Salkić: Militarizirana policija prijetnja Bošnjacima, snage NATO-a rasporediti na granici sa Srbijom

Edin

Entitetske vlasti RS-a se ponašaju kao da mi Bošnjaci uopšte i ne postojimo u ovom entitetu. Kako izabrani predstavnici Bošnjaka tako i svi građani Bošnjaci”, kazao je u razgovoru za Patriju Ramiz Salkić, potpredsjednik entiteta RS-a.Govoreći o sigurnosnoj situaciji povratnika kao i o pozivu predsjedavajućeg Predsjedništva Željko Komšić da bi NATO trebao štititi povratnička mjesta Salkić kaže:

“Mi smo danas fizički najbliže ugrožavanju mira od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Bošnjaci su uznemireni svakodnevnim organiziranim i osmišljenim provokacijama podržanim od sistema. Mnogi se pitaju da li je ponovo trenutak da napuste svoja netom obnovljena ognjišta.

Postrojavanje u Banjoj Luci i pjevanje profašističkih pjesama od strane pripadnika MUP-a entiteta, koji bi trebali da garantuju sigurnost i nama Bošnjacima, šalje sasvim jasnu poruku. Oni su tu samo da zaštite građane srpske nacionalnosti. Bošnjaci su godinama izloženi različitim oblicima šikaniranja i ponižavanja, a sada se i nasrće na našu sigurnost i bezbjednost. Entitetska policija trebala bi da svim građanima garantuje bezbjednost, a oni se ponose da su sljedbenici policije koja je presuđena da su njeni dijelovi počinili genocid nad Bošnjacima I druge teške zločine u Prijedoru, Bijeljini, Vlasenici i mnogim drugim mjestima”, govori Salkić.

Precizira da takva policija ne može biti od koristi svim građanima u objektivnom i netendecioznom uspostavljanju i održavanju javnog reda i mira.

“Bošnjaci u takvu policiju nemaju povjerenja. Objektivno sumnjam u njenu pristrasnost i naklonjenost ostvarenju separatističkih ciljeva dijela bosanskih Srba, predvođenih Miloradom Dodikom.
Vrlo česte su pritužbe građana na, po njima, tendenciozno postupanje policajaca u svakodnevnom životu. Tome u prilog ide i nacionalna struktura zaposlenih u MUP-u entiteta gdje su oko 95% pripadnici Srbi, dok su oko 5% svi ostali. Ovako etnički očišćena, pri tome militarizirana policija, predstavlja objektivnu prijetnju Bošnjacima u ovom entitetu.

Zbog ovih činjenica i nesumnjivog postojanja aktivnosti i planova o podjeli Bosne i Hercegovine logično se nameće potreba da se međunarodne snage stacioniraju na ključnim tačkama na granici sa Srbijom.

Bošnjaci su zabrinuti trenutnom situacijom i nemaju povjerenje u okruženje u koje su se vratili zbog činjenice da to okruženje veliča ratne zločince, negira genocid, a i mnogi počinioci teških ratnih zločina i genocida nalaze se na slobodi. Sve ovo čini potencijalnu i realnu prijetnju po mir i živote Bošnjaka u ovom dijelu naše domovine. Nikada ne bi trebalo zaboraviti da je Srbija pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu osuđena da nije spriječila genocid i nije kaznila počinioce genocida. Srbija je i danas sigurna luka za mnogobrojne osumnjičene i osuđene ratne zločince.

To je logičan i racionalan razlog da se snage NATO-a rasporede na granici sa Srbijom. To bi donekle relaksiralo odnose, smanjilo bi tenzije i omogućilo povratak normalnim životnim temama”, dodaje Salkić.

(Agencije)

Share This Article
Leave a comment