“Hadžijski selfiji” – narušavanje svetosti islama?

sanel
By sanel

Piše: Muhamed Ikanović

Zahvaljujući napretku tehnologije, fenomen selfija postao je veoma raširen i prisutan na internetu, a ovu pojavu popratile su razne stručne i nestručne analize, u kojima su selfiji, s jedne strane, okarakterizirani kao pozitivna pojava, a, s druge strane, kao negativnost. Realno gledajući, možemo reći da je pojava selfija protkana i pozitivnostima i negativnostima, a ovo drugo svakako je, nažalost, izraženije jer se na taj način prenose negativni trendovi, poput razgolićavanja.

Svima je i više nego jasna opasnost koja se krije iza selfija, sa jednog aspekta, jer na taj su način osobe koje su pravile selfije u trenutku kada nisu zrelo razmišljale zapravo otvorile jedna od vrata ucjene dijeleći ih sa onima s kojima to ni u kojem slučaju nisu smjele dijeliti.

Obaveza svih nas, a posebno odgajatelja i pedagoga, jeste da mlade upozoravamo na tu negativnu pojavu. Osnova problema ogleda se u tome što te trendove šire osobe koje su na jedna način uzor mladima, poput raznih muzičara, glumaca i drugih poznatih ličnosti.

Fenomen selfija poznat je muslimanima koji aktivno sudjeluju na društvenim mrežama, ali ono što je izazvalo posebnu pažnju kada su u pitanju selfiji muslimana jeste tretiranje ove pojave u negativnom kontekstu, odnosno određeni kvaziautori na informativnim internetskim portalima pojavu “hadžijskih selfija” nastoje iskoristiti u svrhu vrijeđanja i ismijavanja muslimana i muslimanskih svetinja. Naime, pregledajući informativne internetske portale naišao sam na tekst u kojem se pravi osvrt na masovnu pojavu selfija na hadžu. Ne treba nešto mnogo razmišljati da bi se zaključilo da je u pitanju portal koji na sve moguće načine provocira svojim tekstovima ostavljajući čitaocima mogućnost komentara na tekstove, u kojima možemo naći jednu raznolikost metoda ismijavanja i vrijeđanja islamskih svetinja.

Kada se realno sagledaju sve činjenice, svaki normalan čovjek se zapita: Otkud sad da se jedan takav portal brine o tome da li se tim selfijima sa hadža omalovažava ta sveta dužnost?

Kao i svaki tekst koji se imalo dotiče islama i muslimana, i tekst sa navedenog portala ispunjen je desetinama uvredljivih komentara o islamu i muslimanima, iz čega se olahko može zaključiti da je to samo još jedan način strateške provokacije na račun islama i muslimana.

U Bosni je vrijeđanje islama i muslimana postalo umjetnost. Nekada imate utisak da se pojedinci ne bave ničim drugih osim izmišljanjem metoda provociranja i vrijeđanja.

Od tolikih negativnih pojava, koje narušavaju i vrijeđaju islamske svetinje, “hadžijski selfiji” postadoše problem u Bosni.

Svima je kristalno jasno da ovakvo problematiziranje selfija sa hadža nije motivirano nikakvom brigom ni zaštitom islamskih svetinja, nego se iza toga krije nešto sasvim drugo. Iza dušebrižništva portala koji objavljuju negativne tekstove o selfijima sa hadža krije se želja za ubijanjem ponosa koji muslimani osjećaju u pogledu svoje vjere i njenih temelja i simbola. U Bosni se naučilo da se musliman ne treba ponositi svojom vjerom, a mi svjedočimo da je sve veći broj onih koji se ponose svojom vjerom. Problem je što je ovih dana internet bio preplavljen vijestima, slikama i reportažama o hadžu. Iz godine u godinu sve je veći broj onih koji žele da obave ovu svetu islamsku dužnost. Onaj koji dobije priliku da posjeti ova mjesta i izvrši ovu dužnost želi da sa sobom ponese što više detalja, a fotografija je jednostavan način, bez obzira na to da li se neko slikao iz razloga da se pokaže drugima i pohvali, ili zbog toga što je sretan ili ponosan na to što je jedan od onih koje je Allah počastio posjetom ovih mjesta. Mi ne znamo šta su čije namjere, ali treba da imamo najljepše mišljenje o tim ljudima i da pokušamo razumjeti zašto to rade.

Onaj ko je imao priliku da obavi hadž vrlo dobro zna kakav je bio osjećaj prvi puta ugledati Kabu, tavafiti oko nje, biti na Arefatu, bacati kamenčiće i prisjećati se onih koji su kročili na tim mjestima, kao što je naš Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.

A tim tzv. dušebrižnicima poručujemo da se ne brinu o islamski svetinjama i njihovom skrnavljenju, jer ovaj ummet ima dovoljno uleme koja je kompetentna da upozorava na takve pojave.

Share This Article