Minber.ba – Prije petnaestak dana objavili smo tekst pod nazivom ”Bošnjaci, vaš Mushaf nije autentičan! (poručuje Fondacija Mulla Sadra)” u kojem smo muslimane naših prostora upozorili na antiislamsko djelovanje fondacije ”Mulla Sadra”. Da, kažemo antiislamsko, jer smutljivci koji stoje iza ove fondacije, svojim stavovima o neautentičnosti Kur’ana (ne)svjesno nastoje potkopati same temelje na kojima opstoji vjera islam. Ovakvi stavovi kojih se gnuša svaki musliman, nisu ništa drugo do potvora na Uzvišenog Allaha Koji se obavezao da će čuvati Svoju Knjigu rekavši: ”Mi smo uistinu Kur’an objavili i uistinu ćemo ga Mi čuvati!” (El-Hidžr, 9), ali i potvora na Njegovog Poslanika, sallalahu alejhi ve sellem, čija je primarna zadaća bila dostaviti poslanicu Svoga Gospodara što je on za života na najdosljedniji način i učinio. Hvala Allahu, javnost je konačno saznala ono što smutljivci iz ”Mulla Sadre” u svojim prsima kriju godinama, tako da u njihove podle namjere više ne smije sumnjati niko ko poznaje barem osnove islamskog učenja. Uz dovu Uzvišenom Allahu da nas sačuva od zla svih zabludjelih pojedinaca i organizacija, u nastavku prenosimo reagovanje koje je došlo iz kabineta reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića, u kojem se upozorava na štetno djelovanje ove šiitske fondacije:
Sarajevo, 04. februar 2014. (MINA) – U povodu objavljivanja teksta na stranici Fondacije Mulla Sadra u Bosni i Hercegovini, koji može potaknuti nerazumijevanje kod nekih muslimani u vezi kodifikacije Kur’ana, Kabinet Reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini izdao je saopćenje za javnost u kojem se kaže:
– Na internet stranici Fondacije Mulla Sadra u Bosni i Hercegovini objavljen je tekst koji unosi nemir među muslimane, zato što može potaknuti bitno nerazumijevanje pa čak i zabunu u vezi kodifikacije kur’anskog teksta. Ovakva vrsta tekstova nije dobrodošla, jer ima štetne posljedice po muslimane na ovim prostorima. Fondacija Mulla Sadra u svom angažmanu u Bosni i Hercegovini aktivna je u tumačenju islama s pozicija šiijskog svjetonazora. U ranijim kontaktima koje su predstavnici Islamske zajednice imali s ovom Fondacijom ukazano je na sve štetne posljedice takvog pristupa. Također je naglašeno da Zakon o slobodi vjere i pravnom položaju vjerskih zajednica precizira na koji način se u našoj državi stječe mogućnost bavljenja vjerskim poslovima.
Islamska zajednica je smatrala da su predstavnici Fondacije razumjeli ovu poruku i da je postignut dogovor da se ovakve teme u Bosni i Hercegovini izbjegavaju, međutim pojavljivanje napisa koji može potaknuti zabunu u vezi same vjerodostojnosti kodifikacije kur’anskog teksta nije dobar znak za nastavak saradnje i ne govori u prilog međusobnom razumijevanju i poštovanju. Štaviše, dodatno začuđuje pojava teksta kada se zna da najveći šiijski autoriteti ničim ne spore autentičnost postojeće kodifikacije Kur’ana.
Islamska zajednica razumije negodovanje mnogih muslimana i svojih članova zbog pojave ovakvih tekstova i djelatnosti, ali i dobro razumije svoju obavezu da čuva od rastakanja ehlisunnetsku tradicija islama i hanefijski mezheb, koji su i važećim Ustavom IZ zaštićeni.
Muslimani u Bosni i Hercegovini i Islamska zajednica visoko cijene i ne zaboravljaju veliko prijateljstvo i važnu podršku naroda i države Islamske Republike Iran tokom odbrane od agresije i u postratnoj obnovi, međutim neće dopustiti da ta činjenica bude od nekih pojedinaca ili organizacija zloupotrebljavana ili bude opravdanje da se danas ukupno stanje muslimana otežava svjesnim podsticanjem sumnji u islamsku tradiciju Bošnjaka i institucije Islamske zajednice.
Nažalost, neodgovorne aktivnosti nekih pojedinaca i organizacija tjeraju Islamsku zajednicu da preispita nastavak i oblike saradnje sa svima koji ignoriraju bošnjačku islamsku tradiciju i jedinstvo muslimana, uključujući i Fondaciju Mulla Sadra, kaže se u saopćenju Kabineta Reisu-l-uleme koje je potpisao Razim Čolić, šef Kabineta.