Palmer rušenje dejtonskih institucija u Dodikovoj izvedbi nazvao “retorikom”

Edin
Newly elected members of Bosnia's tripartite inter-ethnic presidency, Croat member Zeljko Komsic, Serb member Milorad Dodik and Bosniak member Sefik Dzaferovic, shake hands as they attend the presidential inauguration ceremony in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina November 20, 2018. REUTERS/Dado Ruvic - RC112B1202B0

Predstavnik SAD-a za izmjene Izbornog zakona Matthew Palmer danas je u Zagrebu pokušavajući provesti davno započeti zadatak izborne reforme, suprotno od drugih američki zvaničnika, poteze Milorada Dodika nazvao retorikom, umanjujući značaj istih.

Palmer je dan uoči dolaska u Sarajevo, trećeg u kratkom periodu, posjetio Zagreb u održao sastanak s premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem. S tim u vezi danas je na pitanje novinara N1 kako gleda na ponašanje Milorada Dodika i tvrdnje da je on ključni destabilizirajući faktor kazao da retorika Dodika i Banje Luke ne pomaže.

“Tačno je, vidimo da retorika koja stiže od Dodika i iz Banje Luke ne pomaže, stvara napetost i podriva Dejtonski sistem. Nastojimo ipak vjerovati da dogovor o izbornoj reformi koji je konzistentan s principom o jednoj državi, dva entiteta i tri konstitutivna naroda plus ostali, koja se također bavi presudama Evropskog suda za ljudska prava je ono nešto što će pomoći u savladavanju tih napora. Neuspjeh postizanja sporazuma stvari će učiniti teškim”, rekao je Palmer.

Njegovo tumačenje dolazi u trenutku kad je Narodna skupština Republike Srpske donijela Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima kojim se narušavaju nadležnosti države i nakon što je premijerka RS-a željka Cvijeanović ukazom poništila Inzkov zakon.

Da bi ispunio izuzetno težak zadatak izborne reforme, čini se da Palmer svjesno obezvrjeđuje poteze predsjednika SNSD-a jer bez njegove podrške ista ne može biti provedena u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. Odluke Narodne skupštine RS-a nisu retorika već praktična materijalizacija Dodikovih dugogodišnjih prijetnji koja dovodi u sigurnosnu krizu državu, ali i cijeli region.

Palmer nije očekivao da će se situacija dodatno zakomplikovati od njegovog posljednjeg boravka u Sarajevu, međutim Dodik je u međuvremeno prešao crvenu liniju i obesmislio svaki razgovor. Uprkos tome, Palmer je potvrdio da mu je bitnije provesti Izbornu reformu, “pošto poto”, bez obzira što će cijena toga biti legitimiranje postupaka predsjednika SNSD-a.

Dokaz da mu se žuri i da pokušava napraviti truli kompromis je današnja tvrdnja da se treba fokusirati samo na Predsjedništvo BiH, a da domove naroda treba ostaviti za neko bolje vrijeme. Svjestan težine krize u kojoj se nalazi BiH Palmer želi postići bilo kakav uspjeh, time reducirajući sebi postavljeni zadatak, uprkos tome što parcijalnim rješenjem može samo produbiti, a ne relaksirati situaciju.

(Klix.ba)

Share This Article
Leave a comment