravili su objavu detalja poražavajućeg i veoma cenzuriranog izvještaja “brutalnih” i “neefikasnih” praksi Agencije, ali su istakli kako je to tek prvi korak ka priznanju odgovornosti – te dodali da to svakako nije izvinjenje.

“Ova objava svijetu pokazuje drugu stranu, onu o ljudskim pravima”, kazao je Abdelhakim Belhadj, libijski politički disident koga su Sjedinjene Američke Države deportovale u Libiju 2004. godine, gdje je mučen tokom šest godina dok je držan u pritvoru bez optužnice.

“SAD su negirao naša ljudska prava. Željeli smo da američki narod prepozna to.”

Nakon godina odgađanja, Obavještajni odbor američkog Senata u utorak je objavio sažetak kompletnog izvještaja koji ostaje državna tajna. Detaljno se prikazuju ilegalne metode koje su provodili pripadnici CIA-e da dobiju informacije od pritvorenih, među kojima su prijetnje smrću, fizičko zlostavljanje, uskraćivanje sna, prisilno rektalno hranjenje i drugo psihološko mućenje. Većina detalja je već ranije “procurila” u javnost.

Ono što je značajno jeste činjenica da je sažetak prikazao da su takozvane “uznapredovale tehnike ispitivanja” bile “brutalne i daleko gore od onog što je CIA prikazivala” te da nisu bile ni blizu korisne u dobijanju informacija vitalnih za nacionalnu sigurnost, kako je Agencija ranije prikazivala.

Belhadj i ostali zatvorenici pozdravljaju tu objavu, no razočaran je da se njegovo ime nigdje nije navelo. U telefonskom razgovoru iz njegovog doma u Libiji, Belhadj, sada prominentni političar i vojni lider u svojoj državi, kazao je kako su američke vlasti njega i njegovu, sada trudnu suprugu Fatimu privele kada su pokušali napustiti Kinu, gdje su živjeli do 2004. godine. Tada su pokušali dobiti politički azil u Velikoj Britaniji.

Belhadj, koji je tada bio lider jedne borbene grupe koja se protivila tadašnjem diktatoru Muammaru Gaddafiju, kazao je kako je bio odveden u tajni američki zatvor, gdje je nosio vreću preko glave, visio okačen zglobovima za kuke i tučen.

Jačanje veza s Gaddafijem

Potom je SAD, u okviru nastojanja Amerikanaca i Velike Britanije da ojačaju veze s Gaddafijem, potencijalnim saveznikom u takozvanom ratu protiv terorizma, Belhadj i supruga prebačeni u libijsku prijestolnicu Tripoli. Navodi kako su ga tamo libijske vlasti i strani agenti, među kojima je bilo i Britanaca, mučili do oslobađanja 2010. godine.

Američke vlasti do danas nisu nikada priznale umiješanost u Belhadjov slučaj, niti su objasnile zašto bi bio podvrgnut navedenim torturama bez da je ikada optužen za zločin.

“Predali su nas diktatoru. Mora postojati pravda, neko mora odgovarati za to”, ističe taj Libijac.

Drugi poznati slučaj u izvještaju CIA-e tiče se Khadije al-Saadi, koja je imala 12 godina kada su SAD i Velika Britanija nju i njenu porodicu u kojoj je bilo još troje djece mlađe od nje deportovale u Libiju iz Hong Konga.

Porodica je opisala proces pritvaranja i torturu koje su obavještajne službe Libije vršile nad Khadijinim ocem Samijem al-Saadijem, poznatim Gaddafijevim protivnikom, koje je trajalo sedam godina. On je još jedna žrtva nastojanja Washingtona i Londona da ojačaju veze s libijskim diktatorom. Sami nije oslobođen do 2011. godine, kada je Gaddafi svrgnut i ubijen tokom protesta.

Skrivanje istine

Premda je njegova porodica dobila odštetu od vlade Velike Britanije 2012. godine, CIA još nije uradila ništa kako bi pokušala izgladiti stvari.

“Sada imamo tačne podatke i planove letova koji dokazuju da je CIA organizirala kompletnu operaciju”, rekla je 23-godišnja studentica Khadija. No, poput Belhadja, istakla je kako se nadala da će njeno ime biti navedeno u objavljenom izvještaju kao priznanje pogrešnih američkih poteza.

“To je najmanje što su mi dužni. Skrivanje istine je način djelovanja tirana i diktatora. Pravda se mora provesti ukoliko druge države trebaju naučiti lekcije iz ovog slučaja”, kazala je.

Možda najpoznatija žrtva ispitivanja CIA-e Moazzam Begg spomenut je u nekoliko navrata u izvještaju. On je bio oštriji u kritikama izvještaja Senata.

Begga, britansko-pakistanskog državljanina, SAD je držao u afganistanskom zatvoru Bagram i u američkoj vojnoj bazi Guantanamo na Kubi, gdje je, kako kaže, bio mučen tokom tri godine, nekada i kako bi dao lažna priznanja. Teretili su ga za veze s Al-Kaidom, ali nikada nije bio optužen za zločin.

Kaže kako mu je bio najgori trenutak u te tri godine pritvora kada je vidio “zatvorenika sa zavezanim rukama iznad glave kako visi s plafona kaveza, s kukuljicom preko glave, koga su tukli rukama i nogama sve dok nije umro”.

Begg se nalazi među onima koji traže da se sudi onim uposlenicima CIA-e koji su provodili ovakva zlostavljanja i druge “unaprijeđene taktike ispitivanja”. Razočaran je, ali ne i iznenađen činjenicom da imena ispitivača nisu objavljena u izvještaju Senata.

(AJ Balkans)

Share This Article