Obmana zvana militantni Hamas

sanel
By sanel

Autor: Rami G. Khouri

Preveo: Nermin Spahić

Trebalo bi imati na umu dvije važne stvari u vezi frustrirajućih neizvjesnosti oko situacije u Gazi. Prva je pravi razlog ovog rata, a druga način na koji glavni protagonosti djeluju. Naime, ovdje se ne radi samo o pukom oružanom sukobu Izraela i Hamasa, kako to američko-izraelski mediji i političari pokušavaju predstaviti, nego o dubljem problemu koji ima veze sa zahtjevima i težnjama oba sukobljena naroda. Većina analitičara i političara se površno fokusira na to da li je u posljednjem sukobu „pobjedio“ Hamas ili Izrael.

Takva vrsta kratkoročnih analiza je korisna za dnevnu upotrebu, ali stvarni uzroci trenutnih okršaja vjerovatno će ostati dugoročne odrednice koji ovaj sukob oblikuju već neke četiri generacije, još od tridesetih godina prošlog stoljeća kada je neprijateljstvo između cionizma i arabizma potpaljeno u Palestini.

Neizvjesno je šta će se dalje događati jer se stvari odvijaju prebrzo i sve je moguće. To uključuje obnovljene povremene sukobe, sveopći rat ili kontinuirane neformalne prekide vatre popraćene jalovim pregovorima. Obje strane pokazuju odlučnost u ubijanju drugih dok se njihovi zahtjevi ne ispune, a s druge strane bizarno odbijaju priznati da upravo rat sprječava ostvarenje bilo kojeg od njihovih ključnih zahtjeva.

Pokušaj SAD-a i Izraela da akcentira samo Hamasove opcije, taktike i ciljeve je pogrešna diskreditacija cjelokupne palestinske borbe za samoopredjeljenje, pravdu i državnost. Ovo se radi vjerovatno zato što je američkim i izraelskim propagandnim medijima lakše potencirati Hamasovu „militantnost“, nego se boriti sa činjenicom da svi Palestinci i gotovo cijeli svijet zapravo podržavaju zahtjeve koje taj isti Hamas iznosi i o kojima se pregovara sa svepalestinskom delegacijom u Kairu.

Zato kada idući put čujete nekog američko-izraelskog novinara ili političara kako priča o „poziciji Hamasa“ jednostavno riječ „Hamas“ zamjenite sa „palestinski narod“ i dobit ćete mnogo precizniju sliku dešavanja.

Hamas dobija disproporcionalnu pažnju zato što su oni jedino palestinsko uporište koje pruža oružani otpor cionističkoj okupaciji, opsadi, ubijanju i divljačkim napadima. Hamasova militantnost ga razlikuje od Abbasovog Fataha i drugih koji su se već pomirili sa izraelskim zahtjevima i ciljevima. Hamasovi politički zahtjevi su općeprihvaćeni među Palestincima. Ti zahtjevi poput prestanka opsade Gaze, puštanja zatvorenika i rješavanja pitanja palestinskih izbjeglica su ključni problemi koji moraju biti otklonjeni da bi Palestinci mogli mirno koegzistirati sa izraelskom državom. Fokus mora ostati na ovim stvarima, a ne na tome šta je Hamas uradio danas ili šta bi mogao uraditi sutra.

Drugi ključni aspekt trenutne situacije je to da određujuća karakteristika šest glavnih političkih faktora – izraelske vlade, ljevičarskih izraelskih političkih grupa, Fataha, Hamasa, SAD-a i Europske unije – jeste ponavljanje i širenje neuspjeha. U svim ključnim domenama ovi faktori su generirali put kolektivne nesposobnosti koja je tužna i zaprepašćujuća.

Podrazumjevajuće stanje na Zapadnoj obali opet ostaje izraelska okupacija uz palestinsko prećutno prihvatanje, a u Gazi opsada uz palestinski oružani otpor. Oba stanja su dugoročno neodrživa i neprihvatljiva, ali trenutni pristup rješavanju konflikta nije uspio ostvariti nikakav dugoročni napredak primarno zbog toga što izraelsko-američki stav favorizuje cionističku kolonijalnu premoć nad jednakim pravima za oba naroda. Ovo sprječava Izrael da prizna legitimna palestinska prava, a SAD da djeluju kao efikasan posrednik, pa čak i kao kredibilan moderator.

Palestinska strana zajedno sa arapskim režimima koji hodaju u snu i takmiče se u poslušnosti Zapadu je bila nesposobna da mobilizuje masovnu podršku i volju za svoje ciljeve koja očito postoji širom svijeta, te kanalisati ih u učinkovit diplomatski proces.

Kada se ove dvije dominantne realnosti susretnu, uz potenciranje Hamasa umjesto šireg pitanja palestinskih nacionalnih prava, a dok se svi glavni akteri utrkuju za certifikat iz diplomatske nesposobnosti, rezultat će uvijek biti trenutni suženi fokus na vojne akcije Izraela i Hamasa u Gazi.

Sve dok obje strane ne izađu iz svog uskog i poremećenog doživljavanja konflikta i ne suoče se sa širom slikom arapsko-izrealskog neprijateljstva, možemo samo očekivati još krvoprolića, rušenja, palestinske patnje i političkih nesupjeha.

 

Izvor: Daily Star

 

 

Share This Article