Piše: Saba Sayed
Preveo: Nermin Spahić
„Ponekad poželim da moj muž umre“, jedna muslimanka mi tiho otkriva skrivenu želju za koju misli da bi okončala njenu očajnu bračnu situaciju. Udata je za jednog Marokanca koji je zlostavlja od početka braka.
Njena traumatična veza dovela je do toga da želi muževu smrt, ali ona ne želi razvod iz jednog jedinog razloga – financijske nesigurnosti. Njen muž hrani porodicu, a ona je prekinula školovanje da bi primila islam i udala se. Ako se razvede, neće imati nikoga da izdržava nju i njenu djecu.
Druga muslimanka koju znam je u još goroj situaciji. Njen muž je ne zlostavlja samo verbalno, već i fizički. Ona takođe ostaje u braku jedino zbog činjenice da sama nije u stanju izdržavati sebe i svoju djecu. Kaže da kada bi joj bilo ko iz njene familije omogućio smještaj, napustila bi muža isti dan.
Kada se radi o brakovima ispunjenim nasiljem, dileme vezane za stid i sramotu često dolaze u prvi plan. Pored toga, postoje i drugi razlozi zašto žene trpe zlostavljanje:
Materijalno izdržavanje
Mnoge muslimanke trpe zlostavljanje jer nemaju sredstava za izdržavanje sebe i svoje djece. U većini slučajeva muž je jedini izdržavatelj porodice i žene su maksimalno zavisne o njima. Radije trpe zlostavljanje nego što pokušavaju postati samostalne.
Nedostatak obrazovanja
Mnogi roditelji čak i danas nastavljaju favorizirati obrazovanje svojih sinova, dok žensku djecu zapostavljaju. Čim se ukaže prva prilika za brak, oni udaju kćerku bez ikakvih daljih napora i želje da ona završi svoje školovanje.
Komplikacije pri ponovnoj udaji
Poznata je činjenica da se razvedenim muslimankama izuzetno teško ponovo udati, pogotovo ako imaju djecu. Strah od života bez muža je jači od trpljenja onoga koji je nasilan.
Mišljenje o sebi
Ponekad obrazovane i situirane žene tolerišu zlostavljanje samo da bi održale privid života u stabilnoj vezi. U njihovim glavama neuspjeli brak se doživljava kao vlastiti poraz. Njihov ego im ne dozvoljava da se sazna da su žrtve nasilja u porodici.
Djeca
U drugim slučajevima žene drže svoje brakove na infuziji samo da im djeca ne bi odrastala u razorenim porodicama. One vjeruju da je bilo kakva porodica sa oba roditelja bolja od one sa jednim.
Trebaju li žene trpiti?
Bez obzira koji razlog bio u pitanju, nema izgovora za trpljenje nepravde. Nažalost u mnogim kulturama postoji tako mnogo negativnosti povezanih sa razvodom ili traženjem pomoći treće osobe da mnoge supruge radije dobrovoljno trpe zlostavljanje nego što pokušavaju zaštititi svoja prava.
1. Traženje pomoći
Kao prvo trebamo shvatiti da ne mora svaki slučaj nasilja u porodici završiti razvodom. Sigurno da postoje brakovi za koje je razvod jedino rješenje, ali postoje i mnogi u kojima se problemi mogu riješiti bez definitivnog razilaženja supružnika. Razliku između ova dva slučaja je teško odrediti bez traženja stručne pomoći.
2. Vaš brak nije samo vaša odgovornost
Nemojte biti zavedeni mišlju da ste odgovorni za otkrivanje „tajni“ vašeg braka time što ćete zatražiti pomoć. Vama, vašem suprugu i vašem braku treba pomoć. Kada bi vaš suprug bio teško bolestan, za ne biste otišli ljekaru i pomogli objasniti njegovu situaciju? Samo odabrane osobe bi trebale znati šta se događa u vašem braku. Zato tražite pomoć stručnjaka, bliskih članova porodice i prijatelja kojima možete vjerovati.
3. Loš uticaj na djecu
Nećete dovesti svoju djecu u „neprijatnu“ situaciju ako zatražite pomoć treće osobe. Ona će zapravo cijeniti svaku pomoć koja će doprinijeti rješavanju problema, i to je bolje nego da odrastaju gledajući svakodnevno kako njihov otac zlostavlja njihovu majku.
U slučaju kada je razvod jedino rješenje, za djecu je definitivno bolje da odrastaju u zvanično rastavljenom braku, nego da žive emotivno traumatizirani u onom koji je suštinski razoren, a formalno opstaje.
Komplikacije pri ponovnoj udaji, financijska zavisnost i muslimanska zajednica:
U slučajevima gdje je razvod jedina solucija za prekid nasilja u porodici, dileme oko ponovne udaje i materijalnog izdržavanja trebaju neka rješenja. Ne živimo u vremenu ashaba, kada razvedene žene i udovice nisu imale nikakvih problema pri ponovnoj udaji. Za ženu nije praktično da živi sama. Čak i kada bi u obzir došla poligamija, rijetko koji muškarac je voljan oženiti razvedenicu sa djecom. Ne živimo takođe ni u vremenu Omera r.a., koji je uspostavio savršen sistem podrške ženama bez muških članova porodice da ih izdržavaju. Mnoge muslimanke danas ne rade i uglavnom se oslanjaju na muževo izdržavanje.
Ovo ne treba shvatiti kao poziv da se svi problematični brakovi razvedu, već kao poziv muslimanima da razmisle o mogućim rješenjima ovih problema. Dok iznalazimo praktična rješenja, podsjetimo sve one koji žive u haotičnim brakovima i koji traže izlaz da se pouzdaju u Allaha dž.š., onako kako nam je i naredio.
„…a onome koji se Allaha boji, On će izlaz naći i opskrbiće ga odakle se i ne nada; onome koji se u Allaha uzda, On mu je dosta“. (Talak 2-3)
Zanimljivo je da je sura Talak (razvod braka) prepuna ajeta o oslanjanju na Allaha dž.š. i traženju izlaza samo od Njega. Postoji nekoliko podsjećanja u ovoj suri da će Allah dž.š. dati olakšanje i da neće nikoga preopteretiti.
Vežite svoju devu
Kada se jedan član moje porodice stupao u brak, njen budući muž koji je uzoran musliman nije smatrao nužnim da njegova žena završi školovanje. Iako su njeni rotitelji to željeli, nisu htjeli zbog toga upropastiti dobru ponudu za brak. Muž je obećao da će učiniti sve da njegovoj supruzi ne nedostaje ništa sve dok je on živ, a ako se njemu nešto desi da se ona osloni na Allaha.
Srećom to toga nije došlo, pa se roditelji nisu pokajali zbog ovakve odluke. Ali postoje mnogi slučajevi u kojima se ispostavi da muž nije baš onakav kakvim se na početku činio.
Vjerujem da je potreba za školovanjem naših kćerki (da ne spominjem prije toga potrebu obrazovanja nas samih) velika, pogotovo u našem vremenu. Zagovornik sam ranog ulaska u brak, ali vjerujem i da je obrazovanje ženske djece, što zbog njih samih, što zbog njihove djece vezanje deve prije oslanjanja na Allaha dž.š.
Roditelji će definitivno morati iznalaziti načine da podržavaju raniju udaju i školovanje bez da jedno drugom bude nepremostiva smetnja.
Molim Allaha da zaštiti naše porodice, ispuni naše brakove ljubavlju i slogom, zaštiti našu djecu i da im čestite supružnike. Amin.
(muslimmatters.org)