Novi premijer Libije Abdul Hamid Dbeibeh izjavio je danas u intervjuu za Anadolu Agency da Tursku doživljava kao prijatelja i saveznika, te da će njegova Vlada raditi na postizanju mira u ratom razorenoj Libiji.
Rijeeč je o prvom intervjuu za stranu novinsku agenciju koji je premijer dao nakon izbora.
U petak, Mohammad Younes Menfi izabran je za predsednika privremenog Predsedničkog veća Libije, a Abdul Hamid Mohammed Dbeibah za premijera u Vijeću predsjedništva. U Vijeću su i Mossa Al-Koni i Abdullah Hussein Al-Lafi.
“Ova vlada će raditi na uspostavljanju mira u Libiji i rješavanju najvećih problema u zemlji”, rekao je Dbeibeh za AA.
On je naveo da će vlast izabrana u okviru petodnevnog Libijskog foruma za politički dijalog, “služiti Libiji i njenom narodu”.
“Forum se sastojao od 74 člana koji predstavljaju sve regione u Libiji, sve geografske regione, plemena i sve segmente građana Libije”, dodao je Dbeibeh .
– Osnivanje Vlade Libije-
Dbeibeh je kazao da će članovi nove Vlade biti predstavljeni u roku od tri nedjelje, a potom se ide na njihovo izglasavanje u Parlamentu Libije.
“Biće jednako zastupljeni svi predstavnici građana i regiona, ali će fokus biti na postizanju tehnokratskih ciljeva”, kazao je Dbeibeh.
Upitan o mogućnosti da članovi prethodne Vlade budu izabrani i u novu, premijer je kazao da je moguće.
“Ova Vlada će biti tehnokratska i ko god se pokazao kao efikasan biće dio nje”, dodao je Dbeibeh.
– Pomirenje-
Premijer je u intervjuu za AA predstavio i prioritete rada buduće Vlade.
“Jedan od prioriteta će biti borba protiv koronavirusa. Potrudićemo se svim silama da dobijemo vakcine i vakcinišemo naše stanovništvo”, kazao je Dbeibeh.
Među prioritetima je i rješavanje svakodnevnih problema, kao što su problemi u zdravstvu ili nestanak struje.
“Razmotrićemo i opciju formiranja odbora za pomirenje, kao i ideju o izradi ustava sa Vijećem predsjedništva”, izjavio je Dbeibeh.
On je ukazao i na značaj uspostavljanja socijalnog mira, kako bi se riješila kriza u Libiji.
“Formiraćemo unutrašnje odbore za pomirenje kako bi se ljudi, plemena i zaraćene sekte međusobno pomirili. Radićemo na približavanju inače suprotnih stavova, kako bi izbori bili održani bez nasilja i rata”, rekao je Dbeibeh.
On je najavio i da će prelazna vlada posjećivati gradove Libije kad god je moguće, te da će biti Vlada nacionalnog jedinstva.
– Odnosi sa istočnim regionom-
U subotu je Vlada Abdullaha al-Thanija sa sedištem u Libiji, udružena sa vojskovođom Khalifom Haftarom, uslovila da prenošenje vlasti na novu izvršnu vlast zavisi od odobrenja Parlamenta sa sjedištem u Tobruku.
“Naša Vlada mora da dobije odobrenje Parlamenta. Al-Thani je najavio da će sačekati odobrenje, što je logično, a smatram da je Parlament prihvatio rezultate libijskog političkog dijaloga. Ljudi biraju, a oni su prihvatili ovu Vladu. Verujem da je Parlament u Tobruku dio naroda, te ne vjerujem da će se protiviti izboru”, rekao je Dbeibeh.
Libija je razorena građanskim ratom od 2011. godine kada je svrgnut vladar Muammar Gaddafi.
(AA)