Savjeti za dobar odnos prema komšijama nemuslimanima

sanel
By sanel

Preveo: Nermin Spahić

Komšija u islamu uživa poseban status. Islam potiče muslimane da svoje komšije tretiraju na obazriv način koji odražava istinski duh islama. Taj duh ogleda se u visokom stepenu tolerancije i pažnje, posebno prema pripadnicima drugih vjera.

Nema razlike između komšije muslimana i nemuslimana. Aiša, radijallahu anha, majka vjernika, kaže da je jednom prilikom pitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Allahov Poslaniče, imam dvojicu komšija. Kojem ću odnijeti poklon?”

“Onome čija su ti vrata bliža”, odgovorio je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem. (Buhari, 6220)

Iz ovog hadisa jasno se vidi da muslimani nisu poticani da budu samo ljubazni prema komšijama, nego i da razmjenjuju poklone s njima. Upotrijebljeni termin u hadisu ne pravi razliku između muslimana i nemuslimana.

Prenosi se čak i da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, imao komšiju koji ga je napadao i vrijeđao pri svakom susretu. Nekoliko dana je prošlo, a taj čevjek se nije pojavljivao. Pretpostavljajući da postoji neki razolog za to, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, otišao mu je u posjetu i našao ga bolesnog.

Ovaj se čovjek iznenadio ovom plemenitom gestom kao odgovorom na svoje loše ponašanje. Za njega je tako plemenit odnos inspirisan islamom bio nešto sasvim novo.

Ako su vaše komšije rođaci i muslimani, onda kod vas imaju tri prava: pravo komšije, pravo rodbine i pravo braće u vjeri.

Ako su nemuslimani i rođaci, onda imaju pravo komšije i pravo rodbine. A ako su nemuslimani izvan familije, onda imaju samo pravo komšije.

U pogledu ovog Uzvišeni Allah kaže: “I Allahu se klanjajte i nikoga Njemu ravnim ne smatrajte! A roditeljima dobročinstvo činite, i rođacima, i siročadi, i siromasima, i komšijama, bližnjim, i komšijama daljnjim, i drugovima, i putnicima namjernicima…” (En-Nisa, 36)

Dovoljno je reći da se u jednom hadisu kaže da je melek Džibril toliko podsticao Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da bude dobar prema komšijama, da je ovaj pomislio da će biti propisano da komšija može nasljeđivati imetak od komšije.

Slijede neki savjeti kako se ophoditi prema komšijama nemuslimanima na način koji najbolje utjelovljuje islamske manire.

1. Biti dobar prema komšijama ne podrazumijeva odnositi se tako samo prema onima koji žive u istoj zgradi s vama. Vaš kolega u internatu je komšija, osoba koja sjedi do vas u autobusu je komšija, osoba s kojom radite na poslu je komšija. Prema svim ovim ljudima trebate se lijepo ophoditi.

2. Predstavite sebe i svoju porodicu komšijama kad doselite u novo mjesto ili kad vi dobijete novog komšiju. Ova gesta će im pomoći da se oslobode straha ili predrasuda koje možda imaju prema muslimanima. Također se srdačno oprostite ako vi odlazite iz komšiluka, ili oni.

3. Konstantno pokazujte brigu prema njima, pogotovo u teškim i stresnim vremenima, jer komšija u iskušenju je pravi komšija. Ako je komšija stariji ili je obolio, ponudite mu se na raspolaganje i obavljajte kupovinu i slične potrebe za njega.

4. U odnosu s komšijama uvijek je sigurnije komunicirati s osobama istog spola. Ovo ne znači da nećete pričati na poslu ili u školi s kolegama nemuslimanima suprotnog spola, ali budite oprezni zbog šejtanovih zamki. Osamljujte se i zbližujte samo s osobama istog spola.

5. Prilikom druženja s nemuslimanima budite pažljivi da ne postanete previše popustljivi na račun vaše vjere i njenih principa. Naprimjer, ne izlazite vani s njima ako namjeravaju piti alkohol. Poštovat će vas više ako se budete pridržavali svojih vjerskih uvjerenja nego ako ih budete kršili.

6. Možete ih pozvati na ručak vikendom ili otići kod njih ako vas pozovu, ali im dajte do znanja pravila vezana za vašu ishranu kao muslimana.

7. Održavajte međusobne posjete tako da vam porodice mogu konstruktivno komunicirati. Ako tema razgovora bude religija, fokusirajte se na zajedničke teme. Ako su vaše komšije, naprimjer, kršćani, onda ne trebate ulaziti u suvišne rasprave o tome da li je Isa, alejhis-selam, razapet ili ne. Radije im recite koliko islam poklanja pažnje svim Božijim poslanicima i da Isus (Isa, alejhis-selam) ima posebno mjesto među njima.

8. Kada se družite s komšijama, predstavljajte svoju vjeru na najbolji način. Ako se suočite s teškim pitanjem ili nekom predrasudom o islamu, nemojte se ustručavati prekinuti razgovor i kasnije potražiti savjet učenije osobe o postavljenom pitanju. Kakogod, trebate se držati zajedničkih tema i izbjegavati teme koje mogu izazvati razdor i razmirice, pogotovo ako ste se nedavno upoznali.

9. Ako komšije pokažu interes za islam, pozovite ih na određene vjerske događaje ili čak da posjete džamiju s vama i vide kako ona izgleda. Možda se njihova srca smekšaju prema islamu. Ako ne, onda ste barem razbili određene barijere. Možete i vi posjetiti crkvu ako vas pozovu, ali u tom slučaju morate biti oprezni da ne počinite neko djelo koje vjera zabranjuje. Ukratko, samo nijemo stojite i posmatrajte.

10. I za kraj, uvijek imajte na umu veliku nagradu od Uzvišenog Allaha koja na ahiretu čeka one koji su pažljivi i ljubazni prema svojim komšijama.

 

(onislam.net)

 

Share This Article