Medijski prostor Bosne i Hercegovine je u utorak 10. septembra 2013. godine bio preplavljen optužbama, kritikama, pa i uvredama koje su, nakon objavljivanja spota o popisu stanovništva, plasirane prema „Omladinskom kulturnom centru” Gradačac (OKC), ali i prema Bošnjacima kao narodu. Desetine medija je osudilo kreiranje spotova u kojima sudjeluju djeca, te smo stoga obavezni da se oglasimo i javnosti Bosne i Hercegovine pojasnimo motive kreiranja spota, njegovu zloupotrebu od strane brojnih medija, pojedinaca i grupa, te da u potpunosti odbacimo neutemeljene optužbe upućene na naš račun.
Udruženje građana „Omladinski kulturni centar” Gradačac formalno postoji od 2010. godine, a pokrenut je kako bi u kontinitetu za svoje članove i simpatizere osiguravao edukacije širokoga spektra. Manji gradovi i sela širom zemlje rijetko imaju priliku da ugoste značnije promocije, koncerte, predavanja itd, niti imaju organizirane kurseve, iako postoji potreba kod stanovništva da stiču određena znanja. U takvoj situaciji je od neprocjenjivoga značaja bilo nastojanje aktivista OKC Gradačac da lokalnom stanovništvu približi sve društvene procese na polju demokratije, vjere, kulture, politike, sporta… Sa tim motivima, obraćajući se svom članstvu i simpatizerima udruženja građana OKC, a zahvaljujući umjetničkoj sekciji, u kojoj su angažovana djeca naših aktivista i članova, snimili smo video-spot, na ovaj način želeći da pojednostavimo prenošenje naših poruka, odnosno principa djelovanja, utemeljenih na slobodi izražavanja koju nam daje Ustav Bosne i Hercegovine: da smo Bošnjaci, da nam je vjera Islam i da nam je jezik bosanski. Kao amaterski snimak spot je postavljen na našu Internet stranicu kako bi bio dostupan našim članovima i simpatizerima.
Međutim, potpuno nevlašteno i bez našega odobrenja, spot je kopiran i objavljen na desetinama medija u Bosni i Hercegovini. Sadržaj spota je igrokaz u kojem djeca oponašaju starije, svoje roditelje ili komšije, Bošnjake i Bošnjakinje, koji se nalaze pred povijesnom dilemom kada se prvi put mogu slobodno izjasniti kao Bošnjaci. Nakon prenošenja ovih spotova brojni mediji, neovisni intelektualci, dežurni kritičari i oni koji čekaju zicer-situacije za političke i druge poene, utrkivali su se da pokažu kako oni zapravo štite prava naše djece, a mi djecu zloupotrebljavamo – pri tome prenoseći i objavljujući pomenute spotove. Ako se radi o zloupotrebi djece, zašto su sudjelovali u njoj? Pri tome zloupotrebljavajući autorska prava i objavljujući video bez dozvole OKC Gradačac.
Bilo je i onih medija koji se nisu uključili u kampanju osude i pljuvanja po nama. Zbog njih, ali i javnosti BiH koja je zavedena optužbama upućenim na naš račun, moramo pojasniti da objavljeni spotovi nisu zloupotreba jer ne promovišu, odnosno nisu u funkciji ni jedne nezakonite, nemoralne ili uvredljive namjere ili djelatnosti, koja bi mogla štetiti zdravlju i razvoju djeteta, odnosno sigurnosti drugih ljudi. Međunarodna konvencija o pravima djeteta kaže da države potpisnice ove konvencije „obavezuju se jamčiti djetetu pravo na očuvanje svog identiteta, uključujući nacionalnost, ime i obiteljske odnose priznate zakonom u što se neće nezakonito miješati”. Naša djeca su samo naglas kazala ono što stoji u Ustavu BiH, a naša zemlja je obavezana Konvecijama o pravu djeteta da to pravo omogući svakome djetetu. Izvan ovih prava i roditeljskih obaveza nismo izlazili, niti smo željeli da izađemo. Međutim, mnogi jesu, prenoseći na svojim Internet stranicama, društvenim mrežama i u medijima, javno ismijavajući i vrijeđajući našu djecu. Bosanskohercegovačko društvo sviknuto je na traženje krivca u svakome, a pojedinci su spremni da kritikuju, a pri tome sudjeluju u najmračnijim kršenjima zakona, ljudskih prava i temeljnih moralnih načela.
