Američki predsjednik Joe Biden suočava se s pitanjima nekih članova njegove Demokratske stranke o iznosu pomoći koju Amerika šalje Izraelu. Senator Bernie Sanders rekao je da se mora “pažljivo razmotriti gotovo četiri milijarde američkih dolara godišnje vojne pomoći Izraelu”.
U posljednje vrijeme mnogi aktivisti te pojedini političari upozoravaju da svijet mora zauzeti oštriji stav prema Izraelu s obzirom na brojne civilne žrtve na palestinskoj strani u sukobu koji je počeo prošle sedmice.
Sjedinjene Države su 2020. godine Izraelu dale pomoć u vrijednosti od 3,8 milijardi dolara, kao dio dugoročne godišnje obveze administracije bivšeg predsjednika Baracka Obame, koja će trajati do 2028. godine, piše BBC.
Prema Kongresnoj istraživačkoj službi, velika većina ovog novca je vojna pomoć. Novac je pomogao Izraelu da razvije jednu od najnaprednijih vojski na svijetu.
Izrael je bespovratnim sredstvima kupio najnaprednije američke vojne avione F-35, a 2020. godine Washington je osigurao 500 miliona dolara za proturaketnu odbranu, uključujući ulaganja u izraelski sistem “Željezna kupola”, koji presreće rakete. Od 2011. godine SAD su osigurale 1,6 milijardi dolara za “Željeznu kupolu”.
Od Drugog svjetskog rata Izrael je najveći kumulativni primatelj američke strane pomoći.
U međuvremenu, predsjednik Biden obnovio je neka finansijska sredstva (235 miliona dolara) za agenciju UN-a koja pomaže palestinskim izbjeglicama. Ova sredstva je ukinula administracija Donalda Trumpa 2018.
U međuvremenu, izraelski ministar obrane Benny Gantz rekao je da vojska ima na radaru u Gazi “još hilajde napadačkih ciljeva”.
“IDF ima mnogo planova da nastavak napada na Hamas i borbe neće prestati dok ne postignemo potpunu i dugoročnu smirenost”, rekao je Gantz, navodi Times of Israel.
Gantz je dodao da je vojska raspoređena i spremna na svim granicama “i spriječit će svaki pokušaj stranih elemenata da naštete građanima Izraela ili njegovoj suverenosti.”
(Klix.ba)