Bijeljinac Faik Zulčić, povratnik u rodni grad, u utorak, 5. jula, definitivno ostaje bez svoje kuće u ulici Arsenija Čarnojevića 33, u bijeljinskoj mahali Selimovići. Osnovni sud pristupit će izvršenju presude i u posjed uvesti novog vlasnika Krstu Furtulu, koji je od 1996. do 2001. godine živio u Zulčićevoj kući. Tim činom bit će ozvaničen neshvatljivi sudski proces i otimačina privatne imovine.
Bijeljinske bošnjačke i povratničke organizacije uputile su Osnovnom sudu apel u kojem traže da se izvršenje odgodi i uradi revizija cijelog slučaja.
Žalbeni postupak
Da podsjetimo, Zulčić je u procesu povrata privatne imovine uredno vratio svoju imovinu, ali je Furtula privatnom tužbom tražio naknadu za sredstva uložena u njegovu kuću. Iako je tužba bila pravno neosnovana, Zulčićev advokat Dragiša Ristić uvlači ga u nepotrebni proces koji on gubi. U žalbenom postupku, drugostepeni sud potvđuje prvostepenu presudu, ali sa zakašnjenjem šalje obavijest Zulčićevom advokatu, pa je zbog kašnjenja daljnji žalbeni postupak onemogućen.
Prema presudi i zateznim kamatama, dug je prešao 40.000 KM, pa je Osnovni sud kuću stavio na licitaciju, na kojoj se pojavio samo Furtula, koji kuću kupuje za 31.000 KM. Ostalih 9.000 KM bit će namireno u utorak pljenidbom Zulčićevih pokretnih stvari.
– Iako Furtula nakon Dejtonskog sporazuma i dolaska s područja Sarajeva nije mogao dobiti status izbjeglice, resorno ministarstvo dodijelilo mu je Zulčićevu kuću za stanovanje. Ne postoji pisani trag da mu je bilo ko odobrio da u tu kuću investira, a pogotovo Zulčić s Furtulom nije imao nikakav obligacioni odnos. Furtula je samoinicijativno dovršavao njegovu kuću, da bi tek godinu kasnije dobio odobrenje za stanovanje od OMI-ja i, navodno, odobrenje od Opštine Bijeljina da kuću dovrši. Za sve to vrijeme Zulčić je kao izbjeglica plaćao kirije, dok je Furtula besplatno, bez osnova, koristio njegovu kuću – kaže Salem Čorbo iz Udruženja „Povratak“.
Faik Zulčić ističe da je ipak nudio naknadu, ali po procjeni svog sudskog vještaka, arhitekte Mirsada Izića. Taj iznos bio je 7.500 KM, a Zulčić je nudio i više, iako bi većinu ugrađenoga morao mijenjati. Sud je, međutim, uvažio samo daleko veću procjenu Furtulinog vještaka. Taj iznos Zulčić nije mogao platiti.
Vjerovao advokatu
– Jednostavno, nisam imao toliki novac i nadao sam se da će pravda ipak biti na mojoj strani. Vjerovao sam advokatu, Sudu, ali sam tokom procesa vidio da nijedan moj svjedok, nijedan prijedlog, jednostavno nisu bili prihvatani. Ako budem morao, izaći ću iz svoje kuće, ali neću prestati da tražim pravdu – kaže Zulčić.
Tako je Krsto Furtula putem Suda postao vlasnik Zulčićevena kuće na ime unutrašnjeg malterisanja, humanitarnog priključka električne energije i ugrađenih polovnih prozora, vrata i keramičkih pločica.
Krsto „uglednik“, a Faik građanin trećeg reda
Presudu u korist Furtule donijela je sutkinja Vinka Musladin, koja je tri mjeseca nakon toga prestala biti sutkinja, što samo dokazuje korumpiranost pravosuđa u Bijeljini. Krsto Furtula je „uglednik“ koji danas ima stan u novim zgradama pored kasarne u Bijeljini i koji je rodbinski, preko supruge, vezan s Jovom Tintorom s Ilidže. Faik Zulčić je Bošnjak, povratnik i građanin trećeg reda u Republici Srpskoj.
(Avaz)