Cilj video-spota, koji je urađen amaterski (jer je bio namijenjen isključivo članovima i simpatizerima), bio je da ukaže na prava Bošnjaka na slobodno izjašnjavanje i izražavanje volje. Ta volja se raznim procesima već decenijama sputava. Upravo tu činjenicu svi smo mogli osjetiti nivoom mržnje, osuda i ismijavanja djece koja jasno kažu da su Bošnjaci, da im je vjera islam, a jezik bosanski. Optužili su nas da zloupotrebljavamo djecu, a niko nije prošle sedmice optužio stotine roditelja na Palama i u Banja Luci, koji su svoju djecu oblačili u četnički odjeću, stavljali im kokarde i pripremili ih da „kulturno-zabavnim performanosom” dočekaju osuđenog ratnog zločinca Momčila Krajišnika. Nisu se oglasili nezavisni intelektualci, nisu se oglasili ombdusmeni iz Banja Luke, nisu reagovali mediji, jer ovdje je dopušteno da podržavaš zločince, da i sam budeš zločinac koji je je ubijao po Podrinju i Posavini, ali ne smiješ učiti svoju djecu da kažu da su Bošnjaci, da im je vjera Islam, a jezik bosanski. Kolike su razmjere egzistiranja jake zločinačke misli govori i činjenica da se jedino Krajišnik čudio tom događaju, četničkoj ikonografiji, ratnohuškačkim porukama. Nama je u Bosni i Hercegovini valjda to postalo sasvim normalno.
Nismo željeli izlaziti u javnost sa bilo kakvim pojašnjavanjima – mi smo jedno malo udruženje, nastalo voljom svojih članova i nemamo praksu izlaziti izvan okvira i potreba članstva – ali bili smo prinuđeni da se oglasimo zbog istine. Još jednom napominjemo da je kvalitet spomenutoga spota nizak i da je spot urađen na amaterskom nivou, te da po tehničkom i sadržajnom kvalitetu ne priliči nivou medija koji su ga prenosili, što je dodatno izazvalo podsmijeh, uvrede i najniže porive gledalaca. I sami bismo se smijali da smo u „velikim” medijima gledali takav prilog. Međutim, mora se znati da je taj spot bio namijenjen nama u i oko udruženja, nama koji se međusobno poznajemo i razumijemo, a ne „velikim” medijima koji su taj spot bez našega odobrenja preuzeli, kršeći zakonske, ali i moralne norme. Zamislite našega dječaka, koji dobro šuta loptu u Mionici kod Gradačca, da ga bez pripreme i prilagođavanja stavite u prvi tim Barcelone. On zabija golove u Mionici, ali za Barcelonu će se vremenom spremati i nije pošteno očekivati da odmah postane Mesi. Tako je i sa našim spotom. Kroz udruženje već godinama uključujemo djecu u kulturne i umjetničke aktivnosti, naravno u skladu sa svojim mogućnostima, sposobnostima i znanjima. Da postoji bolja kulturna politika zemlje u kojoj živimo, da je demokratija na višem nivou, a naše slobode neupitne, mi ne bismo bili u situaciji da moramo na ovakav način raditi sa svojom djecom boreći se za njihove sudbine. Nažalost, živimo u vremenu neuređenoga sistema u kojem je sve dopušteno. Živimo u zemlji u kojoj čak i javni emiteri mogu da ukradu tvoje intelektualno vlasništvo i da za to ne odgovaraju. A da pri tome tebe optužuju da kršiš ljudska prava i zakone.
Članovi i simpatizeri udruženja OKC Gradačac izloženi su javnome linču zahvaljujući medijskoj hajci koja je podignuta protiv nas. Pozivamo sve medije i Internet portale, pojedince i grupe, da video koji je u našem vlasništvu uklone sa svojih medija. U protivnom ćemo to smatrati krađom i zloupotrebom, te tražiti zakonsko sankcioniranje. Naša djeca, ma koliko bilo ko insistirao na tome, odrastat će i vaspitavati se kao dobri ljudi, korisni članovi društva Bosne i Hercegovine u kojem se poštuju različitosti i slobode svih, a izjašnjavati kao Bošnjaci, biti u Islamu i govoriti bosanskim jezikom.
U Gradačcu, 11.9.2013.
Predsjednik
Drndić Nisad