Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Edin

Skupština Crne Gore usvojila je večeras Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Od 81 prisutnog poslanika, 55 je bilo za, 19 protiv, a sedam suzdržano.

Inicijativa da crnogorski parlament usvoji Rezoluciju o priznavanju genocida u Srebrenici motivisana je učestalim negiranjem postojanja genocida, kako u dijelu javnosti, tako i u samoj Skupštini Crne Gore.

Prijedlog Rezolucije podnijeli su poslanici Ervin Ibrahimović, Dragutin Papović, Damir Šehović, Raško Konjević, Genci Nimanbegu, Fatmir Đeka i Andrija Popović.

Rezolucija podrazumijeva, između ostalog, da parlament osudi i priznaje da se u Srebrenici jula 1995. godine desio genocid i da je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka. Također, tekst rezolucije predvidio je i da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na žrtve Srebrenice.

Predstavljajući Rezoluciju u parlamentu, jedan od predlagača, poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović saopštio je da je cilj dokumenta demokratizacija crnogorskog društva i pomirenje u regionu, da se zabrani javno negiranje genocida u Srebrenici, te da se prenese poruka da Rezolucija nije uperena ni protiv jednog naroda.

Podsjeća i da su Haški tribunal i Sud pravde u Hagu presudili da je u Srebrenici počinjen genocid, a da će usvajanjem Rezolucije i Skupština Crne Gore to potvrditi.

– Zabrinjava da se i nakon 25 godina od genocida i potpisivanja Dejtonskog sporazuma ovaj tragični događaj pokušava zloupotrebljavati u dnevnopolitičke svrhe, služeći kao uporište nacionalističkim strukturama za negiranje genocida, veličanje pravosnažno osuđenih zločinaca, zastrašivanje i netolerantnost prema manjininskim narodima – naveo je Ibrahimović.

Rezoluciji su se oštro usprotivili poslanici Demokratskog fronta koji su tokom prošlonedjeljne parlamentarne rasprave eksplicitno saopštili da neće glasati za ovaj dokument.

Poslanik DF-a Jovan Vučurović kazao je da je rezolucija usmjerena protiv srpskog naroda.

– Sadržaj ovog teksta je pokušaj satanizacije srpskog naroda. Ovo je samo nastavak politike bivšeg režima, koja počiva i počivala je na čistoj mržnji prema srpskom narodu. Krajnja namjera ovakvih projekata je da se baš Srbi natjeraju da govore da ovaj teški zločin u Srebrenici nazovu genocidom. Onda je otvoren i put da se srpski narod proglasi za genocidni narod – rekao je on.

Poslanici DF-a, SNP-a, UCG-a i RP-a podnijeli su amandmane na Prijedlog Rezolucije o Srebrenici.

U jednom od amandmana predviđeno je brisanje riječi “genocid u Srebrenici” i dodavanje riječi “zločinima na prostoru Bosne i Hercegovine i cijele bivše Jugoslavije”, pa bi tako naziv Prijedloga Rezolucije glasio “Rezolucija o zločinima na prostoru Bosne i Hercegovine i cijele bivše Jugoslavije”. Međutim, taj amandman nije prošao Odbor za ljudska prava i slobode.

Prema posljednjem istraživanju Akcije za ljudska prava iz 2019. godine o odnosu građana Crne Gore prema ratnim zločinima na prostoru bivše Jugoslavije, 67,9 posto građana smatra da se dogodio genocid. Od tog broja, 32,1 posto ispitanika, koji su se samostalno izjasnili da se u Srebrenici dogodio genocid, smatraju da su žrtve bili Bošnjaci, odnosno Muslimani, a počinioci Srbi.

(Vijesti.ba)

Share This Article
Leave a comment