Piše: Kurra hfz. mr. Sead ef. Kumro
Dozvoljava vam se da se u noćima dok traje post sastajete sa svojim ženama; one su odjeća vaša, a vi ste njihova odjeća. (El-Bekara, 187)
Ovaj ajet, iako u njemu nisu jasno upoređena dva pojma, može se smatrati poređenjem na osnovu značenja. Smisao ovog ajeta je da su supruge muževima poput odjeće koju oblače, koja ih prekriva i uljepšava, a i muževi su suprugama poput odjeće – pokrivaju ih i uljepšavaju, spolja i iznutra. Riječ “odjeća” u ovom ajetu ima značenje smirenosti i sigurnosti, pa muž nalazi smirenost uz svoju suprugu i osjeća se spokojno s njom, a i žena nalazi smirenost uz svog muža i osjeća se sigurno s njim. Ovaj kur’anski primjer objedinjuje više različitih značenja u vezi sa supružnicima i odjećom, nadilazeći samo puko pokrivanje, kako je već prethodno spomenuto.
Prvi aspekt – toplina i nježnost
Kao što odjeća pruža čovjeku toplinu i štiti ga od hladnoće, tako i supružnici jedno drugome donose nježnost, sigurnost i osjećaj pripadnosti. Muškarac bez supruge lišen je emocionalne bliskosti i utjehe, dok žena bez muža osjeća prazninu i gubitak sigurnosti. Da bismo to jasnije shvatili, zamislimo čovjeka koji spava na udobnom, toplom krevetu, obavijen mekanim pokrivačem, i onoga koji leži nezaštićen, izložen hladnoći i nelagodi. Tako i brak pruža zaklon od samoće, donoseći toplinu ljubavi i smirenosti.
Drugi aspekt – pažljiv odabir
Kao što čovjek brižno bira odjeću koja mu najviše odgovara – tražeći tkaninu ugodnu na dodir, savršeno skrojenu prema njegovim potrebama, prozračnu ljeti, a toplu zimi – tako i supružnici biraju jedno drugo, oslanjajući se na ljubav, razumijevanje i međusobnu privrženost. Pravi izbor donosi sklad i sreću, dok pažljivo njegovan odnos gradi trajnu povezanost, ispunjenu ljubavlju i nježnošću u svim životnim vremenima.
Treći aspekt – zaštita i očuvanje
Odjeća ne samo da pokriva tijelo, već ga štiti od vanjskih utjecaja – od vreline sunca, hladnoće zime, pa i od sramote izloženosti. Tako i muž i žena štite i čuvaju jedno drugo – od moralnih posrnuća, od slabosti, od iskušenja. Oni su jedno drugome oslonac, štit i utočište, brižno pazeći na čistoću srca i postojanost karaktera.
Četvrti aspekt – čistoća i stalna povezanost
Odjeća ostaje duže čista i svježa ako se redovno pere i održava. Svaki put kad je uprljana, njezin vlasnik je pere i vraća joj prvobitnu čistoću. Upravo zbog toga se čin pokajanja naziva “tevba” – jer se čovjek kajanjem vraća svome Gospodaru, baš kao što se odjeća uvijek vraća onome ko je nosi. Tako i u braku – supružnici trebaju čuvati jedno drugo, bdjeti nad svojom vezom i zaštititi je od svega što bi moglo narušiti njihovu bliskost. Ako se udalje jedno od drugoga, srce ih opet vodi nazad, jer njihova potreba jednog za drugim nikada ne prestaje.
Peti aspekt – ukras i ljepota
Odjeća nije samo zaštita, već i ukras koji osobi daje ljepotu i dostojanstvo. Zamislite osobu koja hoda među ljudima bez odjeće – odmah bi postala predmetom srama i nelagode, čak i ako to nije učinila namjerno. Tako i brak – muž treba biti svojoj supruzi zaštitnik, podrška, oslonac, izvor ljubavi i nježnosti, a žena svome mužu poput najljepše odjeće, kako spolja, kroz brigu o izgledu i privlačnosti, tako i iznutra, kroz čistoću duše, ljubaznost i nježnost. To je ono što donosi smirenost srcu i čuva čednost pogleda. Što se tiče čovjeka bez supruge i žene bez muža, njihova duša ostaje poput tijela bez odjeće – nezaštićena, izložena slabostima i iskušenjima.
Odgojne poruke
- Kao što odjeća štiti tijelo od hladnoće, vrućine i povreda, supružnici trebaju štititi jedno drugo od teškoća, grijeha i iskušenja.
- Odjeća je najbliža tijelu, a brak je najintimnija i najsnažnija veza između dvoje ljudi. Supružnici trebaju biti jedno drugom najbliži saputnici u životu.
- Odjeća prekriva tijelo i skriva njegove nedostatke. Tako i supružnici trebaju čuvati tajne jedno drugog i ne otkrivati slabosti pred drugima.
- Kao što čovjek bira lijepu odjeću i vodi računa o svom izgledu, tako bi i supružnici trebali ulagati trud da budu privlačni i ugodni jedno drugom.
- Odjeća daje osjećaj ugodnosti i sigurnosti, a brak treba biti izvor smirenosti i sreće za supružnike.
- Odjeća grije tijelo kada je hladno, a supružnici trebaju grijati jedno drugo toplinom ljubavi, pažnje i nježnosti.
- Kao što niko ne može bez odjeće, tako ni muž ni žena ne mogu jedno bez drugog – brak je potreba duše, a ne samo tijela.
- Kao što se odjeća pere i održava da bi ostala čista, brak također zahtijeva trud, opraštanje i stalno ulaganje kako bi ostao zdrav i skladan.
- Odjeća je stalna potreba čovjeka, baš kao što muž i žena nadopunjuju jedno drugo u svojim emocijama, potrebama i ulogama.
El-Asr. 126.