Potcjenjivanje protivnika: Zašto je Bidenov plan evakuacije iz Afganistana krenuo po zlu

Edin

Londonski list Financial Times kritikovao je Bidenovu strategiju povlačenja iz Afganistana, a u novom tekstu navedeni su razlozi zbog kojih se američka operacija povlačenja iz Afganistana vrlo brzo pretvorila u noćnu moru.

Šef redakcije ovog lista u Washingtonu James Politi, osvrnuo se na period juli-august i boravak američke vojske u Afganistanu i Bidenove izjave koje su obilovale samopouzdanjem.

“Američka vojska napustila je u julu bazu Bagram, čvorište operacija tokom sukoba u Afganistanu koji je trajao dvije decenije, a povlačenje vojnika se odvijalo na siguran i uredan način. Biden je tada rekao kako je afganistanska vojska bolje obučena, opremljena i kompetentnija u smislu vođenja rata od talibana za koje je malo vjerovatno da će na kraju pregaziti sve i ponovo osvojiti cijelu zemlju”, navodi Financial Times.

Ipak, nakon svih dešavanja u augustu, Biden se ponovno sastao sa štabom za nacionalnu sigurnost, ali ovaj put potpuno razbijenih snova.

“Trinaest američkih vojnika ubijeno je u terorističkom napadu ispred aerodroma u Kabulu dok su pokušali kontrolirati evakuaciju hiljade civila iz grada koji su zauzeli talibani. Bio je to težak dan, rekao je Biden. Misija za koju je rekao da je laka, sada je bila izuzetno opasna. Čak i ako se SAD povuče iz Afganistana kako je planirano do 31. augusta, haos i krvoproliće posljednjih nekoliko dana mogu ostati neizbrisive mrlje tokom Bidenovog mandata”, navodi se.

Kako se navodi, osnovna greška koju su napravili američki predsjednik i njegov tim za nacionalnu sigurnost, uključujući vojne i obavještajne službenika bila je potcjenjivanje sposobnosti talibana da tako brzo osvoje zemlju. Munjevit napredak ove grupe poništio je sve snove američke administracije o izlasku iz zemlje.

“Ključna pogrešna procjena bila je pretpostavka da će SAD imati luksuz vremena”, rekao je Richard Fontaine iz Centra za novu američku sigurnost u Washingtonu.

Fontaine je rekao kako je američka administracija pretpostavila da će afganistanske snage koje su obučavali vojnici SAD-a, zadržati talibane neko vrijeme dajući tako prostor za evakuaciju stanovnika i vojske.

“Sve te pretpostavke su se pokazale pogrešnim i to u veoma kratkom roku”, rekao je Fontaine.

Da li će SAD naučiti iz grešaka?

Ozbiljnost uslova u Afganistanu bila je očigledna Bijeloj kući tek sredinom augusta kada su talibanske snage počele zauzimati provincije. Tada se smatralo da je preuzimanje Kabula realna prijetnja.

“U to vrijeme Biden je planirao dvosedmični odmor. Međutim, kako je Bijeloj kući sinulo da će se suočiti s mnogo većom dramom prilikom izlaska iz Afganistana nego što se očekivalo,Biden je izmijenio svoj raspored. Priznao je da su se stvari odvijale brže nego što su očekivali te je za tu situaciju okrivio nedostatak volje među afganistanskim političkim vođama da se bore za svoju zemlju”, piše Financial Times.

Kako se povlačenje pretvorilo u krizu, kritičari su ukazali na greške u izvođenje operacije. Čak i dok su televizije širom svijeta prikazivali dramatične scene očajnih Afganistanaca koji pokušavaju pobjeći iz zemlje, zvaničnici Bijele kuće, Pentagona i State Departmenta smatrali su da evakuacija ide prema planu.

“Šest zemalja na četiri kontinenta doprinosi ovim naporima, u jednom od najvećih zračnih poduhvatra u historiji”, rekao je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.

Međutim, kako je sedmica odmicala, osjećaj krize unutar Bijele kuće počeo je da se pojačava. Biden se također morao svako jutro družiti sa svojim najboljim savjetnicima za nacionalnu sigurnost.

“Nakon su talibani zauzeli Afganistan, to je sada značilo da se Biden mora osloniti na ovu skupinu kako bi osigurao prolaz Afganistancima i stranim državljanima koji su htjeli otići te kako bi spriječio napade ISIL- K grupe”, piše londonski list.

Ipak, sve nade kako bi talibani mogli unijeti red raspršile su se nakon terorističkog napada u Kabulu.

“Eksplozija je dovela do velikog broja poginulih koji su tražili izlaz iz zemlje i tako se umanjila Bidenova nada da niti jedna trupa neće poginuti u Afganistanu pod njegovim nadzorom”, navodi Financial Times.

U zaključku teksta, navodi se kako će Sjedinjene Američke Države teško naučiti nešto iz grešaka te da su situacije u kojima se potcjenjuju protivnici moguće i u budućnosti.

“Kada se prašina slegne, nakon završetka afganistanske misije, najveća greška i dalje će ostati potcjenjivanje neprijatelja”, smatra Fontaine, prenosi Financial Times.

(Klix.ba)

Share This Article
Leave a comment