Preveo Nermin Spahić
Muslimani su vjerovatno skupina sa najviše razlika u mišljenjima kada se radi o razumijevanju vjere. Siguran sam da postoji dosta onih koji se ni sa ovom tvrdnjom neće složiti. Kakogod bilo, to je sigurno razlog zbog kojeg bi trebali biti najbolji stručnjaci u izražavanju tih razlika na najpozitivniji i najljepši način, gradeći povjerenje i prijateljstvo, ohrabrujući potragu za znanjem i raspravljajući da bi se bolje razumjeli. Nažalost, mi radimo sve suprotno tome. Načini na koje mi izražavamo svoje neslaganje slamaju srca, stvaraju ljutnju i tjeskobu, vrijeđaju i ne ohrabruju ništa osim još goreg odgovora druge strane.
Zbog toga je ovdje kratki kurs kako se ne slagati sa drugim muslimanom na lijep i pozitivan način.
Pet zlatnih pravila
1. Nađite sebi levhu sa ovom rečenicom: „Drugačije mišljenje ukazuje na interesovanje i posvećenost, a ne na glupost i neznanje“. Samo se zainteresovani i posvećeni ne slažu.
Ako već želite izraziti svoje neslaganje, prvo poštujte posvećenost i interesovanje druge osobe. Započnite govoreći: „Da vas Allah nagradi za interesovanje i da nam omogući da radimo onako kako je On zadovoljan.“
2. Uvijek imajte na umu da u pitanjima koja nisu striktno precizirana Kur’anom i sunnetom, iznositi neko mišljenje kao jedino ispravno je potpuno pogrešno. Niti vi, niti osoba koja s kojom pričate ne dobijate objavu. Zato ne pričajte kao da je dobijate. Vi samo imate mišljenje utemeljeno na vašem subjektivnom razumijevanju. Druga osoba ima mišljenje zasnovano na njenom razumijevanju. Oboje ste obični ljudi, a ne vjerovjesnici. Imajte to uvijek na umu.
Zapamtite princip islamskih učenjaka: Vjerujem da je moje mišljenje ispravno uz mogućnost da je pogrešno, a vjerujem da je mišljenje drugog pogrešno uz mogućnost da je moždaispravno.
Poniznost je sigurnosna mreža koja nas čuva od arogancije i Allahove srdžbe.
3. Ne kritikujte tuđe mišljenje, čak i kad ste ubjeđeni da je pogrešno. Na kraju krajeva, svi se možemo složiti da je nečije pogrešno mišljenje u najgorem slučaju rezultat lošeg razumijevanja ili nedostatka znanja o određenoj temi. Ne radi se nužno o šejtanovom pokušaju da preko nekog anonimusa uništi islam i sve muslimane.
Zato tražite opravdanja bratu muslimanu kao što je Poslanik, salallahu alejhi we sellem, preporučio i ne koristite izraze poput blesav, plitak, glup, malouman ili bilo šta slično. Ne napadajte na ličnost osobe jer to će vas prikazati u najgorem svjetlu i neće ostaviti mjesta za bilo kakvo objektivno promišljanje vašeg sagovornika o onome što želite reći.
4. Iznesite vaš stav o dotičnoj temi i predstavite svoje dokaze objektivno, pouzdano i nezavisno od onoga šta zastupa druga strana. Ne pozivajte se konstantno na sugovornikovo mišljenje ili na nešto drugo što nema nikakve veze sa temom o kojoj se razgovara. Ne dopustite da vam cilj bude kroz razgovor porediti sebe sa drugom osobom ili dokazivati koliko ste pametniji. Zato jednostavno izložite ono što imate bez puno komplikovanja.
Čuvajte svoju iskrenost, nijjet i bojte se Allaha da vaš pristup ne bude arogantan.
Sjetite se hadisa Poslanika, salallahu alejhi we sellem, da će na Sudnjem danu Allah poniziti onoga ko vrijeđa i napada čast svoga brata. Zato se čuvajte svega što bi moglo voditi vrijeđanju ili ponižavanju u vašem ophođenju prema tuđem mišljenju i onome ko ga zastupa.
5. Na kraju razgovora se zahvalite drugoj osobi na njenom mišljenju i podsjetite sve pristutne da Allah zna najbolje i da mi samo pokušavamo da mu udovoljimo.
Još jedan savjet u slučaju da vaše mišljenje bude napadnuto bez uvažavanja gore navedenih smjernica: Ne pričajte ništa. Ne pružajte pažnju onome što je ne zaslužuje. Nemojte dobrovoljno pristajati na valjanje u blatu. Jednostavno ignorirajte.
Nadam se da će ovo biti korisno za sve one koji se trude čitati, razmišljati i imati svoj stav.
Različitost mišljenja koja stvara podjele i svađu među muslimanima je šejtansko djelo. Ne pomažimo mu sami da ostvari svoje prljave namjere.
yawar-wherearetheleaders.blogspot.in
Preveo Nermin Spahić